| anonim_4396 a întrebat:

Ce considerati ca trebuie facut ca o relatie dintre o persoana introvertita si una extrovertita sa functioneze? Credeti ca este o idee buna ca persoana introvertita sa incerce sa treaca peste limitele personale? Este ceva ce poate face un introvertit astfel incat sa se simta confortabil si sa nu se simta epuizat daca ar iesi cu grupul de prieteni al partenerului? Ati avut o relatie de acest tip?

Răspuns Câştigător
| Peachdelight a răspuns:

Văd aici răspunsuri de genul " da trebuie sa se schimbe, trebuie sa se deschida". Nu nu trebuie, o persoana introvertită nu înseamnă ca e singura. Înseamnă ca are niște standarde după care își alege oamenii care sa facă parte din viața lor. Persoanele introvertite sunt persoane sincere, tocmai ca nu s-ar complace niciodată in situatii doar de dragul de a avea mulți "prieteni" in jurul lot. Ei merg pe sintagma " mai bine singur decât in companie proasta". Nu trebuie sa ne schimbam pentru nimeni happy astea sunt niște conceptii greșite!

Acum răspunzând la întrebarea ta nu prea are ce face. Am avut un astfel de prieten care toată ziua ma cara pe la amicii lui. Deci weekendurile in care trebuia sa ne vedem și sa petrecem timpul ăla împreuna, cum e normal intr-o relație, le petreceam cu prietenii lui. Nu am avut probleme pana la un momendat când mi s-a luat. Oricât ai incerca sa treci peste limitele tale nu vei reuși pentru ca asta e felul tău, deci o relație poate merge între un extrovertit și introvertit dar singura condiție e ca extrovertiții sa își inteleaga partenerul când spune ca "nu are chef", nu suntem la cheremul nimănui.

| Adrian5575 a răspuns (pentru Peachdelight):

Din cate am inteles eu, intrebarea se refera la relatia dintre un baiat si o fata, iar din punctul meu de vedere, merita sa te schimbi pentru persoana iubita. Si chiar daca el alege sa fie introvertit fata de ceilalti, macar in fata persoanei iubite sa se deschida.

| Peachdelight a răspuns (pentru Adrian5575):

Așa și eu ce răspuns am dat? Fii convins ca daca nu era deschidere unul fata de celălat nu ajungeau in primul rând intr-o relație. Mai citește o data ceea ce am scris, poate o sa înțelegi.

| Peachdelight a răspuns (pentru Adrian5575):

Din punctul tău de vedere, din punctul meu de vedere nu exista cuvântul " schimbi" poate faci unele compromisuri, dar ca persoana sa îți pierzi identitatea pentru cineva, e prea mult.

| anonim_4396 explică (pentru Peachdelight):

Tu ai fost asa dintotdeauna? Eu intr-o perioada chiar daca eram selectiva cu persoanele din preajma mea tot puteam sa interactionez cu multe persoane fara a ma simti epuizata, intre timp s-au schimbat unele lucruri si simt ca se face prea mult haos in mintea mea daca vorbesc cu mai mult de cateva persoane apropiate la un nivel mai profund. Sunt ok sa interactionez cu straini atata timp cat e 1 la 1 si spontan.

E totul la inceput si sunt strabatuta de incertitudine. La a 3-a intalnire a fost atat de dragut incat a complotat cu alt cuplu sa ne vedem fara stirea mea desi ma prinsesem ca ma duce la esafod. Printr-o minune inca e in viata. laughing Dupa intamplarea asta m-am simtit epuizata psihic 2 zile, la intalnirea aia nu am fost deloc in largul meu desi mi-au placut oamenii respectivi doar ca erau extrem de extrovertiti. Voiam sa spun si eu ceva dar mai mult m-am inchis in mine, cand sunt doar cu o persoana noua este cu totul alta dinamica. Mi-as dori sa am alta rezistenta la interactiunea de acest tip si sa nu ma mai comport ca o pisica speriata de apa. Ma vad pe mine de acum ceva ani in el si reuseste sa imi scoata latura mai nebuna la suprafata, de asta nici nu vreau sa fiu fatalista in ceea ce ne priveste.

| Peachdelight a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am fost așa dintotdeauna. Cum am înaintat in vârsta am observat o oarecare schimbare. Când eram puțin mai mică la fel și eu, nu aveam așa probleme. Probabil pentru ca totul la vârsta respectiva ți se pare mult mai inocent și nu cunoști atât de bine trăsăturile psihice și comportamentale ale oamenilor. Daca lângă el simți ca îți poți întrece niște limite atunci este ceea ce trebuie și cu atât mai bine daca îți înțelege felul de a fi.

| anonim_4396 explică (pentru Peachdelight):

Momentan este ce trebuie si cumva imi risipeste fobiile pe rand. Multumesc mult pentru raspunsuri, o seara buna! kiss

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu nu m-aș numi chiar introvertită dar nu mă simt confortabil din prima cu persoane necunoscute, mai ales cu prietenii lui situație care îmi pune puțină presiune pentru că vrei să te placă grupu lui. el în schimb e mega extrovertit. e greu pentru că lor le e greu să înțeleagă cum uneori nu ai ce zice sau nu simți nevoia să te implici non-stop în conversație, dar dacă îi explici situația asta și lui îi pasă de tine iar tu te implici măcar din când în când, altfel dai impresia că nu-ți place de ei și nu vrei să fii acolo, eu zic că o să fie în regulp

| ania a răspuns:

Și soțul meu e extrovertit și eu sunt introvertită.M=am bucurat la începutul relației când a spus că se bucură că eu sunt mai liniștită, că dacă am vorbi amândoi foarte mult...Cred că am devenit mai extrovertită în timp, dacă dorește să mergem undeva când eu imi planificasem mintal să citesc ceva, să fiu singură, vreau să fie bucuros și merg cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ca şi cum o persoană din zodia Berbec ar încerca să convieţuiască cu o persoană din zodia Peşti. big grin
Se poate, dar prin compromisuri de fiecare parte.

| troleibuz a răspuns:

Da. De ce sa nu incerce sa treaca peste? Poate descopera lucruri noi despre ea. Nu e bine sa stai inchis intr-o patratica toata viata ta.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu conteaza cu cine sta o persoana introvertita. Conteaza sa constientizeze ca nu e bine sa fii introvertit si sa incerci orice ca sa te schimbi, sa te deschizi. O persoana introvertita are nevoie de o persoana in care poate avea incredere, nu conteaza daca e introvertita sau extrovertita. Comunicarea este baza si sa va deschideti.

| random1620 a răspuns:

Cred ca e ok daca persoana introvertita si-ar depasi fricile cu ajutorul celeilalte persoane. O relatie se bazeaza pe incredere si schimbare asa ca depinde mai mult de persoane si de fel lor.