| irinaaahhh a întrebat:

Nici nu știu cum să încep, pentru inceput as vrea sa va spun situația familie mele,
părinții mei niciodată nu m-au înțeles, poate pentru ca au trăit prin comunism, idk
situația e in felul următor, am o soră cu 1 an mai mică decât mine și cred efectiv că eu nu mai exist in aceasta familie, pur și simplu, când mama/tata cumpără ceva, mie nu îmi dă niciodată nimic, in schimb surorii mele ii dă. Apoi când vine vorba că părinții nu mă înțeleg, dacă eu vin cu o idee, mereu sunt refuzată și uneori chiar înjurată sau batjocorita, apoi când îmi doresc spre exemplu o carte, ador sa citesc, niciodată nu îmi cumpără, trebuie să strâng eu bani pentru a îmi cumpăra … și surorii mele ii cumpără și ultimul telefon apărut pe piață. Imi vine să plâng deja … ei cred că eu nu știu ce ii cumpără, dar efectiv pe lângă că încă am vederea ok, mă mai fac și proastă…efectiv vorbesc cu ei de câteva luni să îmi plătească un apartament sau o garsoniera în chirie, că sa am și eu liniștea sufletească, dar nu se întâmplă deloc acest lucru …mereu am fost pe locul 2 in sufletul părinților mei. Uneori chiar cred că nu exist in această familie. Am tot incercat sa ajung la inimioara lor dar din nefericire nu am reușit, am incercat orice lucru posibil, de la a lua note de 10, la școală, până a le gati mâncare… nimic. Sora mea acum e la mare cu prietenii, la aia 14 ani ai ei iar eu stau închisă în camera mea cu căștile în urechi și ascult muzica tristă, când vreau sa învăț o lecție sau orice altceva, spre exemplu sa dorm, mă refer la ora normala pentru somn, gen 23/24, sora mea, asculta mereu muzică la maxim pe tot timpul zilei, mă duc la ea o implor să dea muzica mai încet, mă ignora, mă duc la părinți la fel mă ignora. Tot timpul asculta muzica la maxim, ba chiar și vecinii au ajuns să vina la noi acasă să ne spună sa dăm muzica mai încet. Faza e că sora mea, la școală și în general, nu numai că are note sub 5, nu învață, nu e atentă la ore, înjură profesorii, a rămas repetentă deja și eu în schimb sunt și olimpica la anumite materii și tot nu atrag absolut niciun compliment, nimic de la părinți parca as fi invizibilă, ce m-ați sfătui să fac? Menționez că sunt fată și am 15 ani, fac 16 in noiembrie.
1.sa fug de acasă? Mă gândeam la asta, chiar daca nu am iubit și nici măcar 1 prieten sau prietena, poate mă angajez la ceva part time și așa îmi văd și de școală și macar îmi plătesc necesitățile.
2.sa mă sinucid? Credeți că această metodă îmi poate alina suflețelul?
Poate că nu am o gândire mai buna, dar nu știu, voi ce ați face in locul meu? Si da să mă scuzați daca scriu mai analfabet, scriu asta plângând.
Incă ceva nu vreau să veniți cu răspunsuri care nu au nici măcar o singură logică cu întrebările pe care le-am pus, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Niciun parinte, chiar daca i-ar da banii afara din casa, nu ar inchiria o garsoniera pentru copilul lor de 15 ani. Poate parea super sa locuiesti singura si sa faci totul asa cum crezi tu, dar crede-ma nu esti pregatita pentru pasul asta.

Si ce job part time crezi ca iti gasesti ca sa-ti permiti sa te intretii singura, cand la 15 ani nici nu ai voie legal sa fii angajata?

Tot ce poti face este sa te asiguri ca iei in continuare note bune la scoala, fa-o pentru tine, nu pentru complimentele pe care le-ai primi de la ai tai. Stiu ca e greu sa fii adolescent mai ales cand nu ai prieteni si nu are cine sa te asculte si sa te aline, dar cu siguranta poti gasi oameni dispusi sa-ti fie prieteni, chiar si online daca printre colegi nu.

Despre punctul 2 nici nu are rost sa vorbim, nu mai gandi asa, nu zic ca ti-e usor, dar astea nu sunt motive sa recurgi la masuri de genul asta.

Dupa ce iti termini studiile vei putea pleca de la ai tai, nu recomand sa faci asta pana nu termini facultatea, altfel o sa-ti fie mult mai greu. Daca esti hotarata si puternica o sa treci peste greutati si iti vei gasi linistea pe care o cauti, dar toate la timpul lor.

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Habar nu ai tu ce insemna comunism si educatia de atunci, deci vorbesti in necunostinta de caua.
La 15 anisori stai acasa si asculta de parintii tai, ca iti vor tot binele din lume, de aceea sunt atat de seriosi si stricti cu un tine care nu asculti si esti rebela.
Probabil ca nu au fost atat de stricti pe cat ar fi trebuit, odata ce ai ganduri de fugit de acasa si golaneala, la anisorii astia.

| Mosotti a răspuns:

Parintii tai nu te-au vrut pe tine, au vrut-o pe sora, cam de aia ar putea fi situatia asta. Si daca nu te-au vrut, normal ca iti gasesc tot felul de motive si orice faci nu merge. Altfel nu se explica.
Si cand iubesti pe cineva, orice face cade bine adica sora.
Au mai fost cazuri cand infiasera un copil, dar intre timp au facut copilul lor, si in aceste cazuri se poate intampla asta.
Una din cauze este, nu exista a treia.

Nu ai ce face, asta e cel mai bun raspuns zic eu, astepti sa faci majoratul si ii lasi naiba, gaseste un loc bun de munca dupa scoala si aia e.

1 - Daca fugi de acasa nu o sa mai ai bani si o sa fie rau, ca nu prea poti inchiria ceva ca minora, sau sa faci altele, nici cont in banca nu poti avea.
Merge un job part time dar nu o sa-ti ajunga banii de nici o culoare.
2 - Daca te sinucizi le dai satisfactie si au ei 1-0, ei abia asteapta sa faci asta sa scape de tine poate.
Vrei sa le dai satisfactie?
Arata-le ce te p pe ei, si ca o sa ajungi bine.

Si facand abstractie ca nu trebuie sa faci asta, daca incerci, vei rata 90 % si ramai handicapata pe viata.
Clar nu ai o gandire buna sa iti distrugi viata.

Invata, si nu mai ai nevoie de acceptarea lor, da-i dracu, ce te intereseaza parerea unor tampiti despre tine?
Vezi de scoala, si cand e cazul, pleci la viata ta.
Asta e gandirea sanatoasa.
Tu de fapt cersesti atentia unor dobitoci! Pai de ce? Nu te mai chinui, ca orice ai face, nu conteaza pentru ei.
Iti alina sufletu cand te realizezi si o sa moara de necaz ca ai ajuns sus, si sora-ta o sa aiba un job f greu si prost platit.

Si candva vor avea nevoie de banii tai, dar tu nu le vei da! Fraiera ai fi sa le dai, ii vei lasa asa, ca sora-ta nu le va da ca nu va avea de unde daca nu e in stare sa invete si nici bacu nu o sa-l ia.

