| Auslesse a întrebat:

Cata minte"n-au" unii baietilaughing...ce parere aveti(pentru fete) despre baietii care-si barfesc fostele?laughing...cunosc un caz concret,care,de fiecare data cand incepe o noua relatie, o barfeste pe fosta pana se saturalaughing..si apropo, tipul are 21 de ani,varsta la care ar fi trebuit sa fie cat de cat, mai serios.eu nu inteleg un lucru,cum poti,tu,ca baiat,sa barfesti o fata,cand stii ca,odata, ai fost cu ealaughing

Răspuns Câştigător
| emaemma a răspuns:

Astia sunt baietii: nu poti trai fara ei dar cand o faci vrei sa pleci departeeee de el! laughing) adevarat? nu cred ca ar trebui sa barfeasca... cine sunt ei sa faca asta?! nu ii baga in seama pe acesti baieti si gata big grin

| Auslesse explică (pentru emaemma):

Asa e, ai dreptate! dar mi se pare destul de jenant, sa barfesti o fata, din moment ce stii ca tu ai fost candva cu fata respectiva!

| Axz_axn_1978 a răspuns (pentru Auslesse):

Rade si el de ea acest lucru este normal

| Auslesse explică (pentru Axz_axn_1978):

Inseamna ca tie ti se pare un lucru normal? Eu nu pot sa inteleg...cum poti sa tu sa razi de o fata, sa o barfesti, cand tu stii, ca fata a fost candva cu tinelaughing

40 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

DEX-ul zice așa: BÂRFÍ, bârfesc, vb. IV. Tranz., intranz. și refl. recipr. A (se) vorbi de rău, a (se) ponegri, a (se) defăima, a calomnia, a cleveti. ♦ Tranz. A flecări, a îndruga verzi și uscate.

Deci, în traducere liberă înseamnă „a spune lucruri false despre altcineva".
Dacă prin „bârfă" tu înțelegi sensul din dicționar, sunt de acord cu tine, ba mai mult, consider că toți oamenii care bârfesc (pentru că e o masturbare intelectuală să crezi că femeile nu bârfesc) sunt de mare porc.

Însă, dacă prin bârfă tu înțelegi doar că spune lucruri negative despre ea (dar care erau adevărate) nu mai sunt de acord cu tine, ba dimpotrivă, consider că e foarte bine că face asta spre avertizarea tuturor celorlalți care ar vrea să comită greșeala de a fi cu ea.
Poftim, eu am acuș 23 de ani dar nu mă feresc să spun adevărul despre curva care mai avea puțin și mă țepuia (noroc c-am fost mai inteligent c-o secundă când a trebuit) în urmă cu vreo 5 ani. Și o povestesc des, în special celor cărora le-ar surâde ideea de a fi cu ea. De ce? Pentru că sigur ea nu o să le povestească trecutul ei și mie îmi pasă mult mai mult de sănătatea mentală a bărbaților și mi se pare normal ca el să plece la drum având toate informațiile, nu doar varianta ei.
„um poti,tu, ca baiat, sa barfesti o fata, cand stii ca, odata, ai fost cu ea" - Aceeași întrebare o pot pune și eu multor fătuci pe care le știu.
Dar, repet, depinde ce-nțelegi prin „a bârfi". A spune adevărul (inclusiv părțile negative) despre cineva, mie nu mi se pare bârfă (și, conform dicționarului, nici nu este) ci mi se pare o faptă bună.

Ah... și încă ceva, pariez pe 100 de euro că am un venit cel puțin triplu decât al tău și mă descurc mai bine decât minim 2/3 din populația României. Asta ca să nu cumva să te grăbești să-mi spui că-s neserios. Crede-mă, sunt mult mai serios decât las să se vadă, dar sunt și foarte pragmatic și îmi urmăresc doar propriul interes.
Salutare.

| Auslesse explică (pentru kongeriket):

Cand am zis ca barfeste, cum ai spus si tu, m-am refertit la sensul din dictionar.Ca doar n-aveam sa vorbesc aiurea.Da, spune lucruri de-a dreptul false, pentru ca dac-ar fi fost ceva adevarat, nu mi-ar fi parut deloc rau.Dar de ce sa le bage altora-n cap niste idei(lucruri) total false? De ce? Din invidie.

