| JakeStyleZz a întrebat:

Salutar.
Deci as vrea sa merg in strainatate si stiu ca trebuie acord de la parint pentru o persoana care deja a implinit 18+. Dar vreau sa va intreb ca trebuie si atunci ceva cand ma intorc in tara sau pot sa ma intorc si fara persoana respectiva? Deci pot veni acasa si singur in tara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru majori nu trebuie acordul parintilor ci doar pentru minori, printr-o declaratie notariala autentica, unde sa fie indicat si insotitorul major. In tara poate sa se reintoarca minorul, care are act de identitate, si singur.