| SebastiaNxAlexandrA a întrebat:

am o intrebare. Prin logodna se schimba si numele de fata? sau se pastreaza pana la casatorie. sau in ce consta mai exact logodna?
Mersii:*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se schimba numele. Logodna este o chestie strict religioasa, nu civila. Trebuie sa mearga la biserica tinerii care se logodesc, nasii alesi si parintii (si oricati invitati vor) avand inele de logodna (nu verighete). Slujba de logodna este prima parte a slujbei facute la casatorie. Prin logodna, tinerii se angajeaza in fata Domnului ca se vor casatori, ca vor respecta obligatiile crestine fata de partener (credinta, supunere, iubire). In urma logodnei, sexul intre cei doi nu va mai fi privit de biserica ca un pacat, cu exceptia posibilitatii ca cei doi isi vor rupe legamantul si nu se vor cununa

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Numele se schimba la casatoria civila. Ase', nevasta-mea si-o schimbat numele din Chira in Aschilean in fata lui Funar.
El o fost ofiterul starii civile atunci, ca era in campanie pentru postul de primar, da' noi tot pe Boc l-am votat. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,si nici la casatorie nu ti-l schimbi daca nu vreiwinking la logodna, iubiti, isi jura credinta pentru toata viata si aranjeaza imprunea cu familiile data si celelalte necesare pentru casatorie si nunta, sa fie intr-un ceas bun! thumbs up

| vangaelis a răspuns:

Logodna e un fel de pregatire pentru casatorie, o promisiune, un anunt pentru comunitate. La casatorie iti schimbi numele.

| suMRed34 a răspuns:

In general, logodna presupune momentul "cererii" fetei, cand el ii da inelul si ea poate accepta sau nu. Daca accepta, perioada de logodna reprezinta perioada cu pregatirile pentru nunta.Numele de fata si-l schimba doar la starea civila in momentul semnarii actelor (deja vorbim de casatorie, de nunta) daca doreste, daca nu si-l poate pastra sau poate purta in acte atat numele de fata cat si numele baiatului. Sper ca ti-am fost de folos.