Tu in loc sa le faci rau lor, iti faci tie, cui ii pasa de tine? Nu le pasa.
Le faci rau aratand ca ajungi sus, si lasandu-i la greu cand vor avea nevoie de banii tai.

| irinaaahhh explică (pentru Mosotti):

Ce rău mă simt, deoarece nu mai pot sa îți dau funda. am dat o unuia de nici măcar nu m-a prea ajutat cu nimic.
ma bucur că încă există oameni care chiar încearcă să ajute anumite persoane, chiar daca nu se dedică in mare parte, uni, tot încearcă să i ajute.
sincer după ce am citit tot ce mi ai scris, ma m mai gândit o data la sinucidere, și am ajuns la concluzia că ai mare dreptate in ceea ce privește sinuciderea, daca eu mor, nu i v a păsa nimănui, ba din contra o să fie chiar o mulțumire..nu mă voi mai gândi vreodată la așa ceva. Mulțumesc din suflet.
poate că chiar ai dreptate la ideea că părinți mei nu m au vrut,dar totuși sunt copilul lor, înțeleg că nu îmi iei ultimele telefoane apărute pe piata și mai știu eu ce haine de firma,brand uri noi apărute,idk,dar măcar frate,să îmi cumpere cărți, ador sa citesc, dar părinți abia îmi dau bani pentru un suc, și ăla care îl beau singură în cel mai apropiat loc de casa.și gen, nu că nu ar avea bani ..nu vor să îmi de a mie, că sorei mele ii dau câteva mii de lei pe lună și plus ieșiri cu prietenii ei, tocmai ce este plecată la mare, și are abia 14 ani.și mai nou am auzit din întâmplare o conversație a mamei cu nu știu cine, și tocmai au rezervat 3 bilete de avion ..doar 3. ,și sunt foarte sigură că nu este pentru mine,am auzit cum a precizat pentru cine sunt.îmi urăsc viața,
am auzit că ai mei vor să îmi închidă internetul, iarăși nu e vorba de bani, deoarece zic că stau prea mult pe telefon și că nu mai ies din casa, deoarece nu am prietenii și asta știu foarte bine,sau că nu mai vb cu ei,dar de fiecare dată când vreau sa vb cu ei,mereu mă ignoră,și apoi se întreba de ce, îmi e și scârbă sa mai stau la aceași masa cu ei, mie îmi dau sa mănânc chestii nasoale, și sorei mele nici numai zic că deja iar intru in depresie.
daca nu o sa mai am internet, cred că mă voi sinucide. singura sursă la care chiar mai am o speranță mica că îmi poate salva viața.
mulțumesc pentru tot, din nou.

| Mosotti a răspuns (pentru irinaaahhh):

Nu are nimic, nu stau aici pentru funde, stau ca imi place sa socializez cu oamenii. Nu are sens sa te simti rau, poate cel caruia ai dat funda, chiar o vroia.

Pai cu suicidul asa este, vezi ce te-ai prins si tu? Aia abia asteapta sa scape de tine, vor rade "hahaha, am scapat de asta, ieeee, era si nebuna, ca daca nu era, nu facea asa ceva", ei isi vad de viata si tu?
Asa de al dracu` tot nu m-as sinucide, as avea o satisfactie sa ma realizez, sa se sinucida ei de necaz, invidie si oftica, haha, sau sa crape de draci macar, asta ii va dorea cel mai tare!
Ignoranta si realizarea ta va durea tare pe ei. Cand va veni vremea, ii vei ignora.

Deci daca esti desteapta nu te vei sinucide si fara net, viata merge inainte si fara net! Plus ca ai pe telefon net, ce sa-ti taie? Ca sa-ti taie netu ar trebui sa nu mai ai nici telefon, sau sa-ti dea o optiune fara net, nu stiu exact.

Iar daca incerci sa te suicidezi, poti ramane handicapata pe viata, deci oricum nu o vei face acum ca stii asta, 90 % poti rata, si sa stai toata viata sa misti doar capu`, nu cred ca iti place, sau sa nu mai simti picioarele de la brau in jos, sau sa te duci la spital de 3-4 ori pe sapt 4 ore pentru dializa, ori sa orbesti, sau sa nu mai folosesti mainile de nici la fund sa nu te poti sterge.
Si astia te vor lasa sa mori in propriul rahat, iar tu nu vei mai putea face nimic, sau te tine ca sa ia banii de handicap de pe urma ta, si te vor tine vai de mama ta.

Dupa aia o sa zici "proasta am fost, mai bine mai rabdam un timp, da-l dracu de net o perioada, invatam bine, ma realizam, plecam de acolo, ii dadeam dracu si mureau de draci, iar eu aveam toata viata inainte, mancam dracu paine si orice doar sa treaca un timp si sa ma realizez". Bine, daca mai poti sa zici, ca daca paralizezi de tot, nici sa zici nu mai poti, sau sa gandesti, misti doar ochii si gata.
Vezi ca vb f serios, multe cazuri au fost asa! Si sa vezi regrete pe ei si plansete, dar prea tarziu.

Unu a vrut sa se arunce in fata trenului si a ramas fara picioare, plangea ca si-a distrus viata la 20 de ani, e doar un exemplu, a fost la TV acum ceva ani.
O fata de 14 ani s-a aruncat de la et 7 ca ramasese corigenta si o batea tacsu daca afla, a ramas paralizata de la brau in jos. In ziar a fost tot acum ceva ani.
Altu a luat pastile si si-a distrus rinichii si la dializa cu el toata viata.
Altu s-a aruncat de la etaj si a paralizat de tot, de la gat in jos. Si era si normal, si-a rupt coloana.
Mai vrei?

Nu conteaza ca esti copilul lor (sau nu), cand nu te vrea, nu te vrea si gata, destui parinti care nu au vrut copilul, se poarta asa, e tipica treaba.
Din putinii bani daca ai, ia o cartela cu net, ia optiunea de 30 de lei de la Telekom, si intri doar sa discuti si altele, ca sa nu papi trafic prea mult, sau cum vrei, ca ai cam 1500 Mega trafic lunar.

Tu faci cum crezi, dar eu te-am pus in garda sa nu zici ca "aaa, daca stiam ce se poate intampla nu faceam prostia, vai, ca naiva am crezut ca gata, mor".

Pai daca era asa simplu, nu mai foloseau aia substante specifice care se gasesc doar la ei, pentru euthanasie la cerere (Olanda daca ai boli urate) si suicid asistat (in elvetia daca ai boli fizice grave dovedite).
Folosesc alea pentru ca doar alea merg bine si nu se risca nimic, orice altceva duce in mare parte la ce ti-am zis, mai reusesc unii dar mai rar, probabilitatea e mica.

| irinaaahhh explică (pentru Mosotti):

Chiar ai mare dreptate,și eu am realizat in această seară că viața este foarte frumoasa și că alți care sunt in spital,din anumite cauze,isi doresc sa trăiască,iar alți care nu au aproximativ nici o problema de de sănătate,își doreas moartea din anumite motive.
acum mi am cumpărat o cartela de la un magazin,și o să o păstrez in caz de ai mei se gândesc să îmi taie internetul.
mulțumesc din nou pentru tot ajutorul oferit.
peste faza cu sinuciderea sa ziceam că am trecut peste,dar mai am o problema acum, consider eu că destul de gravă, de câteva zile,mai exact de luni,m-am lovit întâmplător în nu știu cum să explic ceva de pe balcon,și gen lovitura de aia dureroasă grav,și mi-a curs și sânge tot tacâmul,mi-am pus un bandaj și mi am văzut de viață. apoi mai pe seara,nu știu ce mi-a venit uitându mă la ceva pe tiktok in care un copil sau ce o fi, de ăla fanpage, scria ceva in genul "in ultimul timp ai devenit cam. te tai foarte des."chestii de astea, și m-am gândit să iau lama și să mă taicrying(deja mă tai in fiecare zi, parcă e ceva atât de liniștitor,. știu și eu că poate provoca anumite boli ale sângelui, dar nu mă mai pot opri efectiv parcă sunt 2 persoane in mine,una care se gândește la suicid și se taie,alta care se gândește la cum să își trăiască viața mai ok decât este. parcă lama a devenit și singura mea prietena adevăratăsad de fiecare dată când vreau sa încetez din a mă tăia,de fiecare data,mai fac alte zeci de lini,ba chiar am ajuns sa nu mai am loc pe mana stângă.e un sentiment foarte,nici nu știu să explic, efectiv radiez de fericire când mă tai și simt durerea.
daca ai mei își vor da seama că eu mă tai, deși nu cred, la cat de nepreoucupati de mine sunt. nu își vor da seama de absolt nimic, doar zic că dacă își vor da seama..nu știu ce îmi vor face, poate ma vor crede nebună și mă vor duce la un spital de nebuni, iar aia de la spital cu siguranță halesc minciunile spuse de părinți mei. până la urmă sunt 2 părinți care afirma același lucru..eu sunt doar o fata care efectiv pe românește nu poate absolut nimic.ei nu știu că din cauza lor mă tai, și am încercat să le comunic asta, dar se pare că nu se prind de semnalele le care le dau, sau nu vor sa se prindă.of

| Mosotti a răspuns (pentru irinaaahhh):

