| Andrəi a întrebat:

Ce as putea face in momentul de fata cand am aflat ca parintii mei vor divorța,am incercat sa par neinteresat de situație dar am ajuns la mine in camera,ascultand muzica cu castile in urechi, plângând, dupa ce ca sunt eu trist am mai aflat si asta...

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tragi linie si te pregatesti de viata, in caz ca ramai cu ea trebuie sa fi un sprijin emotional si sa inspiri o atmosfera buna

| Adry05 a răspuns:

N-ai ce sa faci din pacate, incerci sa te obisnuiesti cu idee. Priveste partea buna, macar inca ii ai pe amandoi si poti petrece timp cu ei, daca Doamne fereste murea vreunul din ei era mai bine? Tot esti in avantaj fata d altii care n-au decat un parinte sau chiar niciunul

| anonimg a răspuns:

Părinții tăi sunt egoiști pentru ca se gandesc doar la ei, la binele lor. Dumnezeu este împotriva despărțirii, și părinții tăi ar trebui să afle că dacă se vor despărți nu vor fi mai fericiți. De aceea Dumnezeu nu le lasă nici o altă alternativă decât împăcarea.
Atunci când doi oameni hotărăsc să trăiască împreună, atunci niciunul dintre ei nu va mai trăi pentru sine, ci fiecare va trăi pentru celălalt, pentru binele celuilalt. Mai ales când în familie sunt și copii, părinții nu vor mai trăi pentru ei, ci pentru copii. Atunci părinții vor trăi doar pentru binele copiilor.
Iar când apare o despărțire în familie, atunci ar fi fost mai bine, mai ferice dacă familia aceea nu ar fi existat de la început. Dar atunci când oamenii își iau responsabilitatea de a forma o familie, atunci ei devin responsabili -atat înaintea oamenilor, cât și înaintea lui Dumnezeu care a creat familia.
Părinții tăi au jurat înaintea lui Dumnezeu că vor fi un sprijin la bine și la greu unul pentru celălalt. Dumnezeu nu-i ține cu forța împreună; dar acela care nu căuta împăcarea nu va mai vedea fericirea cât timp va trăi. Și Dumnezeu cunoaște ce este în inima omului.
Ce poți să faci tu este să copiezi mesajul acesta, și să îl scoți la xerox în oraș și să îl pui la vederea părinților tăi. Poate că astfel vor lua hotărârea ca alături de Dumnezeu să trăiască în ascultare de El și să nu acționeze din impuls.
Împăcarea este pusă întotdeauna la dispoziție. Fiecare om trebuie să lupte cu propriile defecte de caracter, indiferent de meseria pe care o are, de poziția și clasa socială în care se află.
Ca membru al bisericii adventiste de ziua a șaptea, îi sfătuiesc pe părinții tăi să meargă chiar astăzi la biserica aceasta unde vor găsi pace, liniște și rezolvare a problemei acute prin care trece întreaga familie. Acolo vor putea primi consiliere gratuită dacă o vor solicita, și nu se vor simți obligați în niciun fel în schimbul acesteia.

| Mircea08 a răspuns:

Daca ii iubesti, si le doresti binele, binele lor nu al tau, atunci lasa-i sa si-l construiasca. Si pentru ei este greu, dar daca vor sa divorteze inseamna ca e mai greu daca raman casatoriti. E bine de stiut ca fiecare trebuie sa aiba libertatea de a alege, prin urmare fericirea ta nu trebuie sa fie conditionata de alegerea altora.

| TimSem a răspuns:

Nu e o situația frumoasă, dar Ce poți face în momentul ăsta este să nu îi judeci. Cu siguranță nu au luat această decizie ușor, deci nu le este ușor nici lor. Un alt lucru ce îl poți face este să nu te învinovățești. Nu e vina ta!
E normal să plângi, și vei / veți avea nevoie de o perioadă de tranziție, care nu va fi cea mai ușoară. Dar dacă păstrați pacea în casă, încercați să vă înțelegeți unii pe alții, o veți scoate la capăt.

| Mt34 a răspuns:

Încearcă să-i convingi să nu facă asta, dacă nu merge, i'm so sorry