| 6rimReaper a întrebat:

Imi poate spune cineva cateva drepturi ale omului ce sunt vulnerabile/incalcate adesea in Romania?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Gasesti o lista completa in Declaratia Drepturilor Omului.
In Romania, ca de altfel si in alte tari, unele chiar cu mari pretentii democrate, sunt incalcate zi de zi aproape toate, incepand cu dreptul la viata.

| harciog a răspuns:

Toate si asta se trage de la incalcarea celui mai mare si la indemina drept, acela de a informa omul asupra tuturor drepturilor lui. Nu stiu daca iti vine sa crezi dar omul nu stie clar ce drepturi are.Se merge pe ideia ca daca nu stie e ceva normal ca nu poate spune stop.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul ar fi dreptul la sanatate. Dai bani la asigurarile de sanatate si daca te imbolnavesti, ori vii cu bani de acasa, ori crapi cu zile, pentru ca spitalul n-are nici medicamente, nici spirt, nici seringi, nici feșe, nici, nici, nici, nic, nici. Nasol.

| Ţăpeşu a răspuns:

Toate.