| stephanie_2280 a întrebat:

Ce credeti, conteaza diferenta sociala intr-o relatie si studiile, intr-o mare masura? Sau se poate continua totul, contand doar sentimentele? astept pareri/experiente big grin

4 răspunsuri:
| ioandreii a răspuns:

Depine de relatie. In famile va fi greu, nu imposibil dar dificil.
Depinde daca el nu are studii, bani sau e prost educat si are obiceiuri proaste.

| SkyPilot a răspuns:

Depinde de cei doi implicati in relatie. Am cunoscut cupluri de acest gen in care diferenta nu a contat, in alte cazuri relatia nu a rezistat.
Cei doi ar trebui sa se analizeze si sa acccepte aceasta situatie de la inceput, fara rezerve si fara idea ca il vor schimba pe celalalt.

| NoName0x0 a răspuns:

Pentru persoanele implicate in relatie, daca se iubesc nu ar trebui sa existe astfel de diferente. Persoanele din jur cel mai probabil le vor sesiza si vor face remarci. Daca exista iubire, relatia poate continua, trecand peste orice, cu atat mai mult peste gura lumii!

| ashlee a răspuns:

Poate sau nu sa conteze. Depinde de persoana. Cunosc cuplu cu diferenta de nivel de studii care a trait impreuna o viata, pana la moarte. (In acest caz, uneori se intampla ca persoana fara studii sa aiba un complex de inferioritate.)
Dar exista si persoane pe care le deranjeaza diferenta de nivel educational la partener.

Cel mai bine ar fi ca acest aspect sa se discute pe fata intre cei doi implicati.

In majoritatea cazurilor, este mai comun ca persoanele dintr-un cuplu sa aiba educatie similara sau, cel putin, inteligenta similara.