Cat despre venit...ce treaba are el cu intrebarea mea?

| fabiola a răspuns:

Tine de maturitatea si inteligenta fiecaruia, iar barfa, in general iti pune o amprenta urata personalitatii!

| Auslesse explică (pentru fabiola):

Daca doar atat il duce capu`laughing

| mgtow a răspuns:

Ca sa mai faca haz de necaz pentru ca nu le place sa fie barfiti iar ei sa taca din gura, omul trebuie tratat asa cum merita si e normal ca barfa sa fie o arma de rusine impotriva adversarului daca a facut belele sau chestii ce nu sunt obisnuite in relatie.

| Auslesse explică (pentru mgtow):

A facut destule!

| Anonima264 a răspuns:

Asa sunt unii baieti, nu prea ai ce sa le faci din pacate!

| InsartIuzarneimHiar a răspuns:

Eeeeeeeeeee... nu toti sunt asa...

| Auslesse explică (pentru InsartIuzarneimHiar):

Asa e, nu sunt toti asa...dar sunt destui!

| Elsiane a răspuns:

Hm, după mine, un băiat la 21 de ani, ar trebui să fie serios, sau cât de cât serios, dacă își bârfesc fostele iubite înseamnă că n-au minte... mai ales când știi că o dată ai fost cu ea. Practic te bârfești și pe tine.
Dar ce putem face? Așa sunt unii băieți...

| Auslesse explică (pentru Elsiane):

Pai asta e ideea...ca pe mine ma barfeste..cand a inceput relatia cu mine, a barfit-o pe fata cu care a fost inaintea mea, dupa ce i-am dat papucii si-a gasit alta fata si m-a barfit pe mine-n fata ei.acum i-a dat si fata aia papucii...si tipa mi-a zis tot ce-a zis despre minelaughingsi mai mult ca sigur, o s-o barfeasca si pe ea la urmatoarealaughing

| Axz_axn_1978 a răspuns (pentru Elsiane):

Baieti conform cercetarilor medicale se maturizeaza mai greu.ei sunt in urma cu patru ani fata de fete.

| Auslesse explică (pentru Axz_axn_1978):

Bine bine...dar la 21 de ani, chiar n-ai pic de minte? te crezi printul printilor? nici chiar asa.s-or fi maturizand ei greu, dar nici chiar asalaughing

| Elsiane a răspuns (pentru Axz_axn_1978):

Doar unii băieți, alții sunt deștepți și aleg înțelept, sincer, eu, dacă aș fi băiat nu aș pune astfel de întrebări.

| Elsiane a răspuns (pentru Auslesse):

Oh, sincer e cam prost... Adică, sincer, nu aș avea curaj să fac așa ceva! Mă gândesc: 'am fost odată iubit cu ea, nu pot face așa ceva', dar totuși, iubirea asta e cam trecătoare, chiar mă miră faptul că vă uită atât de ușor...

| Auslesse explică (pentru Elsiane):

laughing ce iubire...ca asta numai iubire n-a fost..intr-adevar mi-a zis ca ma iubeste, ca sunt totul pentru el, dar toate lucrurile astea mi le-a zis doar ca sa- cad in plasa! asa-s unii baieti! practic, le lipseste in totalitate bunul simt!laughing

| Auslesse explică (pentru Elsiane):

De uitat nu m-a uitat...ca,inca ma mai cautalaughing.dar cand i-am zis tot ce am aflat, cum ca el ma barfeste si asa mai departe, a ramas..."tablou"laughing

| Elsiane a răspuns (pentru Auslesse):

