| Sfinnx a întrebat:

Care e problema ca ichid usa?! E camera mea! Asa m-am obisnuit sa inchid usa.Pentru ca asa ma simt bine si vreau liniste.Mama urla mereu ca de ce tot inchid usa ca nu stiu ce, ca de ce stau toata ziua la laptop ceea ce nu e adevearat. Mereu imi atrage atentia din fiecare lucru.Daca stau de ce stau.Daca merg afara de ce merg.DAca nu merg de ce nu merg. Daca citesc dc o fac. Daca nu citesc de ce o fac. Bla bla si tot asa.Mereu dar mereu imi gaseste ceva sa urle si mereu isi descarca nervii pe mine! imi vine sa ma duc in lume nu alta! In fiecare zi tot asa urla, e nervoasa ca cica de ce nu o ajut si nu fac nimic.Asta pentru ca ASA AM FOST CRESCUTA! am fost prea mult rasfatata si totu am primit la gura, de aia in momentu de fata sunt lenesa.Cand o intreb daca are nevoie de ajutor mereu zice nu.Cand nu o intreb zice ca dc nu o fac si tot asa.Ce crede ca sunt?! Dumnezeu sa stiu mereu cand are nevoie? De unde sa stiu eu ca trebuie sa pun laptele in frigider dupa ce l-a fiert? De unde sa stiu eu ca trebuie sa il pun? De unde sa ghicesc? Daca il pun de ce il pun, daca nu il pun dc nu l pun. Mi-e de ajuns pana peste cap.Mereu urla! Mereu am probleme cu ea.Niciodata nu e multumita de ce fac. Daca citesc de ce citesc...azi mi a zis o pe un ton deala...ca si cum as fii in jeg.E o carte foarte interesanta.Si sa se multumeasca ca o fac, si ca nu s ca restul care stau langa coltu blocului si trag pe nas.Nu o inteleg!

6 răspunsuri:
| Demonull a răspuns:

Pai cred ca mamica ta are niste faze proaste ...si se cam descarca pe tine.e dintotdeauna asa? sau trece la menopauzalaughingincearca sa porti o discutie cu ea si sa spui fix ce ai scris aici, cere niste explicatii.ce varsta ai?

| MihaiEdy1993 a răspuns:

Salut. Contacteaza, te rog, un psiholog care sa te sfatuiasca cum sa iesi din aceasta situatie penibila.

| Evelyn666 a răspuns:

Cred ca amandoua aveti tendinta de a exagera. Poate nu citesti exact ce ar dori ea sa citesti, asta e. Important e ca o faci si ca ai initiativa, decat deloc. Faptul ca nu te-a invatat, ca nu te-a pus sa o ajuti de cand erai mai mica, asta este greseala ei, intr-adevar. Dar ea nu poate sa traga de tine sa faci ceva. Atunci cand iti reproseaza, du-te si ajut-o. Incearca sa faci ceva curatenie prin casa cat e ea plecata, chiar daca nu iti iese totul perfect, nu are cum sa nu-i placa. Gandeste-te ca dupa ce te vei muta, va trebui sa te descurci singura, asa ca tot ce faci e pentru tine. De asta insista atat de mult. Poate se simte singura prin bucatarie, vrea si ea macar sa vada ca ai usa deschisa [ e o chestie a mamelor, cred...o perioada a facut si a mea asaoh go on ]. Nu te compara cu cei care " stau langa coltul blocului si trag pe nas", comparate cu cei cu standarde inalte, astfel vei evita sa fii printre ultimii. Intelege-o ca si ea te intelege pe tine, sunt sigura. Bafta! happy

| Cipy23 a răspuns:

Parca ai descriso pe mama laughing Si mi-e mi se intmpla la fel, si mi-e imi zice exact ce iti zice tie, ce coincidenta laughing Si cand vad ca imi face faze din astea ma enerveaza, dar cu timpul am gasit cea mai buna solutie, daca iti reproseaza ceva sau iti zice sa faci ceva de exemplu spala vasele, sa ii zici ca mine ok da pe un ton din ala plictisit ca si cum ai faceo din mila pentru ea, si iti zic eu ca o sa te mai lase in pace ( asa s-a intamplat in cazul meu) acum sa nu te astepti la rezultate mari, o sa fie putin mai bine. Si daca te enerveaza cand iti zice ceva gandeste-te ca mai trebuie sa stai 3 ani si peurma poti sa pleci ca esti majora ( am dat exemplu cu 3 ani ca eu am 15 si sunt baiat amu uitat sa zic ). Si o sa te simti mai bine, cel putin eu ma simt mai bine happy Succes, nu uita de fundawinking

| Nicolae44 a răspuns:

Se pare ca nu te apreciaza pentru ceea ce esti si nu vede cum sunt altii si pe langa ei tu esti un exemplu. Daca vrei sa vorbim mai multe despre asta da-mi un mesaj.

| MiShA8 a răspuns:

Eu cred ca intre tine si mama ta nu prea exista "comunicare". Spune-i pur si simplu ca te vei schimba daca o va face si ea, incearca mereu sa aplanezi tu situatia, eu una cand imi face mama chestii din astea imi scot telefonul si ma joclaughingo lasa sa vorbeasca sau plec pur si simplu pana se calmeaza dupa merg si ii zic o gluma ceva sa ma bag in vorba, totusi sunt parintii nostri asa cum sunt.Succes!