| chris_7812 a întrebat:

Care dintre voi fete sunteti dispuse sa faceti cati copii vin, fara sa va faceti voi planuri sau sa va gandeti la numar? Cine dintre voi are curajul?

Răspuns Câştigător
| piticot a răspuns:

Eu am curajul sa fac asta.

12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai averea lui Silviu Prigoana( cel putin), poate ca ai indrazni sa faci o echipa de fotbal din copii tai proprii. Nu stiu insa, care femeie ar vrea sa nu mai aiba dinti in gura la 30 de ani(din cauza sarcinilor multiple). Am exclus din ecuatie pocaitele, care fac " cati copii le da Domnul".

| Anca a răspuns:

Chris, tu esti pocait?
Cum sa faci cati copii vin?

Pai in primul rand trebuie sa te gandesti daca iti permiti sa intretii cati copii vin!

Eu vreau 2 copii si asta pentru ca, sunt singura la parinti si mi-am dorit tot timpul un frate sau o ora.
Daca situatia materiala mi.ar permite si sotul ar fi un om de mare viitor, as face probabil chiar 3 copii.
Dar mai mult de 3, nu!

| Linda a răspuns:

Nu e vorba de curaj, e vorba de prioritati. Acum nu mai trebuie umplut pamantul, ca sunt destui oameni. Si copiii trebuie nu doar facuti ci si educati, si aici fiecare ce capacitate are.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Eu in aceasta privinta nu mi-am facut niciodata planuri. E drept planuisem sa am copii dupa ce termin facultatea dar minunea s-a intamplat inainte de a termina si am hotarat sa suspend doar sustinerea examenelor.
Chiar si pentru urmatorul copil nu imi fac planuri, atunci cand o sa fie o sa fie la fel de iubit ca si fetita de 9 luni aproape.
Cu bine,

| zorialbi a răspuns:

@ Abh si Anca, aici nu e vorba de pocaiti. Porunca lui Dumnezeu "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi" a fost data pentru toata lumea, iar despre cel care s-a opus, Onan, se spune in Vechiul Testament asa:
8. Atunci a zis Iuda către Onan: "Intră la femeia fratelui tău, însoară-te cu ea, în puterea leviratului, şi ridică urmaşi fratelui tău!"
9. Ştiind însă Onan că nu vor fi urmaşii ai lui, de aceea, când intra la femeia fratelui său, el vărsa sămânţa jos, ca să nu ridice urmaşi fratelui său.
10. Ceea ce făcea el era rău înaintea lui Dumnezeu şi l-a omorât şi pe acesta. (Facerea 38, 8-10)

Voi vreti sa spuneti ca noi care suntem ortodocsi inseamna ca putem sa ne planificam nr de copii, iar numai pocaitii sunt prosti cum ar veni si ei fac cati copii le da Dumnezeu. Nu vi se pare gresita gandirea asta?

Nu stiu cata lume stie, dar pilulele anticonceptionale, pe langa faptul ca se opun nasterii de prunci si implicit voii lui Dumnezeu, au si "efecte adverse" ca sa zic asa, in cazul in care nu inhiba ovulatia si totusi apare fecundatia:
- distrofia, respectiv uscarea mucoasei uterine ( în special pilulele minidozate!), prin atrofia glandelor şi al arterelor spiralate care hrǎnesc embrionul dupǎ nidaţie;
- distrofia mucoasei trompelor uterine: nu se mai secretă substanţele necesare hrănirii copilului îin cele 3 zile de migrare prin trompe;
- încetinirea transportului oului prin inhibarea mişcǎrilor peristalticii trompelor uterine; oul nu va ajunge la timp şi se va usca, deci va fi avortat.

Stiu ca multi imi vor sari in cap pentru ca spun asta, dar totusi va spun in calitate de farmacista si va asigur ca m-am interesat. Va trimit si un filmulet pentru cine doreste sa-l vada, doar ca este in engleza si nu are subtitrare. Si va trimit si un link unde gasiti mai multe resurse despre contraceptie si ce implica ea.
http://www.youtube.com/watch?v=jiCU46_lWeE
http://vreausaaflu.ro/ - de aici descarcati documentele Word de la capitolul "Anticonceptionale"

In concluzie... n-as avea curajul sa ma opun voii lui Dumnezeu si i-as multumi pentru fiecare copil pe care mi l-ar da. Pt ca Dumnezeu are planurile Lui si stie exact cati copii putem sa crestem, nu trebuie sa consideram ca stim noi mai bine decat El pentru ca asa ceva e imposibil. :)

| daii a răspuns:

Pai de aia sunt copii pe strazi la cersit.Ca mamele fac asa copii.doar de dragul de a-i face. Dar cu ce ii intretin? Daca ar avea bani destui, nu as avea nimic in potriva. dar asa. dupa 2-3 ani sa te gandesti la ziua de maine ca nu ai ce mancaoh go on.Mai bine imi cumpar un prezervativ si am rezolvat problema.happy
Chris oricum, esti barbat asa ca pe tine te doare in cot...ca doar nu tu ii faci. Tu doar ajuti la proiectarea lorhappy. Nu tu stai cu ei, nu tie ti se plang, nu tie iti spun ofurileoh go on. In fine. tine de mentalitatea fiecaruiahappy.
+ tu vrei sa creasca natalitatea sau ce?happy

by daiiwinking

| psihox a răspuns:

Ai salar de parlamentar?

| Irina a răspuns:

Daca nu ai bani si nu ai ce sa le dai de mancare ce te faci? Apari pe la nu stiu ce emisiuni sa rogi pe altii sa iti dea? Mai ales ca daca faci un copil trebuie sa ii asiguri un viitor, sa il poti intretine in scoala, sa il sustii permanent pana va ajunge sa se descurce singur, chiar si dupa pentru ca asa sunt parintii.

| ÅñdRa a răspuns:

Eu as avea curajul sa fac asta...nu merita un copil nevinovat sai iai viata

| ._6225 a răspuns:

Suna a propunere? big grin

| chris_7812 explică:

Pt.Anca.nu sunt pocait, imi plac copii.si o sa am ce le oferi.mult afect in primul rand si poate multe altele.pacat ca voi fetele nu mai stiti ce inseamna o femeie adevarata. bunica mea a avut 11 copii, a fost de o frumusete si o sanatate exceptionala.si avea aproape toti dinti cand a murit la 90 de ani.asta pentru Abh

| deea_9894 a răspuns:

Asta nu e ceva de curaj. Daca nu ai bani de ce, cu ce rost, sa nu aiba un viitor, de asta? Eu vreau 2 deoarece sunt singura la parinti si nu am avut cu cine ca ma joc si acum nu am pe cineva aoropiat ca o sora sau un frate. Si repet nu e ceva de curaj mai degraba nesabuinta.Asta e parerea mea.