| Gordo21 a întrebat:

Hei!
Din Mai tot cand ajung acasa mama se cearta cu mine tot urla si urla deja nu suport nu stiu ce sa fac... de dimineata pana seara tot timpul urla si ma injura.Din chesti banale cum ar fi de ce nu mananc aia de ce am fost la plimbare cu prieteni de ce merg in oras, de ce stau pe pc, pe scurt nu-i convine nimic si deja nu stiu ce sa fac...

2 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea, rolul parintilor pe acest pamane este de a-si proteja copii inca din prima clipa a vietii si pana cand acestia nu o vor mai fi.Eu am stat cu mama in ultimile luni din viata ei, si tot ea imi spunea sa ma imbrac, sa imi pun papuci cand mergeam la bucarie.Si sunt adult.
E adevarat ca pe masura ce cresti,sa te revolti cand parintii tai incerca sa invete,sa te sfatuesca,dar sa stii ca e mai bine sa mergi pe mana lor.
Din cate am inteles,nu te bate.
Mancatul are rolul lui,nu te poti infometa. Poate ai dreptul sa nu-ti placa unele mancaruri, dar ceva trebuie sa mananci.
Depinde cu cine iesi in oras si cat stai, poate intarzii mai mult.
Statul la PC trebuie limitat la cel mult o ora.
Incerca sa faci lucruri bune, ajut-o pe mama ta, stabiliti un program si vei vedea ca totul va fi bine.

| Sensity a răspuns:

Cred ca asa sunt toti parintii. Poate are o perioada mai dificila sau e stresata la servici. Sincer, sunt in aceeasi situatie ca tine si nu am un raspuns exact. Poti sa incerci sa ii faci pe plac si sa ii dai impresia ca o asculti, chiar daca nu esti de acord cu ceea ce iti spune. Important e sa nu te certi cu ea si sa incerci sa ramai calm, pentru ca cearta va agrava totul...