| Panteraa a întrebat:

Ce este mai important? Cariera sau iubirea? Stiu, depinde de la persoana la persoana, dar vreau sa vad mai multe pareri. Am o relatie la distanta de 3 ani aproape si prietenul meu vrea sa merg la el in afara. Il iubesc, imi vad viitorul langa el si as merge, dar de 4 luni am prins un loc de munca destul de bun aici in tara, care imi si place pe langa si daca merg la el nicio sansa sa gasesc ceva asemanator, iar cand o sa ma intorc putine sanse sa mai gasesc ceva la fel sau sa imi si placa. El nu vrea sa vina curand in tara ca am incercat si varianta sa il aduc pe el inapoi. Un sfat ce as putea sa fac? Sunt prinsa la mijloc si total indecisa, nu stiu ce ar fi mai bine pentru mine pe viitor.

34 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ar fi util sa ne dai mai multe detalii - in ce domeniu activezi aici, in ce domeniu activeaza el acolo, cit cistigati fiecare, cum e cu spatiul locativ, parintii, si tot asa. Daca sinteti tineri si aveti ocazia sa va faceti un viitor afara, nu ezitati. Bine, presupun ca afara nu inseamna Ucraina, R. Moldova, sau Somalia...

| Panamax a răspuns:

Universul rezolva lucrurile in functie de dorintele voastre inconstiente. Sunteti departe unul de altul, inseamna ca asta doriti.
Era sa uit.
Relatia la distanta functioneaza doar daca distanta este mai mica decat barbatia prietenului tau.
In relatia la distanta sunteti fericiti toti 4.

| Adry05 a răspuns:

E mai important aspectul care iti aduce fericire, la unii poate fi cariera, la unii iubirea. Gandeste-te ce te-ar afecta si face mai nefericta daca pierzi? Locul de munca sau pe el?
Ia-ti o foaie si pune pe o parte aspectele pro si cele contra ale plecatului la el. Te si ajut
Contra: va puteti desparti oricand; iesi din tara deci vei fi departe de familie; poate nu vei gasi un loc de munca satisfacator acolo
pro: vei fi cu el; ai ocazia sa vezi si alta tara/cultura; poate vei gasi un job si mai fain acolo si mai bine platit; o tara unde ai ocazia sa te dezvolti mai bine.

| Frank51 a răspuns:

Tot timpul exista mai bine. Un loc de munca mai bun, sau o relatie mai buna.

| whatevernvm a răspuns:

Eu as alege întotdeauna iubirea, oricât de cliseic suna asta. Pentru ca alături de el știu sigur ca restul vin de la sine. Cariera ti o poți construi oricum, ea nu ma tine în brate când dorm și nu îmi oferă iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cariera.

| Raducons a răspuns:

Se zice ca daca in primele trei luni de relatie nu se ia o decizie, adica sa mergi tu la el sau el tine, ramane incurcata treaba
Cel mai bine este sa vina el la tine si nu sa te duci la el, cariera este f importanta, gandeste te ce o sa faci acolo si unde si cu cine o sa locuiesti si cu ce te vei ocupa.Relatiile la distanta nu sunt sanatoase sunt doar un stres, tu te gandesti ce face el si el se gandeste ce faci tu si nu e ok

| Panteraa explică (pentru GabiDumitrescu):

El e in Anglia, constructii, eu in domeniul proiectiilor, si tinand cont ca nu am putut termina facultatea din cauza unor probleme, sunt foarte multumita ca am norocul sa lucrez aici si sa avansez pe parcurs, de ce nu. Am avansat chiar si dupa 3 luni. Suntem tineri, 22 de ani, ne gandeam sa ne mutam impreuna, dar am prins aceasta oferta de munca si acum e destul de greu sa dai cu piciorul, asta incluzand ambele parti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Panteraa):

Ce inseamna "domeniul proiectiilor" la tine si cit cistigi? Pina unde poti avansa? In Anglia poti incerca cam orice, si in 2-3 ani sa ajungi mult mai departe decat ai ajunge aici. Totul e sa fiti siguri ca o sa ramineti impreuna pe cit posibil.

| Panteraa explică (pentru Panamax):

Tin sa te contrazic, am facut planul sa ne mutam impreuna, adica sa merg eu la el, intre timp s-a ivit si locul meu de munca si nu ma gandeam ca o sa imi placa sau ca o sa vreau sa raman, dar s-a dovedit contrariu. Nu stiu ce fel de relatii la distanta cunosti tu, dar te asigur eu ca in ceea ce o priveste pe a mea, sunt doar 2 participanti, nu 4. Asta pot sa garantez. Si daca era asa simplu pe cat crezi, ca nu il iubesc pe el, intrebarea mea nu isi mai avea rostul aici, stiam deja raspunsul.

| Panteraa explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu e atat de important cat castig, atat timp cat imi place ceea ce fac si sunt multumita de tot, si de mine in special. In Anglia daca merg e clar ca incep de jos, de la curatenie, si nu stiu cat de departe poti sa ajungi acolo sau cat de repede, putine cazuri. Si aici e greu sa reusesti, dar acolo? De asta nu as da cu piciorul la o asemenea sansa.