Pai f bine ca ai trecut peste faza cu suicidul, ca ti-am explicat f clar, nu sa zici "aaa zice ala asa.", ti-am zis ca sa intelegi tu singura logica, ca degeaba ziceam eu daca nu erai tu convinsa.

Sunt decord cu suicidul cand cineva are o boala incurabila, netratabila care chinuie, atunci daca doreste asta, e foarte okey, pentru ca daca nu mai are viata, nu ar mai avea nici un sens sa traiasca sa se chinuie, daca asa gandeste si alege.
Altfel totul se rezolva.

Pai asta cu taiatul nu e in ordine, daca simti placere ar insemna ca ai descoperit ca esti masochista, ca un maso simte placere la durere. Sau este manifestarea depresiei si vrei sa-ti faci rau, ca mai multi se taie asa, insa daca simti placere, suna a maso cumva.

Dar asta e deja problema mare psihica! Deja partea sanatoasa se mai bate cu cea defecta, aia sanatoasa e aia cu a trai viata, ar trebui sa te duci la un medic psihiatru de urgenta si sa zici tot, iar el va hotari daca e cazu de el sau psiholog.
Asta sa nu domine partea defecta si sa le dai satisfactie la prostii aia.

Tu nu pricepi ceva, ca pe ei nu ii intereseaza ce faci tu, ce sa se prinda? Pe langa ca nu au cum sa se prinda, semnalele tale nu sunt intelese chiar de niste parinti care i-ar interesa, tot te-ar intreba de ce. De aia e bine sa spui clar ce e de zis.
Normal ca la traumele tale, sa ajungi asa, nu ma mira.

Nu stiu ce vor face daca afla, nu e chiar asa! Daca zici medicilor ce se intampla, multi inteleg pentru ca-s multe cazuri asa, au experienta cu parinti idioti care traumatizeaza copilul.
Nu toti medicii, dar multi inteleg treaba, nu conteaza ca doi zic acelasi lucru.
Vor face ceva daca ii deranjeaza pe ei chestia aia.

Oricum unica solutie este sa te desprinzi de acolo si sa fi pe picoarele tale, cati ani ai?

| irinaaahhh explică (pentru Mosotti):

Pai în câteva luni fac 16 ani, deci am 15 ani sad.tu câți ani ai? dumneavoastră câți ani aveți?

am încercat ieri sa merg la un psihiatru,am și ajuns cu bine, bineînțeles că fără părinți, chiar dacă știam că nu mă va ajuta cu mai nimic, adică mă ajutat într-un fel.dar nu pot sa zic că mi-a zis chestii in plus de ce tocmai mi ai zis tu,sau am citit personal de pe google și gen le știam deja.
pur și simplu după maxim jumătate de oră de vb chestii inutile,si eu răspunzand că o inaptă ce sunt, mi-a zis că că sunt deja trecută de pragul depresiei,și că deja am gânduri de suicid,idk ce a mai zis pe acolo
mi-a zis să îmi cumpăr nu știu ce pastile pentru depresie, oricum in primul rand nu aveam atâția bani la mine să le cumpăr și nici dacă aveam nu îmi luam fix ieri adică nu știu, poate peste câteva zile.
mi-a și propus sa rămân internata la un spital câteva zile măcar, oricum nu eram de acord și după ce mi-a zis asta mă și gândeam să mă ridic și să plec efectiv.
adică frate mi-a pus niste întrebări, zici că făcea mișto de mine, că m-a văzut mai proastă așa cred sau nu știu, adică spre exemplu "de dimineață te-ai mai tăiat?", Din moment ce tocmai cu 5 minute înainte i am răspuns la întrebarile "de cât timp te tai?" și "când te-ai tăiat ultima data?" mă făcea să cred că este mai inculta mintal și decât mine,și nu îmi arde la glumă, adică eu ii zic că seara trecută m-am tăiat ultima dată și ea îmi zice că dacă dimineața m-am tăiat,
poate voia să mă joace la pshic, gen să îmi pună întrebări la care știa că am răspuns deja și să vadă dacă mint sau nu știu,
că altceva nu cred că poate să fie, ori își bătea joc de mine, ori a încercat să mă joace la pshic
și să nu aud că e devină psihiatra, este cea mai buna de pe oraș ca idee.
frate ăștia sunt psihiatri din Romania? mă rog nu rea ai la ce sa te aștepți..mai ales in ce oraș stau eu.

da,am descoperit că sunt masochista grav rău de tot…și chiar nu mă mândresc cu asta,că îmi fac rău singură și pe deasupra îmi și place sentimentul…
uneori când mă tai, parcă pe lângă că sunt în extaz de bucurie, radiez efectiv de bucurie,simt că aș vrea să mă tai mai mult și mai mult,și mai adânc,pe o porțiune mai mare a pielii, și mai nu știu cum, parcă a-și schita pe pielea mea cu un creion, doar că în loc de creion am o lamă și e puțin dureros,dar eu deja m-am obsnuit cu durerea deci e ok cred
,as vorbi ore in sir despre acest subiect cu tăiatul,uni masochiști am descoperit de curând că ei când se taie,nu toți,doar o parte,se taie din cauza unui anumit motiv, ori am înțeles eu greșit.
ei bine,la mine e complet opusul,eu nu am un oarecare "motiv" bine pe lângă familie,adică pur și simplu îmi creeaza plăcere când mă tai,simt cum îmi este lumea la picioare,sunt într-o lume în care pot controla totul și sunt extrem de fericita,totul bine și frumix pentru mine,faza nasoala e că această boală sau ce este masochismul, vrea din ce in ce mai mult să mă tot tai.
citisem un articol acum ceva timp in care zicea că dacă te tai prea adânc, sau idk, orice timp de tăietură ți se poate infecta sângele, acum dacă e adv urmează să aflu.

