| anonim_4396 a întrebat:

Cand eram mica aveam o prietena de la gradinita.Am picat in aceeasi clasa la scoala.Doar ca la scoala am picat cu o fata mai bogata. Totul a mers bine pana in clasa a 3 a.Cu prietena aia de la gradinita totul era bine.Doar ca atunci in clasa a 3 a am vaut o colega trista(era cea mai buna prietena a lui aia bogata).Mam dus la ea am vorbit cu ea.Am devenit prietene... Doar ca aia bogata era geloasa asa ca ne-a despartit de multe ori.Am ajuns in clasa a 4 a.Atunci nimeni nu ne-a mai despartit in afara de doamna care zicea ca vorbim.In a 5 a a fost bine tot.In a 6 a pe la inceput a fost bine doar ca dupa aceea a inceput sa scartaie treaba.Ne certam din orice porcarie.Mai rau a inceput atunci cand vorbeam pe fb si a zis ca se duce sa se culce.Era ora 5 dupa-amiaza.Eu i-am zis ca e o scuza ca sa scape de mn.Si ea a inceput sa comenteze la mine.A zis ca toata clasa ma uraste(clasa mea e una de rasfatati cu telefoane de lux si papuci de 100 sau 200 de lei).Si de aici am inceput sa ne certam.Eu as vrea sa ne impacam dar totusi am orgoliul acela.Si parca nu as vrea ca mi-a zis cuvinte foarte urate.Si ea mi-a zis dupa ce ne-am certat toata ziua ca nu mai sunt sanse de impacare.Va rog ziceti ceva despre aceasta situati si ce ma sfatuiti sa fac. Fundita happy

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Când se va liniști și supărarea îi va trece, îți va căuta prezența. Până atunci, ocupă-te de ceva frumos, care să-ți aducă buna dispoziție.
Colegii nu te te privesc cu ură. Ea a generalizat. Dar tu te-ai lăsat puțin influențată de vorbele prietenei tale, încât ai ajuns să vezi doar ură în privirea tuturor.

| frostxtq a răspuns:

Buna,
Esti inca tanara, prietenii vin si pleaca. Aceasta prietenie nu o sa tina pe viata. Acum esti foarte afectata si te doare pentru ca traiesti in acest moment intamplarea, insa peste cativa ani o sa uiti de ea.
Oamenii care spun astfel de lucruri urate nu sunt prieteni adevarati, chiar daca o sa va impacati pana la urma (ceea ce sigur se va intampla), ai sa vezi ca nu o sa fie ultima cearta si istoria o sa se repeta, daca nu in acelasi fel, poate mai rau.

Te sfatuiesc sa iti gasesti prieteni cu care sa te simti apreciata si sa te distrezi, care sa iti vorbeasca frumos si pe care sa te poti baza mereu.

| NoName0x0 a răspuns:

Nu exista "prieteni" in adevaratul sens al cuvantului. Prietenii sunt aceea care iti omoara plictiseala, cu care iesi si cam atat...

| Shrek8998 a răspuns:

Eu cred ca cineva din clasa ta i-a spus sa nu mai fi-ti prietene...

| AlexandraBanciu29 a răspuns:

Hei...cu putina rabdare dupa atata cearta se vor rezolva cumva si problemele asta... dar daca o sa mai gresiti odata cam greu se mai pot repara greselile pentru ca si eu am trecut prin asta de curand... dar priveste partea plina a paharului cand esti trist afli cu adevarat cine e prietenul tau adevarat :*

| Bie19 a răspuns (pentru AlexandraBanciu29):

Eu nu am gresit cu nimic.

| fashioncollection a răspuns:

Si eu am patit sa ma mai cert cu prietenii
Eu zic sa ii dai mesaj si sa discutati ce va afectat de a inceput cearta daca nu poti sa renunti la orgoliu lasa macar un pic de la tine ca sigur va lasa si ea
In caz contrat inseamna cu nu ii o prietena adevarata
Sper ca te-am ajutat :*

| Bie19 a răspuns (pentru fashioncollection):

Am lasat de la mine si am intrebat-o daca ar vrea sa ne impacam si ea a inceput sa urle la mn.Am lasat din orgoliu dar de geaba.Din cauza ei a inceput sa nu ma mai placa toata clasa sad