| Madesz a răspuns:

Cariera pe primul loc.

| mgtow a răspuns:

Tin cont mai mult de partea financiara, prin bani imi satisfac toate nevoile personale fara sa ma folosesc de cineva, ideal ar fi sa dau de o baba cu firma si multi bani asa imi convine sa am mai multa putere financiara = mai multe vicii. Dar na unii aleg femeia si altii singuratatea ca mine

| Panamax a răspuns (pentru Panteraa):

Atunci doar 3 participanti fericiti.

| Endoryus a răspuns (pentru whatevernvm):

Te-ai inmuiat hahalero...

| Dalmore a răspuns:

Iubirea nu tine de foame

| whatevernvm a răspuns (pentru Endoryus):

Ma cunoști prea bine

| Endoryus a răspuns (pentru whatevernvm):

: )

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Panteraa):

Daca te descurci FOARTE BINE cu engleza scris/vorbit, ai sanse sa urci repejor de tot. Nu stiu de ce mentalitatea asta de sclav ca incepi de jos de la curatenie. VREI SA INCEPI DE JOS SAU NU? Ai de unde alege. In UK e un deficit urias de personal medical, de exemplu. Poti face un curs de-asta de infirmiere de vreo 2-3 ani si te duci direct pe job bunicel acolo. Asta ca sa dau doar un exemplu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu ramai aici si el cand strange ceva bani vine inapoi in tara si traieste cu tine asta daca macar tine la tine, daca el se gandeste numai la el nu o sa vina. Gandeste-te ca daca te duci la el acolo unde este el in strainatate nu sti ce se poate intampla, e posibil ca el sa te prinda intr-o cursa adica sa te vanda ca pe o bucata de carne unor proxeneti care te vor bate daca nu scoti o suma de bani impusa de ei (proxeneti). Am mai auzit eu povesti cu proaste care se duceau dupa iubitii lor pe dincolo si sau trezit peste noapte ca au devenit sclave esxuale + bataie cu portia https://www.youtube.com/watch?v=L2EVQOntoQU. Tu mai vorbeste cu el si spune-i ca tu nu poti sa vi la el pentru ca ti-e frica sa pleci din tara si ca nu ai bani, spune-i ca daca ii pasa de tine si te iubeste atunci sa faca el un compromis si sa vina la tine aici in RO, inca ceva esti sigura ca il cunosti indeajuns? Nu uita ce spune Biblia "Nimeni nu e ceea ce pare a fi" ai grija de tine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Relatiile la distanta sunt toxice si inselatoare, nimic nu e sigur.

| Nyarlathotep a răspuns:

Clar cariera. Nici nu incape in discutie.

| Clorox a răspuns:

Ambele sunt importate, e foarte complicat sa echilibrezi iubirea cu cariera in multe cazuri.
Tinand cont ca ai gasit un job bun, nu am cum sa iti dau un sfat. Exact ce am zis mai sus, gaseste un echilibru.
E delicat cu relatiie la distanta, in multe cazuri se termina din cauza distantei. Eu zic ca ai putea gasi un job la fel de bun daca nu chiar si mai bun in afara, depinde de studii si ce stii.

| AC4S4 a răspuns:

In momentul de fata ce iti pare mai stabila? Cariera sau relatia?
Avand in vedere ca nu s-a pus problema casatoriei in cei 3 ani, nu o vad foarte serioasa. Poate nu sunteti pregatiti pentru o relatie inca.
Vad casatoria ca pe o implinire a relatiei. Daca nu s-a pus problema pana acum, inseamna ca nu prea va doriti o implinire a relatiei (o relatie serioasa).