a și să nu uit sa mai precizez câteva chestii importante cred eu
1.nu mă chemă Irina,e nume random, doar nu s handicapata (sau sunt?)să îmi pun numele meu adv, astfel și ar da seama X cine sunt sau idk.pot să îți zic că îmi poți zice după poreclă, că idee nu mă chemă așa, doar că din cauza că îmi plăcea de un tip cu numele ăla, așa a ajuns și porecla mea "găbiță" incantata
2.nu prea cred în Dumnezeu,sunt creștină,merg la biserică, postesc, dar o fac din obligație, de părinți, eu nu fac așa ceva de buna voie din simplul fapt că nu prea mă interesează de El ..adică nu prea mă ajută, am încercat toate chestiile posibile să mă apropii de biserica, dar nu i de mine frate, și nu încerca să mă schimb, nu îți va reuși never
3.ador să citesc
4.nu îmi place mâncarea, URĂSC mâncarea, mă mai obliga uneori oamenii random să mănânc, chiar drăguț din partea lor, nici mama nu îmi e mai apropiata decât acei străini, pbn zic..deja nu am mâncat nimic Luni,azi iar nu,îmi este foarte scârbă, e grețos, nu știu când mănânc simt că și cum îmi vine să vars, am fost la doctor și iarăși nu m-a ajutat. tot ce îmi spunea eu deja știam, poate chiar știam mai multe chestii decât el.
5.din moment ce am zis că nu îmi place mâncarea, urăsc să ies și să mănânc în oraș, nu mă înțelege greșit, îmi place să ies prin oraș, doar că nu prea am cu cine.a și da, am 38 sau 36 de kg la 1.56 nu știu dacă e ok dar da aia e, asta sunt eu și mă accept
6.nu prea îmi place să comunic cu oameni din cauză că după ce îmi vor afla povestea își vor bate joc de mine, și în cel mai rău caz împrăștie vestea, că eu să nu pot avea prieteni. uneori cred că uni "străini" sunt mai importanti pentru mine decât propria familie sau prieteni
7. daca am zis mai sus că nu cred in Dumnezeu,pai in chestii paranormale,și tot ce tine de Necuratul cred grav, adică nu e că și cum sunt satanistă,nu cred nici în El,doar că chestiile ce țin de el, eu cred că există și chiar am văzut la viața mea o entitate care mi-a si vorbithappy mă cred specială, ah, și nu îmi arde de glume, poate că nu crezi da ai tot dreptul să mă judeci.
8.imi place singuratate
9.nu îmi place somnul, adică eu încerc să dorm, dar nu se prea poate, și decât cu somnifere zilnic, mai bine dorm 2h p zi și aia e,când am o dispoziție mai ok iau și somnifere
și de aici nu prea mai știu ce mă caracterizează,sunt o fată puțin mai ciudată. orice întrebare mai ai poți să mi o scrii să răspund că sunt chiar curioasă de ce întrebări îmi vei adresa, dacă îmi vei adresa, daca nu aia e, am încercat macar sa fac un subiect mai ok de discuție nu odată de ăsta sadist
și da, scuze iar pentru un atâta roamnul happysper că te ai distrat citindu-l.
scuze pentru unele greșeli gramaticale și folosirea tuturor persoanelor care chiar nu își au rostul, nu mă judecă e 4 dimi dracu happy

| Mosotti a răspuns (pentru irinaaahhh):

Multi inainte de varsta, eu am facut 44 de ani in februarie.
Doi la mana, ne gasiram, si eu sunt cam ciudatel (si asta am zis-o de mult pe aici, nu o zic acum asa doar de complezenta, lumea ma stie pe aici), am si eu o depresie cam netratabila si aia e, stau mai mult prin casa si fac diverse, dar am trei prieteni buni cu care ma vad si stam la vorba.
Asa ca ne vom intelege foarte bine la o adica.

Nu te judec deloc, un om okey nu judeca pentru ca nu stie ce e in sufletul omului ala, plus ca sunt n chestii pe care nu le putem controla chiar daca am vrea.

Am citit f atent tot ce ai scris (poti sa zici oricat ca nu e problema, poti sa-mi zici pe privat despre faza cu taiatul si ce mai vrei, daca vrei acolo, fiind cumva in aceiasi barca doar ca in alt fel, nu are de ce sa-ti fie rusine).
Chiar imi place ca scrii, mai ales ca am contact cu probleme din astea, si am avut ani de zile, cunosc multi oameni asa cu diverse probleme.
Vezi ca si eu scriu mult (pentru ca se necesita la ce zici, dar te ajuta ca e pentru tine), deci sa nu te sperii.

Sa incepem, o sa ating f precis toate punctele pe care le-ai descris:

"esti trecuta de pragul depresiei", adica ca deja ai depresie banuiesc ca a zis.
Asa este! NU e deloc tampita psihiatra, a facut bine, vrea sa vada daca minti, daca esti coerenta in ce zici, asa se face, ca daca minti, poti uita ce ai mintit.
Nu esti deloc inapta, e normal, nu cunosti domeniu, nu ai experienta la contactul cu un medic psihiatru, e bine sa fi asa cum esti, medicul nu rade, am avut contact cu n medici si stiu, mai ales ca am facut si psihologia ca fac secundara pe langa informatica.
Nu e de vina nici ea nici tu.
Internarea a vrut sa o faca, ca sa te tina sub observatie sa vada cu te comporti, si eventual ori sa-ti administreze acolo un trat, ori sa isi dea seama mai bine ce trat sa-ti dea.

Plus ca tu ai mare mare nevoie de un psiholog, pentru ca depresia ta e data de mari traume psihologice de fapt. Insa asta costa f mult, trebuie facute la inceput cam 2 sedinte pe sapt adica 300 lei, dupa aia se ajunge la una.
Medica ti-a dat pastile, ca pana la psiholog trebuie sa rez problema acum, sa nu te sinucizi.
Trebuie sa le iei, altfel esti in pericol, trebuie sa faci ce ti-a zis medicu!
Ce pastile ti-a dat? Zi dozele si denumirea, cum am zis, daca vrei, discutam in privat daca nu vrei sa se afle nu stiu ce.
Si s-ar putea ca si masochismul sa fie tot de la traume, la psiholog se va afla.

Cu masochismul era clar ca esti, la ceilalti motivul e depresia si vor sa-si faca rau si sufera ca se taie, la tine da placere, asa e la maso.
Este adevarat, se poate infecta sangele daca cu ce te tai nu e steril, nu ai ce sa afli, chiar daca nu se intampla, se poate intampla oricand, adica septicemie s-ar numi asta.
E normal ca, cu cat te tai mai adanc iti place, ca durerea e mai mare.
Maso vrea sa te tai mai mult ca sa ai mai multa placere, nu maso, ci tu de fapt vrei asta.
Sau daca te tai mai mult pentru aceiasi placere, e mai grav.
De aia trebuie specialisti de urgenta, ca te distrugi adica ce vor tembelii aia ai tai.
Nu ca mori! Poti ramane handicapata, amputatii de membre, etc, ca cine stie ce nervi atingi pe acolo.

1 - Nu conteaza ca nu ai pus numele real, o iau ca esti Irina, conteaza tu ca persoana nu un nume.
2 si 3 - Nici eu nu cred in dzeu, e o iluzie si o prosteala, religia si dzeu au fost inventate de bogatasi ca sa domine fraierii, totul a pornit de la faza sa nu contesti conducatorii care te asupreau, ziceau ca is pusi de domnu si nimeni nu comenta, ca sa intelegi logica. Normal ca nu te ajuta, cine sa te ajute? Cineva care nu exista?
Ca citesti este f bine ca-ti place.

4 - Cu mancarea e bine ca nu prea iti place atat timp cat nu esti subnutrita si nu suferi, ca daca ai lipsa de minerala, calciu, vitamine, e de rau (asta se afla la analize), eu sunt opusul, imi place f mult si mereu am fost in pericol de ingrasare, dar am greutate normala totusi.
Doctorul ala nu stia cauza pentru ca nu prea se cunoaste, e si de la psihic poate. Cunostea eventuale solutii, dar nu vroia sa se joace cu asta.
Faptul ca stiai mai multe ca el, nu ma mira, si eu ma tot documentez de una si alta si uneori le mai dau idei eu, si culmea, multi zic "aaa da, buna idee, o aplicam".

5 - E normal sa urasti sa iesi in oras sa mananci daca nu iti place mancarea, normal ca ai iesi asa la plimbari si altele daca ai avea cu cine.
Greutatea daca nu te deranjeaza, e ok, te accepti asa, e okey, mai rau era daca erai grasa. Slabanogeala nu dauneaza sanatatii, ci ingrasarea.

