| Anonim19372515 a întrebat:

Bună! Nu vreau răutăți, sunt într-o state urata si proasta din cauza unui barbat.Nu stiu daca ar trebui sa-l las sau nu pentru ca mi-a gresit de nenumărate ori la final spunand ca e vina mea.Ii repet de luni intregi ca sunt nefericita si ca nu ma mai simt bine cu mine, am un inceput de depresie si ma confrunt cu lucruri grave, am nevoie de sfaturi pentru a putea infrunta lucrurile astea, psiholog am consultat insa nu m-a ajutat cu nimic cred ca problema e el, insa nu am puterea sa-l las pentru ca simt ca e tot ce am.Cand ii spun ca sunt trista si suparata pentru ceva ce face el, da vina pe alte lucruri si neaga spunand ca de fapt sunt paranoica, atunci cand ii spun sa ne despartim nu-mi acorda importanta si ia tot in derâdere.Ce sa fac? E un narcisist, toti mi-au spus ca e greu sa fii cu un narcisist si mai ales sa scapi de unul dar e incredibil de greu.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E vina ta, daca nu te desparti de un "partener" care-ti face doar rau.

| darrio2007 a răspuns:

„Ce este narcisismul?

In limbajul comun, narcisismul este considerat a fi tendinta unei persoane de a se purta ca si cum totul i s-ar cuveni, de parca ar fi superioara celor din jur. Relatia cu tente narcisice este dificil de sustinut, pentru ca pretinde o implicare totala si exclusiva coplesitoare. O persoana cu tendinte narcisice se intristeaza sau se infurie atunci cand cei apropiati dedica timp sau incredere altor persoane, respinge critica sau o percepe foarte personal, are tendinta de a da vina pe ceilalti pentru esecuri sau greseli.

Aceasta atitudine influenteaza, cu siguranta, relatiile interpersonale, dar persoana ramane un adult perfect functional. Pe de alta parte, in tulburarea narcisica de personalitate, adultul intampina dificultati de relationare, iar capacitatea sa de functionare este afectata."

Nu ar trebui sa mai contnui relatia cu el.
Iti va face mai mult rău si candva ai sa clachezi iremediabil.

„insa nu am puterea sa l las pentru ca simt ca e tot ce am."
Nu este singurul barbat de pe lumea asta.

| Simpatic a răspuns:

Un astfel de om care te-a adus intr-o asemanea situatie nu trebuie privit ca pe un iubit pe care sa nu-l poti lasa, ci trebuie privit ca pe un 'dusman'winking
singura decizie buna este sa il lasi si sa iti gasesti linistea psihica de care ai nevoie!

| Violleta2022 a răspuns:

Offf ...De ce mai esti impreuna cu un om care iti produce atata durere si suparare?
Aici esti victima dar si vinovata totodata, fiindca esti constienta de cat de rau iti face acel barbat, dar continui sa stai cu el si sa suferi. De ce?

De fapt nu este deloc greu sa scapi de cineva, este extrem de simplu, trebuind doar sa VREI sa iei decizia corecta, ceea ce tu nu vrei, de ce? Esti cumva santejeaza sau amenintata, ori ai vreo datorie la el si esti obligata?
Fiindca nu vad aici nici pic de dragoste, nici fericire, nici viitor si departe de a fi o relatie normala.
Deciziile de acest gen, din viata noastra, le luam intotdeuna singuri si suntem direct raspunzatori de fericirea sau necazul nostru, fiindca vom dormi pe viitor numai asa cum ne asternem.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu e incredibil de greu,drăguță!
Ești căsătorită de el? Divorțează! Până și cele mai tumultuoase divorțuri au o finalitate!
Ești doar iubita lui, desparte-te de el fără să își dea acordul,are relevanță acordul lui? Nu.
Sa știi că nu ești legata de nimeni și poți face ce vrei tu,atât timp cât nu pui in pericol viața celorlalți!

