Întrebare recomandată | Alyboy a întrebat:

Ce as putea face sa ajut un copil ale carui drepturi sunt incalcate?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Suna la Protectia Copilului.

| Azµre a răspuns:

Să apelezi la cei de la asistență socială

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca si tu esti copil nu stiu daca cineva te va baga in seama.
Dar poti merge impreuna cu un adult la primarie. Acolo exista asistenti sociali.Si sunt reprezentanti Asocoatie pentru protectia copilului.Vor face ancheta sociala la copil acasa, verificari si vor vedea ce drepturi sunt incalcate si vor lua masurilr ce se impun.

| oprescudorin11 a răspuns:

Conform Dreptului Civil sau Penal trebuie sa sesizezi Autoritatea Tutelara de la Primaria de care apartii.
Daca actionezi in nume propriu, crezand ca ajuti, poti deveni char victima si nici nu ajuti.E cam aiurea treaba, cam greu de a gasi subtilitatea sa ajuti pe cineva.Ne aflam intre legi morale si statale care ne fac restrictii (fondate), dar si printre oameni care ne pot judeca la nivelul si interesele lor.Nu ti-as da exemple de buna intentie care au ajuns sa fie blasfemiate. Depinde de gandirea ta, de buna intentie, cand vrei sa ajuti pe cineva gasesti solutia, dar fereste-te de a cadea in 'plasele legale' mai sus amintite.
succes(poti apela si la alte institutii..in scopul de a te 'spala pe maini', biserica, asociatii non guvernamentale, persoane fizice verificate. etc.Depinde de luciditatea ta.Esti sigur ca persoana e abuzata? Sa-ti raspunzi si aicea dupa verificarile tale personale.Succes.

| WhiteLife a răspuns:

Pai mai intai de toate cred ca ai putea sa te rogi. Apoi, mai exista anumite asociatii, cum este Protectia copilului, Asistenta sociala, poate chiar politia.
Dar cred ca varianta care functioneaza cel mai bine si de care nu te poti indoi este rugaciunea.

O zi placuta!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Ii poti recomanda sa ia legatura cu noi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi un partener de discutii sau poate fi un prieten atunci cand cineva se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
De asemenea, primim mesaje si pe adresa telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu o vorbă bună pe care o poate primi de la tine sau de la Protecția Copilului. Ai aici detalii: http://www.drepturilecopiilor.ro/toll_free_line.htm
Și aici: http://www.telefonulcopilului.ro/
Asigură-te întâi că drepturile lui sunt încălcate, apoi cu siguranță va avea nevoie de consiliere.

| Resurrection a răspuns:

Suna la protectia copilului si spune-le care este problema.Ei te vor ajuta sigur.

| deeadeea111 a răspuns:

Sa anunti autoritatile

| Tagaso a răspuns:

În primul rând, pentru a putea ajuta acel copil trebuie să demonstrezi(adică dovezi după care contactezi un avocat, Asistența Socială, Protecția Copilului sau cum s-or mai numi aceste instituții nu te ajută cu nimic,( doar dacă chemi televiziunea)

| gfghn a răspuns:

Apelezi la orice forma de ajutor corespunzator drepturilor incalcate copilului.Nu te baza pe fortele proprii daca vrei sa reusesti in ceea ce ti-ai propus.Sa ajuti protejind un copil nu este deloc usor.trebuie sa anunti protectia copilului daca este cazul si persoane adulte care se pot ocupa cu aceasta situatie.

| marriius a răspuns:

Sa te adresezi la Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului din judetul unde locuieste copilul.

| vladys a răspuns:

Sa te duci la asistenta sociala si la protectia copilului si acolo spui ce se intampla(care este problema)

| GrigorieMas a răspuns:

El trebuie sa le implineasca. foarte corect, dar daca tu nu faci nimic, ca sa se implineasca, si astepti ca sa primesti totul de-a gata, nu se va intampla nimic niciodata, oricat de multa credinta ai avea

| cristina409 a răspuns:

Trebuie sa suni la telefonul copilului 116 111

| EvelinaRegal a răspuns:

Normal sa suni la protectia copilului dar acum depinde...

| Diagirl a răspuns:

Sa suni la protectia copilului