6 - Nu poti comunica cu oameni perfect sanatosi, nu te vor intelege, te vor condamna, vor rade, vor barfi la altii, te condamna poate si in fata pentru ce esti si ce faci.
Unii poate inteleg, dar f putini.

7 - Cu necuratu am inteles, desi nici el nu exista pentru ca astia care au inventat religia zic ca diavolu exista ca asa a permis dzeu, deci se leaga de cineva care nu exista.
Nu te judec nici aici, ce ai vazut tu entitatea aia a fost o iluzie facuta de creierul tau si atat, nu era nimic real, are legatura cu problemele tale.
Cred f bine, ca, cunosc mecanismele, omul poate avea iluzii din n motive, tu nu crezi ca n-a fost real, dar aia e.

8 - Iti place singuratatea ca n-ai cu cine comunica poate, iesi undeva, te-ai izolat ca poate lumea nu te intelege, si mai rau ti-ar face poate daca ai fi cu ei.

9 - Cu somnu nu e ca-ti place sau nu, e ca asa simti tu fara sa vrei, ca daca iti era somn, dormeai lemn, nu dormi tot de la probleme, tot problemele tale dau insomnia, asta oboseste organismul, si iar nu e bine. Ca dormi cu somnifere e una, dar ar trebui fara.

Intrebari nu stiu ce sa-ti pun, eu am cam explicat despre ce ai spus, ca poate te lamuresti mai bine, si mai ales ce trebuie sa faci ca sa nu le dai satisfactie la aia! Fara specialisti (psiholog + psihiatru nu ai sanse).
Macar psihiatru daca nu ai bani de psiholog.
Ptr ca exista 2 (si nu exista a treia) solutie:

1 - Lupti cu medicul (eventual psiholog) sa scapi cat de cat de depresie, si dupa aia de la sine dispar gandurile de suicid chiar daca esti in aceiasi situatie, inveti, rezisti o perioada si te realizezi, si le dai la gura la aia, ca gandurile astea sunt capcana bolii! Si scapi, ca f multi au scapat care erau ca tine, nu toti insa.
2 - Te delasi, nu faci nimic, te duci dracu si astia vor rade de tine.
Ca situatia ta din familie o stiu.

Intrebi medicu daca merge terapie psihologica decontata de casa de asigurari, iei trimitere de la med de fam si faci terapia gratuit daca nu ai bani sa o faci cu bani.
Stiu ca inveti bine, ca esti cuminte.

Cu relatiile banuiesc ca ai avut o tentativa dat fiind ca ti-a placut de unu, dar acum in situatia asta nu stiu daca ar sta cineva cu tine, maxim doar sa faca sex si atat, dar daca afla ce problema ai, nici aia sex macar, nu vrea sa se incurce cu tine.
Prieteni stiu ca n-ai.

Daca ai intrebari pune orice, si incerc sa-ti raspund.

| irinaaahhh explică (pentru Mosotti):

Vai de mine,îmi cer milioane de scuze, că poate m-am adresat dumneavoastră cu un limbaj mai indecent sau ofensator nu știu. dacă o să vă vorbesc mai politicos nu știu ce veți înțelege.că eu nu prea pot sa gândesc,când nu prea dorm.îmi e ca dacă încerc să adaug doar dumneavoastră și mai știu eu ce cuvinte de politețe,o să creeze un roman plin de greșeli gramaticale, cum am făcut și până acum, și nu mai înțelege nimeni nimic și așa se pierde conversația și totul.
eu am un limbaj așa mai, nu știu să explic, mai de cartier de ăla rău famat? inteligenți dumneavoastră.
faza e că nu mai știu ce pastile mi-a dat, mi-a dat o rețetă cu minim 10 tipuri de pastile, modul de administrare bănuiesc că toate trebuiau luate în aceași zi, de cate ori nici eu mai știu, și după ce am ieșit de acolo, am aruncat o intr-un tomberon.

eu cam anul trecut pe acum am avut 1 singura prietena fată, și o să îți zic și de ce nu mai suntem prietene.am avut un prieten faza mișto sau nașpa e că băiatul era din alt oraș apropiat totuși de orașul meu,el a vrut să fie cu mine,după ce i-am zis de toată problemele pe care le am,și a fost de acord,ne am și întâlnit, dar știi cum e, de fiecare data când ai un prieten, prietenei tale o să ii placa de el, și da.s au întâlnit ăștia, și duși au rămas, nici până în ziua de azi acel tip nu și a găsit o prietena.a aruncat efectiv prietenia noastră din cls 1, ca pe o pungă la gunoi, și s-a pus într-o relație cu prietenul meu, care aparent nici nu o iubea
si acum ce crezi, amândoi vor sa se împrieteneasca cu mine, dar eu de mult am trecut peste asta, nu știu, nu pot sa zic că iubeam acea persoana, eram cu ea din naivitatea pe care o aveam, gen sa nu fiu nesimțită ii răspundeam la mesaje și așa mai departe.si da astăzi nu am nici măcar un prieten sau o prietena.
mda, și în legătură de băieți, iarăși am uitat sa precizez
1. urascccc băieți de tot tipul, o să fiu vreodată într-o relație doar dacă persoana aia
-este gay, că sa fiu eu sigură că nu se mai gândește la altă fată
-si are aceleași orientare ca și mine, gen masochist
2.acum in momentul actul, susțin LGBTQ+.dar asta e, fiecare cu orientarea pe care și o dorește.
3.de curând am descoperit că sunt aromantică și asexuală…

bani pot lua de la părinți, nu prea îmi stă în caracter sa fur bani, dar oricum nu își vor da seama, și dacă e să nu îmi de-a o idee foarte buna e și aia cu terapia gratis

4.am să incerc sa scap de depresie, este spre binele meu.dar nici nu știu în primul rând dacă vreau sa nu mai fiu in depresie. îmi place prea mult trăirile pe care le trăiesc în aceste momente de când nu mănânc, mă tai, plâng, sufăr etc etc. parcă aș vrea așa să trăiesc la nesfârșit,
nu știu asta, dar poate după terapie nu voi mă vrea să mă tai, asta însemnând că nu mai am plăcerea pe care o simt atunci când lama intră în contact cu pielea …Lama este prietena mea cea mai buna de ceva timp..sunt masochista dar asta nu înseamnă că trebuie să mă tratez neapărat, adică încă nu simt nevoia să mă las de acest obicei de oamenii handicapați

5.cand m-a dus mama la analize pentru nu știu ce, asta la sfârșitul școli, adică în iunie,(bine eu încă fac școală pentru vacanță până pe 5 august și de 8 august încep pregătiri la mate și fizică)și surprinzător pentru mine și pentru restul din familia pe care nu o am, mi-a ieșit rezultate destul de ok, nu aveam nici o boala.

6.merg la psiholog cred că în fiecare săptămână,cum ziceam și de psihiatra,îmi zic aceleași lucruri pe care deja le știam
acum nu îmi mai doresc sinuciderea, deoarece am alt plan sad
eu plănuiam sa să mă sinucid în ceva apa (nu o am cu geografia)râu,lac nu știu ce e asta,faza e că stau destul de aproape de Delta Dunării.și după ce ma aruncam in apa,după câteva minute, multe minute de intrat apa la plămâni și așa mai departe, voi muri în sfârșit.

mi-e puțin rau acum și mă doare oasele, am o senzație de oboseală, cred că e de la somnifere, că gen am luat somnifere pe la 5 dimineața și m-am trezit abia acum, nu îmi doresc să mai fi luat.
o zi frumoasa, revin cu răspuns când îmi revin

| Mosotti a răspuns (pentru irinaaahhh):

Nu iti cere scuze deloc, vorbeste cum vrei, chiar imi place sa fi naturala, nu mai zice cu dumneavoastra ca nu e cazul, esti f okey. Lasa ca si eu vb f deschis si nu asa sobru, le dau si eu din gura de nu se poate.
Scrie cum vrei, si daca ai greseli, inteleg ce zici, conteaza sa inteleg eu, ce inteleg ceilalti, nu stiu. Iar daca nu inteleg ceva, te intreb.

