| qwertpro a întrebat:

Salut TPU,as vrea mult sa aud o parere de la voi.Ei bine prin septembrie anul trecut m-am impacat cu unul din prietenii mei si acel prieten avea o prietena, dar nu era nimic mai mult de atat.Ea are aceeasi varsta cu mine si suntem in clase paralele si ne mai intalnim la limba straina.M-am imprietenit si eu cu ea, dar ideea este ca ea inca de atunci mi-a aratat ce poate. Am participat la un bal, clasa mea si a ei si ne-am inteles ca oricare din clase castiga nu ne vom supara si s-a intimplat ca am castigat noi si eu cand am vrut sa o felicit ca s-a descurcat bine ea a inceput a tipa la mine si a spune cuvinte urate.Si-a cerut scuze, dar apoi m-a pus pe ignor si cand i-a trebuit ceva m-a scos, apoi s-a purtat de parca eu am fost vinovat. De multe ori trecea si nici macar salut nu dadea, nici mie nici prietenului meu care era si al ei de fapt. Cand este nervoasa se poarta cu noi de parca noi suntem cei care i-am gresit. Eu mereu am tot ajutat-o la teste,i-am facut tema pe acasa cand ma ruga,îi faceam proiectele si ea se purta cu mine asa mai departe, pe cand prietenul meu n-o ajuta cu nimic si-i dadea seen ei. Ea si-a facut un prieten nou si de atunci cu noi nici nu a mai stat, insa s-a despartit de el recent si a inceput iar a sta cu noi, pe cand acum iar se poarta ciudat asa ca inainte. Cu prietenul meu se cuprind cand se vad,il mai cauta prin scoala sa se vada, cu mine da palma si atat si se poarta de parca eu sunt dator cu ceva, pe cand cu el se poarta mult mai bine si dupa toate astea îi spune lui ca el este cel mai bun prieten, de mine un cuvant nu a zis dupa ce atata am ajutat-o.Ea nu simte nimic pentru prietenul meu si asta o stiu sigur.Eu am vrut sa renunt la prietenia asta inca de mult, inca vreo 3 luni in urma, dar am vrut sa-i mai dau o sansa si azi am hotarat sa-i pun punct de tot si prietenul meu e de aceeasi parere, iar ei nu o sa-i dau nici-o explicatie.Voi ati continua asa prietenie?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Nu lol, aia doar profita de voi cand pentru chestii sau cand n-are cu cine sa stea, chiar nu-i evident?! laughing)

4 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Încearcă s-o ignori! Și dacă te va bate la cap! Blocheaz-o pe toate rețelele sociale, blochează-i numărul de telefon, și găsește-ți și tu ceva de făcut mai interesant dacă totuș nu te va lăsa-n pace, spune-i că și ea face la fel!
Și eu am pățit așa cu o altă persoană, doar că e din altă țară din sudul americii. Cum eu sunt în legătură cu mulți de pe acolo din diferite grupuri de pe rețelele sociale, într-o zi mi-a scris un băiat din Columbia cred că era. Am discutat destul de mult, (dacă vă interesează, l-am întrebat despre Pablo Escobar și mi-a zis că-l enervează).
Într-o zi, a vrut să-i facă farsă unei prietene de a lui că este într-o relație cu o fată, să-i spunem Maria, nu așa se numește dar cred că e necesar să-i protejez identitatea. Deci el și „Maria" plănuiau să-i facă o farsă uneia pe care eu nu o cunosc încă tongue. Nu știu de ce mi-a spus, da în fine. Și așazisa relație a durat vreo câteva săptămâni. Nu știu din ce motiv au terminat-o, dar îmi plăcea să-l tachinez de fiecare dată cu întrebarea „Ce face iubita ta Maria?", iar el îmi spunea că nu-i iubita lui. Da, ăsta e defectul meu, dacă am prins punctul slab al unei persoane, îmi place să-i fac niște spume la gurăwinking
Și într-o zi când i-am mai zis-o mi-a zis „gata, te ignor" și fix așa a făcut.
De atunci, adios! Nu mai îmi scrie, nu-mi citește mesajele, etc. Nu am încercat să-l sun pe whatsapp, chiar dacă am numărul lui pe undeva. Totuș îi cunosc unul dintre cei mai buni prieteni, așa că dacă m-ar interesa să mai luăm legătura, aș putea face chestia, doar că nu mai am chef tongue
Așa că, încearcă s-o ignori și să nu-i dai semne. Îndepărtează-te de prietenii comuni, etc și fă așa încât ca atunci când mai ai nevoie de o informație să-i poți contacta. Nu ignora total prietenii comuni, doar distanțează-te!

| Public22 a răspuns:

Fata asta, va ia de cătei pe amândoi, părerea mea. Baga și tu indiferență cu ea și o sa vezi ca o sa se schimbe situația între voi.

| qwertpro explică (pentru Public22):

M-am tot gandit si eu la asta, si cred ca intr-adevar ai dreptate.Am incercat sa fiu indiferent o perioada de timp si ea se băga la noi mereu de parca nu s-ar fi intimplat nimic, apoi se purta iar la fel.

| marevna13 a răspuns:

Nu, in niciun caz. Renunta la prietenia cu ea si nu ceda! Doar asa va invata sa te respecte.