| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Care e diferenta dintre logodna si casatorie? thinking

Răspuns Câştigător
| Ady00pk a răspuns:

Sa presupunem ca e ceruta de nevasta! ea accepta! pana la nunta mai e o perioada! in perioada aia se numesc logoditi! nu casatoriti! casatoriti vor fi doar dupa nuntahappy

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Logodna e gratis, căsătoria e pe bani.

| Debb a răspuns:

Logodna este legarea civila(cand mergi la primarie) sa zic asa iar casatoria este cea religioasa (la biserica, petrecerea din noaptea nuntii)

| BiaSiAtat a răspuns:

Casatoria este atunci cand faci petrercere (cred) iar logodna e atunci cand iti da baiatu' inelul! Sper ca te-am ajuatta destul de mult

| DaVà a răspuns:

Diferenta dintre logodna si casatorie este aceea ca, logodna este parte a ritualului din slujda de casatorie ci nu asa cum s-a inteles gresit. Logodna nu este atunci cand ii dai inelul alesei! Funda?

| Teiu a răspuns:

Cand un cuplu vrea sa se casatoreasca, logodna are loc inaintea nuntii cu aproximativ o luna in traditie. In aceasta perioada se fac prgatirile pentru nunta si poate fi considerata si "o perioada de proba". Ulterior au loc cununia civila si cea religioasa, urmate eventual de nunta (petrecerea de casatorie). Doar nu te gandesti sa te logodesti de pe-acum? laughing

| imagine a răspuns:

Cuplurile de moda veche se si logodesc. Logodna e perioada de dinaintea nuntii, vrei sa fii logodnica mea inseamna vrei sa ne planuim nunta impreuna sau e un mod romantic de a ii spune iubitei tale ca e mai mult decat alte foste iubite din viata ta.Are si logdona farmecul ei happy

| Gabriela_Nagy_Gyuris_1977 a răspuns:

Nu are nici o legătură logodna cu, cununia civilă. Sunt doua lucruri total diferite.