Aia cu pastile nu are cum sa-ti dea 10, doar ti s-a parut, 2-3 maxim putea sa-ti dea medicul.
Daca ai aruncat reteta la tomberon aia e, pana la urma alegerea tu o faci ce vrei sa faci, eu doar dau o parere.

Cu fosta ta prietena, cum sa te mi imprietenesti cu ei? Adica ei te-au aruncat la gunoi (mai ales prietena ta) si tu ii mai primesti inapoi? Cazi de proasta in fata lor, dar daca vrei, faci cum doresti. Aia nu dau doi bani pe tine.
Ala o fi zis sa se intalneasca cu tine ca nu avea altceva mai bun, ca si daca ai probleme, un sex nu-l deranja, ca dovada ca a fugit cu prima iesita in cale alta decat tine, sau o fi placut-o pur si simplu mai mult, nu stiu.

Cu baietii:

1 - Daca ala e gay, nu se gandeste la alta fata dar nici la tine, ca ala nu e atras de fete, o sa ai maxim o relatie de amicitie si atat.
Daca e maso o sa te inteleaga tot ca amic, si atat, nu o sa te condamne.

2 - Si eu sustin LGBT (tot asa, am sustinut si aici de n ori si pana acum, si pe alte forumuri, se stie), nu am nimic cu el, atat timp cat nu fac rau altora, e normalitatea lor, nu e o problema.

3 - Daca esti aromantica si asexuala asta este, tot de la probleme psihologice si traume ti se trage, aia e, odata cu rezolvarea problemelor sa-ti revi. Nu e frumos sa furi in general ca gest, nu e o idee buna, pe langa ca te poate prinde, si asa au ura pe tine, daca te mai si prinde, e f nasol.
Exista si varianta terapiei gratuite.

4 -Asta ca nu stii daca vrei sa iesi din depresie e grav, te-a cam prins in capcana, aici nu stiu ce sa zic, ca daca-ti ia si motivatia sa iesi nu e deloc bine, ca nu vei putea face ceva sa iesi, iar asta va duce la autodistrugere posibil, desi poti ramane asa toata viata, dar nu cred.
Cu taiatul, cand scapi de depresie, nu vei mai simti nevoia sa o faci! Vei simti mai multa placere din alte chestii, nu vei mai simti ca acum.
Am si eu ceva maso dar nu prea realizez tema, insa nu fizic.

5 - Daca ti-au iesit analizele bine, e okey. Nu e surprinzator deloc ca au iesit bine, situatia ta nu neaparat influenteaza analizele, ci mai mult psihicul. Scoala o incepi pe 5 sept, treci clasa 10-a?
F bine ca faci pregatire, bravo, sa o ti tot asa.

6 - Deci mergi la psiholog deja? De cand mergi? Platesti? Daca da, cum iti dau parintii bani de asta? Daca nu, faci gratuit? Ca daca faci de mult si nu are efect, e nasolie, atunci doar medicu e sansa ca sa te scoate din depresie, dar zici ca nu ai vrea sa iesi din ea.
Cu apa nu e o idee buna, pe langa ca nu e cazu, risti sa ramai paralizata pe viata.

O fi oboseala si de la somnifere, ca alea mai dau somnolenta.

| irinaaahhh explică (pentru Mosotti):

Daa trec în clasa a 10 a.
pai merg la psiholog de maxim 1 luna, și merg 1 / 2 pe săptămână, spunând că merg la o prietena,și părinții mei atât de nepreocupati de mine sunt,încă nu își dau seama că eu in primul rand nu am nici o prietena,și de fiecare data dau un nume de fată care nici măcar nu e vreo fată cu numele ăla in clasă. deși le spun de cate ori am ocazia că nu am prietenii și de fiecare data nu mă cred,și bani ii iau pur și simplu de la părinți,și până acum nu și au dat seama,sau nu știu dacă vor să isi dau seama că iau bani, adică la mine in familie nu știu ce să zic daca suntem tocmai bogați sau săraci, adică ok,mie nu îmi cumpăra ultimul telefon iPhone, dar sorei mele da. in familia mea există bani normali gen cash daca așa se zice, de aia nu m-am atins, și mai există și câteva carduri, și eu am luat un card și am scos niste bani de la un bancomat și văd că nu a zis nimeni nimic.
am mers la 4 ședințe și am plătit gen 1 ședința de maxim 1h, 250 de lei, mai trebuie azi sa merg la ședință, dar din păcate nu mă simt tocmai bine de la somnifere.
și da, nu cred că m-au ajutat cu ceva aceste ședințe. bine, acum vreo lună mă tăiasem mai adânc cu lama pe mâna stângă, aproape de vene, doar că nu știu cum am reușit pur si simplu era prea mare plăcerea..tremuram efectiv din toate încheieturile,aveam febră,de abia puteam sa mănânc,și gen nu era de la Covid, am și vaccinul făcut și am și făcut un test să mă asigur că nu e asta problema, și părinții mei nici până acum nu și au dat seama, plâng, acum nu o zic spre mândrie, eram și sunt conștientă că dacă nu mergeam la spital puteam sa mor..bine.nu e in tocmai ce-a mai adâncă tăietură de lama din populație dar da.
și, la spital am fost iarăși eu singură, stau destul de aproape de un spital, in maxim 15 minute pe jos ajung, cu autobuzul sau mașina poate și mai repede cred eu, că destul de bun.și familia mea nici nu și a dat seama că am lipsit 2 zile, sau iarăși nu au vrut să să își de a seama.și când am ajuns acasă le-am zis că am fost la spital 2 zile, că mă tăiasem nu le-am zis,le-am zis doar că am fost la spital că mi se făcuse rău, iarăși nu m-a crezut,mi-a zis "asta ai visat aseară?" nici măcar nu își dau seama că copilul lor se taie și până acum câteva zile,voia chiar sa sinucidă,sau nu vor sa își de-a seama.
in legătură cu băieți gay și maso,da, nici pe asta nu am gândit o cum trebuie, cum sa spun așa ceva mai ales pe o comunitate la care are acces oricine își dorește, maxim m-am făcut de râs crying
si da aia cu pastilele iar nu am gândit o, cum să îmi de a 10 tipuri? eu am văzut foaia aia că e lungă, și am zis direct 10, nici nu realizez ce am scris și pe lângă faptul că, iar, m-am făcut de râs, am și aruncat o la tomberon. omul încerca să mă ajute și eu fac opusul.
nu știu ce să zic cu băiatul ăla, poate că a plăcut o, poate că nu, oricum cu fata aia nu mai vb și cu ala încă e lăsat pe seen de atunci

| Mosotti a răspuns (pentru irinaaahhh):

Frumos ca treci in clasa 10-a, trecem si eu in vara lui 1993, o varsta frumoasa.

Te-ai dus tu asa la psiholog? Pai inseamna ca ti-ai dat seama ca ai nevoie de unul! Sau de unde ideea sa te duci?
250 lei sedinta?! Pai daca te duci odata pe sapt, dai 1000 lei lunar, cum dracu nu isi dau seama aia ca iei 1000 lei de pe card?
Sau are sora acces la carduri si ia fara numar? Si atunci or zice ca ea a luat si nu mai conteaza, altfel nu are cum, ca ia extrasul de cont si vede.
La noi e cam 150 lei sedinta in Bucuresti.