Ce îți poate face el? Nimic!
El știe că nu o sa pleci pentru că ești dependenta de el și el știe prea bine asta.
Dar ce-ar fi să renunți la acest atașament toxic pur și simplu?
Nu îți trebuie mult sa pricepi că ești mult mai mult decât crezi! Fie că ai depresie sau alte probleme,nu meriti sa fii tratata cu scârbă, indiferent!

Știu că pare neplăcut,dar ca sa repari o relație toxica cu el, trebuie sa repari relația toxica pe care o ai tu cu tine.
Daca tu te urăști, te uiți în oglindă cu dispreț, el de ce te-ar iubi?
Daca tu nu ești bine cu tine, ceilalți vor simți asta și te vor trata exact așa cum tu te tratezi tu.
Daca tu nu te iubești, de unde ai avea tu puterea sa te iubești atât de mult încât să renunți la un dinte stricat, la un om toxic?
Nu ai de unde! Puterea este in mâinile tale și tu îți poți schimba destinul.Asta e adevărul.
Oricât am încerca noi să căutăm un vinovat pentru viața noastră,sa ne aducem aminte cine pe cine a ales.
Da,o să zici că nu ai avut experiență și e perfect ok sa faci greșeli! Însă cum ai greșit,așa trebuie sa și repari!
Iar ca sa repari, trebuie sa repari relația ta cu tine,sa înveți să te iubești, respecți,sa nu mai lași toate scursurile sa îți invadeze viața,sa impui limite,să renunți la vechile obiceiuri,doar așa poți renaște.
Nu exista o zi in care o să renaști din senin,tot progresul trebuie făcut în timp ca sa ajungi acolo, în vârf.
Dar daca tu îți bați joc de tine, rămâi blocată în trecut, in traume, nu te vei vindeca niciodată!
Citește ori de câte ori este nevoie!
Numai bine!

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Nu vad ce lucruri urate ar putea sa spuna cineva.
Narcisismul este o problema psihologica destul de grava si fie accepti persoana fix asa cum este, fara sa mai suferi, fie mergi mai departe. El nu va recunoaște niciodata ca are o problema, dreptatea este doar de partea lui. Nu il intereseaza problemele tale sufletești sau ce i povestești tu acolo, chiar il plictisesti. Depinde in ce sens este greu sa scapi.
Sunt si cazuri in care au reusit sa se despartă de narcisist desi acesta este un jucător puternic in astfel de situații.
Pana una alta nu te mai consuma pentru lucruri care nu depind de tine.
In primul rand orice problema se rezolva cu calm.
Faptul ca te ia in deradere sa nu te mire, el este superiorul in relatie.
Tot ce ai, esti tu si daca cineva te dispretuieste pentru ca nu poate altfel asta nu inseamna ca tu trebuie sa te dispretuiesti si mai tare.
Toate cele bune,

| alexandradlr a răspuns:

Daca chiar nu te poti intelege cu el cu vorba buna ar trebui sa te desparti de el ca sa nu va faceti mai mult rau. Tu incearca sa iti revii si sa cauti ajutor ca e esential sa ramai lucida in astfel de clipe. Iti urez bafta!

| RedMarr a răspuns:

Pai mai... daca Dialogul, lucrul cel mai Important intr-o relatie nu il ia in Serios, atunci ar trebui sa-ti pui niste Semne de Intrebare. Adica, e Partener pe Bune sau doar asa, un insotitor de Plictiseala? Daca tine la tine Ar Trebui Sa-Te-Sprijine. N-ar fi fost mai buna o Atitudine de Genul - Hey, orice ar fi (discutam azi putin, poimaine inca putin ) si intre timp Vedem Partea Buna/Plina a Paharului! Cu putina Culoare(implicare), Gri-ul se transforma intr-o Capodopera. Ia putin timp pentru tine (sa-ti pui gandurile in ordine) si daca el va Considera ca esti Importanta in viata lui, te va Cauta/se va implica. Tu poti sa alegi doar pentru tine, atat. Cum spunea Iio(Nadia Ali) intr-o piesa - Is it Love(easy love)?