Fiind tanara, ai nevoie de experienta in cariera. Iti va fi mai usor pe viitor sa cauti orice altceva. Ti-as sugera sa te axezi acum pe cariera. Doar gandeste-te, sa mergi acum oriunde altundeva sa te angajezi si sa nu prea ai experienta, iti va fi greu. Daca mai astepti cativa ani, iti va fi mai usor, iar relatia va fi mai usor de intretinut (in sensul ca te poti muta in alta tara si sa iti gasesti repede ceva serios de munca - avand deja experienta).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce este mai important? Cariera sau iubirea?
Să reformulăm întrebarea ta.
Ce este mai important în viață, cariera sau iubirea?
Răspunsul meu, așa cum văd eu viața.
Viața nu este un obiect o bucată de ceva, viața este un fluviu în contiunuă mișcare și devenire.
Iubirea face ca din două jumătăți de ființe vii, care sunt un bărbart și o femeie, să se realizeze o ființă vie întreagă bărbatfemeie ( am scris în mod intenționat legat) care se realizează în civilizația noastră europeană în cadrul unei familii căsătorite. Acesta este punctul meu de vedere. Așa gândesc eu, așa văd eu lumea și viața.
Astfel înainte de toate, ca să poți realiza asta cu actualul om, în actuala relație ar trebui să clarifici cu el. Vreți împreună sau nu, împreună însemnând căsătorie, iar nu numai relație.
Pe această decizie se poate construi restul.
Astfel. Să zicem că el va răspunde da, iar dta la fel.
Apoi decideți împreună, unde vreți să vă duceți viața, tot împreună, iar nu unul într-o parte și unul în cealaltă.
Dacă decideți că în UK, să facă bine să vină acasă, să faceți nunta, aici, să ai o siguranță că relația voastră este apărată și de lege, oriunde te-ai afla în lume, și apoi pleci cu el.
Dacă decideți că veți trăi în România, să vină acasă, faceți nunta și să rămână aici lângă tine.
Dacă pe urmă dorește să plece în UK. să fii și tu de acord, și te ia cu tine și pleci cu el.
Dacă tu ții mai mult la serviciul tău decât la el, dacă el ține mai mult la UK decât la tine răspunsul meu e simplu, duce asta la o căsătorie?
Nu.
Soluția. La revedere.
Next. Viața e fluviu nu stă pe loc să te gândești, dacă o fi, dacă o păți, să pui în balanță relația cu locul de muncă sau cu reședința. Relația care trebuie să ducă la căsătorie nu încape pe talgerul balanței.

| Nilsson a răspuns:

Iubirea, clar.

Mai ales daca el este cel care are jobul mai bun, nu o sa renunte el la un post bun din Anglia ca sa iti pastrezi tu un job mediocru la o corporatie din Romania.
Daca alegi asa-zisa cariera a ta, care este doar o iluzie corporatista, o sa regreti mai tarziu, cand nu vor mai avea nevoie de tine se vor debarasa imediat si tu vei realiza ca ti-ai irosit dragostea si tineretea la acea firma.

Si chiar daca Doamne fereste nu o sa mearga relatia, e mai usor sa traiesti cu regretul ca ai facut totul pentru persoana iubita decat cu regretul ca ai facut sacrificii pentru o firma care doar te-a exploatat.

| Vanesa87 a răspuns:

Nici una nici alta, termenul de iubire este folosit de oamenii adeseriori cand simt o atractie fizica fata de altcineva, iar cariera este doar o experienta intr-un domeniu, timpul este singura cariera

| Panteraa explică (pentru AC4S4):

Nu s-a pus problema casatoriei pentru ca suntem tineri si am zis ca avem tot timpul inainte, dar asta nu inseamna ca nu ne-am gandit la viitor. Ne-am facut planul de viitor impreuna, doar ca am intampinat obstacole care ma pot duce si pe alt drum si care ma fac sa imi pun multe semne de intrebare.

| AC4S4 a răspuns (pentru Panteraa):

E destul de greu să gestionezi două lucruri deodată. Căsătoria, relația de fapt, implică dăruire totală, dacă vrei să fie serioasă. De asta zic că mai bine să te ocupi de carieră, peste câțiva ani ai timp și de relații. Decât să faci două lucruri simultan doar pe jumătate, mai bine fă-le pe rând, dar complet.

De căsătorie ar cam trebui să se pună problema după un an de relație, maxim doi. Se consideră că vă cunoașteți bine. Dacă se amână înseamnă că nu e dăruire în relație.
Cazul vostru e și diferit, fiind o relație la distanță. Totuși, rămân pe ideea că mai bine faci lucrurile pe rând, dar bine. Începând cu cariera, fiind tânără.

| Freya1 a răspuns:

Păi dacă de 3 ani aveti o relație la distanta si nici unul dintre voi nu sa sinchisit sa meargă la celălalt, sau ambi nu v-ati gandit sa va apropiati mai repede cred ca nu prea exista noi.
Eu sunt genul acela de om care considera ca daca te-ai hotarat ca vrei o relație serioasă, cunosti omul îndeajuns de bine si vedeti ca va iubiti trebuie sa stati cat mai aproape unul de altul sa împărțiți totul la doi si sa va ajutati.La mine o relație în care unu e hois si altul cea nu este relație nici chiar daca aveti deja copii impreuna. Unde unu se chinuie cu munca si oboseala zilnic singur fara o mângâiere, si unul sta stresat cu facturi acasa si alte munci sau griji fara o vorba buna nu mi se pare relație.Si nici nu mi se pare un sacrificiu din dragoste.
Sacrificiu din iubire e atunci când împărțiți un colt de pâine dar impreuna, nu cand va sacrificați sentimentele pentru o haină de firma plecati fiecare in alta parte.
Asa ca daca nu v-ati"adunat" pân acum mai bine te acsezi pe tine pentru ca inseamna ca nici unul nu isi doreste chiar asa tare sa fiti unul langa altul.Sau si daca ati fi vrut exista posibilitatea ca deja sa va fi plictisit așteptând si implicid unul de altul ca sa va mutați acum impreuna intr-o tara străină.