Nu isi dau seama ca nu ai prietene ca nu ii intereseaza. Dar tu i-ai intrebat de ce cu tine se poarta asa si cu sora nu? Ce raspunde?

Daca nu te-au ajutate sedintele aia e, nu stiu ce sa zic, asa cum am zis si ieri, nu toti sunt rezolvati la psiholog, dar aia e, se incearca, discuta cu medicul sa vezi ce parere are ce s-ar putea face, asta daca vrei, si nu gandesti ca ieri ca nici n-ai vrea sa iesi din asta.

Cu taietura ce sa zic, inteleg f bine chestia, cu venele e o mare problema, daca le atingi, risti sa ramai la pat, in carut, sa nu mai vezi, etc. De murit iar mai greu, ca sangele curge dar se coaguleaza e posibil si nu mai curge (iar tu nu vei mai putea face sa curga iar, ca nu vei mai putea sa te misti), nefiind oxigenat si hranit cu nutrienti corpul din cauza sangelui care a curs, pot aparea sechelele de care ziceam, plus ca vezi iadul pana atunci, o sa-ti fie un rau de mori, ca nici sa tipi nu mai poti dupa cineva, dar aia nu mai e ca la taietura cu placere, aia e altfel, ca-ti deregleaza si creierul de la care venea placerea, si nu mai vine, mai ales ca aia nu e durere, e altceva, e un rau urat general, vederea incepe sa se intunece, e jale.

Febra nu era de la covid asa cum zici, era de la dereglarea organismului, tu cand te tai simti placerea aia de la maso, dar corpu sufera de fapt.
Bine ca te-ai dus la spital, la aia cu venele n-ai sa mai poti.
Eee, n-are nimic daca nu mai vezi, vin eu si te duc de mana pe strada, nu e o problema (glumesc).

Ce sa-si dea seama parintii aia ai tai care nu dau doi bani pe tine?! Ca ai fost la spital trebuia sa ceri o dovada si iti dadeau, si le arata-i aia, desi si asa nu stiu daca i-ar interesa. le ziceai adevaru, am niste parinti care nu ma cred ca am fost, va rog sa-mi dati ceva la mana ca am fost.

Cu gay si maso de ce te-ai facut de ras? Si daca ai zis aici ce? Si eu am zis de n ori, si? A fost bine, s-a discutat civilizat, toti care am scris, am fost foarte okey.
De maso n-am zis in contextul LGBT, dar am zis si de aia in alte contexte.
E bine ca esti tu insati, cui nu ii convine sa nu te citeasca, e simplu, iar daca s-ar incepe cu prostii, acela va si sanctionat rapid.

Si ce? Daca as vrea o fara lesbi si maso nu mi-ar fi rusine, cum ai zis tu ca ai vrea unu gay si maso, e preferinta ta, atat timp cat nu faci rau nimanui, aia e.
Si eu am zis aici ca as fi vrut sa fiu homsexual sau bisexual (si nu glumesc), mi se rupe de cei ce au impresie proasta de mine, insa sincer n-am avut probleme, lumea a fost civilizata.
Asa ca fi tu cum esti, si cine te place asa, nu va avea probleme cu asta, uite eu de ex nu rad de tine, nu am impresie proasta despre tine, si mai sunt si altii.

Cu reteta nu te-ai facut de ras cel putin in fata mea, si nici in fata altora, ti s-a parut ca erau 10 medicamente, nu e problema, toti gresim. Si eu gresesc, suntem oameni, nimeni nu e perfect.
Si sincer? Sa stii ca pot exista retete cu 10! Sa vezi la farmacie cum vin unii si pleaca cu sacosa de medicamente.
Si stau 15 minute acolo de nu mai termina tocmai ca au f multe de luat.
Adica nu erai departe de adevar.
Insa tie nu avea cum sa-ti dea 10 in cazul tau.

Scrie medicu pe fata pe reteta cateva, si scrie si pe spate ca nu mai are loc pe fata.
Dar asta se face in boli cronice gen tensiune, colesterol mare, diabet si altele care le are omu pe toate odata.

| irinaaahhh explică (pentru Mosotti):

Sincer,pentru prima și prima oara când am mers la psiholog, am mers mai mult la mișto, bine.la mișto in sens de a vede cât de elaborată este mintea unui psiholog de să zic 25/30 de ani dacă nu mai mult, față de a unui copil de 16 ani, și pentru că citisem pe un site după ce făcusem un quiz,că ar trebui sa merg de urgență la un psiholog că am nu știu ce probleme mintale, bineînțeles că nu doar de asta, aveam și o curiozitate de cum v a fi pentru prima mea oară în viață când merg la un psiholog, eu având probleme graveee.
mai mult mergeam pe ideea "sa am cu cine conversa" chiar dacă îmi spunea chestii pe care deja le stiam in mare parte, adică nu știam chiar totul, dar majoritatea informațiilor le stiam din anumite cărți de psihologie, de pe google etc etc
dap 250de lei o ședință,
și aia ai mei nu își dau seama,spre exemplu,știu că nu e normal și civilizat,dar cred totuși că așa făcea majoritatea sorelor, sau fraților mai mari, când sora mea mai ieșea cu prietenele ei sau ce făcea să în oraș, își lasă de cele mai multe ori telefonul acasă și în unele cazuri era deblocat și eu atunci îi citeam anumite converstații, și ea, gen efectiv fura bani de la ai mei și și nu spun absolut nimic și nu mă refer la sume mici ..sume destul de mari și pot să zic că chiar de 4 zerouri?(nu cred că m-am exprimat corect)și nu e 1000/2000, ci chiar 3000, 4000 lei că sa nu exagerez dacă zic peste 5000…,pe langa că ai mei ii dau destul de multi bani lunar,să continuă să ia /fure bani,și ai mei nu zic absolut nimic,sau nu știu dacă zic poate sunt surdă și nu aud.
nu cred că își dau seama daca iau un card întreg.dar da.îmi e de ajuns bani aia doar pentru psiholog

DA NORMAL CA I AM INTREBAT,mi-au zis că sunt prea mica pentru a înțelege,și aduceau argumente foarte inutile și derapate de la situația de față,ba chiar la un moment dat,(pe lângă că de fiecare data iscă scandal,)de la o discuție complet normala,ajunsă la derapaj,am ajuns sa vorbim de alți oameni care nu își permit ceea ce am euuuu, sau că nu mă mulțumesc cu ceea ce am,și că alți sunt săraci idk,adică chestii total derapate de la situație
să nu mai zic că în unele cazuri,nici măcar nu vb cu mine,își aprind Tv-ul și nici nu ma mai baga in seama,(nici nu ma-u băgat în seamă de buna voie vreodată)
și cu sora mea,de fiecare dată când o întreb de ea,îmi zice efectiv opusul a ceea ce ea,cum că e mai mica in primul rand,și na,dacă ești mai mic la vârsta, automat trebuie sa înjosești pe ăla mai mare la vârsta și să nu i acorzi atenție, deoarece te preocupi de ăla mai mic, o mentalitate foarte joasnica.