Probabil că este genul de persoană care prețuiește pe moment, nu se gândește ce va face în viitor, oricum... ție să nu-ți pese că te-a bârfit, mai există mulți băieți pe lumea asta cu care poți fi împreună.

| Elsiane a răspuns (pentru Auslesse):

Cum zice și prietena mea (să nu o luați în semn rău): nu are minte nici cât un bob de mazăre...

| Auslesse explică (pentru Elsiane):

Asa mi-au zis toti..si asa am inteles si eu ca, de fapt, nu se termina lumea la el:!

| Elsiane a răspuns (pentru Auslesse):

Uf... nu învață nimic din ultimele iubiri. Genul ăsta de băieți îi urăsc...

| Auslesse explică (pentru Elsiane):

Sa stii ca n-arelaughing

| Alynn98 a răspuns (pentru Axz_axn_1978):

Asa e. De aceea fetele cresc doar pana la 18 ani si baietii pot creste pana la 22 de ani

| Alynn98 a răspuns (pentru Elsiane):

Gandesti asa pentru ca esti fata.

| Elsiane a răspuns (pentru Alynn98):

Eh, dar poate fi adevărat, ai auzit ce-a zis @EyesLikeDiamonds.

| Elsiane a răspuns:

Dar sincer, în ce clasa ești tu de are 21 de ani?

| Axz_axn_1978 a răspuns:

Este ceva normal sa le barfeasca daca au cu ce.Ei inca sunt in cautare nu prea cer mult de la o fata..sa fie atragatoare..proasta,si sa pice la pat (asta este idealul oricarui baiat destept)

Fetele ar trebui sa fie mai cu bun simt si sa nu da nastere la barfe.

| Auslesse explică (pentru Axz_axn_1978):

Sa-ti spun ceva...treaba asta mi s-a intamplat mie, in sensul ca, am fost cu un baiat timp de 2 luni.In tot timpul asta, el a incercat sa ma faca sa-i cad in plasa(cum ziceai tu, idealul oricarui baiat destept), insa mi-am dat seama la timp..si i-am zis "pa", dandu-mi seama ca el doar asta urmarea! Si acum barfeste doar pentru ca nu i-a iesit socoteala, nu si-a atins scopul!

"Fetele ar trebui sa fie mai cu bun simt si sa nu da nastere la barfe. ".....pai fetele de ce crezi ca n-au bun simt? pentru ca-s mai destepte decat unii baieti..si ca-si dau seama la timp ce urmaresc baietii?
Cat despre faza cu barfa, eu n-am dat nastere la nici una, doar el saracu` cauta orice motiv, numai sa barfeasca!

| Axz_axn_1978 a răspuns (pentru Auslesse):

Depinde ce barfeste.
Barfa poate fi de ciuda sau poate sa spuna la toti evenimentele intime ca sa te descrediteze.

| Auslesse explică (pentru Axz_axn_1978):

Evenimente intime care sa ma discrediteze nu are de unde sa povesteasca...pentru ca n-au fost..am vazut ce-i poate capul si nu i-am dat sansa astalaughing..si da, barfele sunte de ciudalaughing

| Axz_axn_1978 a răspuns (pentru Auslesse):

Atunci norocul tau, si ciuda luilaughing Alta data sa stii ce alegi..cati ani ai?batting eyelashes

| Auslesse explică (pentru Axz_axn_1978):

Atunci da, norocu` meu si ciuda luilaughing..am 20 de ani, de ce?happy

| Axz_axn_1978 a răspuns (pentru Auslesse):

Aaalaughing credeam ca esti mai micatongue bafta in continuare!

| Auslesse explică (pentru Axz_axn_1978):

laughingmultumesc!happy

| Alynn98 a răspuns:

Recunosc ca sun si baieti de genul asta dar de obicei fetele barfesc