da și de alte boli pe care le am,nu cred că este ceva wow,și mai ales de spus aici,adică oricum nu interesează pe nimeni dar zic să mă aflu în treaba.
pai,ca idee,acum câțiva ani,prin gimnaziu am avut hernie de disc lombara și bineînțeles că am fost operata,acum totul pare să fie ok cred
apoi am avut probleme cu plămânii,că prin gimnaziu mi-aș părea cool sa fumezi,iar m-am lăsat influențată de anumiți colegi de clasa,și pe atunci chiar nu prea mă interesa de stilul meu de viață, cum nici acum nu prea mă interesează, mă interesa doar sa am note cât mai bune și de trecut oricum treceam clasa, faza urâtă sau mai puțin urâtă e că în fiecare an, și în fiecare clasă, am fost locul 1 că medii anuale..am doar nota 10 la fiecare materie, uneori mai îmi scapă un 9 la o materie care profesoara are pata pe mine ..in rest sunt ok cu învățatul, și iarăși am derapat și eu de la subiect.
și da părinți, cred că puteam sa fumez și în cameră, și acum cred că pot, oricum nu mă vizitează in camera mea maxim de 2-3 ori pe an și atunci când vine preotul să facă matanai și incantații prin casa,mereu urăsc aceste momente.
da,am mai avut și cancer, care a fost tratat cu timpul și acum totul pare să fie ok

, nu mai intru in detalii că idk, poate din întâmplare sau nu știu, isi face cineva care mă știe, cont de TPU și mă identifica și nu știu unde se poate ajunge de aici
faza e că de-a lungul vieții mele,(o zic de parcă am 70 de ani,of)am avut destul de multe boli,care au fost tratate destul de rapid, și nu prea m-au afectat la psihic, cred.
chiar daca analizele îmi ieșeau de fiecare data ok, mereu se întâmpla să mai înceapă să se dezvolte o mica mare boalaa
da și iarăși sunt chioară, unele cuvinte le scriu atât de analfabet încât dacă citește oricine își dă seama că am făcut lb romana cu doamna de serviciu. romana de baaaltaaa

| Mosotti a răspuns (pentru irinaaahhh):

Am inteles cu e cu psihologul, si pe mine de multe ori m-au dezamagit, daca te-ai documentat, normal ca stiai poate si mai multe decat stiau ei, ca unii sunt batuti in cap, stiu si eu asta.

Pai de aia nu se prinde ei ca iei bani, ca zice ca i-a luat sora.
Ce alti oameni care nu isi permit ce ai tu, ca tu de fapt nu ai mare lucru, in primul and sufleteste nu ai nimic, si nici financiar nu prea ai.
Pai nimeni nu poate intelege de ce se poarta asa cu tine, nu doar tu ca esti mica, esti mica pe dracu, ai minte destul de okey.
Nu conteaza ca ea e mai mica, ce fac ei nu e justificabil.

E bine ca inveti bine, ca te vei realiza. Profa aia de ce are pica pe tine?
Faptul ca ai avut boli nu conteaza daca s-au dus.
Nu conteaza ca analizele au iesit bine, multe boli nu au treaba cu analizele.

| irinaaahhh explică (pentru Mosotti):

In adevăratul sens al cuvântului, doamna profesoara respectivă, este mama "celei mai bune prietene" a mea care cum ziceam și mai sus, că ea, era "împreună" cu prietenul meu, fiindcă mai mult de atât chiar nu îl consider, mai ales acum, bine nici înainte nu considerzm mai pe nimeni prietena sau prietenul meu.
acum nu cred că cine mă cunoște(maxim 3 persoane, adică poate mama și fostul prieten și prietena) care chiar nu cred că stau pe TPU să citească fiecare întrebare și să își de-a seama că chiar eu sunt cine sunt.

și chiar nu înțeleg de ce îmi pune mereu numai nota 9 din moment ce eu știu de nota 10, știu că nu e un capăt de lume, dar totuși, eu mă strădui să învăț pentru 9? mai ales prin aceste perioade dificile prin care trec, ah.

nu știu ce poveste a inventat aia și i-a zis mamei sale, da efectiv, alti care nu știu nici 30%, că să nu zic mai puțin, din lecția de zi, și nu numai din lecția respectivă ci în general, primesc nota 10.
am incercat sa mai vorbesc prin scoli despre situația asta, dar îmi trebuie dovezi.și nu prea am dovezi, adică nu m-am preocupat de asta până acum,și nici acum nu prea mă preocupă,doar că zic nu mi se pare deloc ok sa ii strici media unui elev doar fiindcă copilul tau care este in clasa cu respectivul elev a avut niste antecedente și s-a înțeles totul greșit
și am încercat să îi explic,că de la oamenii normali și maturi,dar nu se poate efectiv.
îmi e că dacă o opresc pe stradă să vb, îmi zice că o urmăresc și mai știu eu ce poate inventa.
îmi și vine sa mă tai din nou și să sufăr sad ce viața au uni și ce viața au alti of.
când vrei sa zici ceva nimeni nu te asculta, și după mult timp realizezi că era mult mai ok dacă ascultai ce zicea omul respectiv.
și dacă e să fac ceva cerere pentru concediere, clar nu se aprobă și nici măcar nu știu dacă există așa ceva, mai ales pentru 1 singur minor,fără martori,că na,nu prea există prieteni adevărați.,și în mare parte o să fie timpul pierdut

înțeleg că este copilul tau propriu și că îl iubești și alea alea, da acum stai să îl mozolești sa ii dai să mănânce ca la bebeluși? daca existu probleme serioase mie mi se pare foarte matur sa ma fi sunat și să discutăm, nu să mă criticii dandu-mi note pe care nu le merit.dar depinde și de om, unul este mai ok, altul a luat-o pe arătură și tot așa.

| Mosotti a răspuns (pentru irinaaahhh):

Am inteles cum e cu profa, pai iti da 9 nu stiu de ce, de ce nu o intrebi? O intrebi frumos cu ce ai gresit, iar daca e lucrare, sa-ti arate unde ai gresit.
Am inteles ca te deranjeaza gestul, nu in sine ca-ti da 9.
Daca iti pui mintea, o faci, chemi comisie de la minister (se discuta cu directorul, nu stiu exact cum se face), te scoate la tabla si iei cat stii, adica daca te pui la mintea ei, si se face de cacao.
Dovezi ai, ca stii! Te pot verifica oricand, iar daca e lucrare, e mai bine, sau teza.
Daca nu va da lucrarile acasa sau tezele, e obligata sa arate inspectorilor alea! Altfel se anuleaza si iei la tabla cat stii.

Tu esti fata cuminte, dar stiu pe unu care la 11 ani i-a dat bataie profei de muzica ca l-a lasat repetent, hahaha. Daca supara pe vreunu mai golanel, si-o lua asta a ta, si nici nu stia de la cine.
Era prin anii 60 cu ala de 11 ani, a ajuns la scoala de corectie insa (acum nu mai exista scoli de corectie).

Pe un prof de istorie din Brasov, l-au aruncat elevii in tomberon, muream de ars, l-au luat pe sus si poc, asa merita si asta a ta, a fost si mediatizat cazul.

La ce cerere de concediere te referi?

Asa fac unii, daca te certi cu fi-sa sau fi-su, sunt nedrepti, are noroc pana da de unu ca ala de-i rupe gura si mainile sa nu mai poata da note deloc.
Aia e, unii au viata buna, altii nu, cum e norocul.

Cele trei persoane pe care le stii nu stau pe TPU. Plus ca, ca tine is mai multi pe forumuri.
Iar cu suicidul au fost si aici mai multi.

| LoveSleep a răspuns:

Si varianta lor cand o aflam?

| Lioana a răspuns:

Optiunile pe care le-ai mentionat tu, nu sunt bune. E un fapt des intalnit ca copiii mai mici sa fie preferatii parintilor dar tu ai putea sa le spui sentimentele tale. Sa-i intrebi "De ce surorii mele i-ati cumparat acel lucru si mie nu vreti sa-mi cumparati nimic? Spune-le cum te simti.

Sa stii ca problemele tale nu au nici o legătură cu comunismul. Comunismul sustinea egalitatea in drepturi, egalitatea de sanse, dar situatia ta e exact opusul.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!