| anonim_4396 a întrebat:

Se pare ca nu pot scapa de probleme.Caut eu probleme, ma cauta ele pe mine sau si una si alta.Am avut un prieten care sa sinucis.A fost foarte greu pentru mine.Am spus la lume pe facebook ce s-a intamplat, printre care si fostei mele prietene.Care a inceput sa-mi spuna ca imi bateam joc de el si radeam de el si nu tineam la el.(Acum imaginati-va ca va moare o persoana draga si vine cineva sa-ti spuna ce si cum lucruri facute si nefacute despre acea persoana la adresa ta)M-am enervat la culme cand am auzit asta plus ca saracul meu prietenul murise, si apoi imi mai spune si hai sictir.Bun asa vrei sa jucam? Ok! I-am spus cand ma vede pe afara sa nu stea pe langa mine sa ma ocoleasca! Si ea a spus sa fac eu chestia asta.Ca nah ea are 17 ani si eu 22 si trebuie sa-mi fie frica de ea.Probabil credea ca glumesc, ceea ce e total fals si ea stie ca vorbesc adevarul.Ieri stateam pe o banca cu un prieten.Vine ea si se aseaza pe o banca de langa noi cu noul sau prieten si incepe sa se linga acolo cu el.(macar daca avea bunul simt nu facea asta, din respect, dar de unde).Am luat foc cand i-am vazut va dati seama.Ma sfidat.Nu am luat foc ca are un nou iubit, ci am luat foc pentru cele spune impotriva prietenului meu decedat.(Tin foarte mult la persoanele dragi, nu conteaza ca sunt vii sau moarte.In portofel port tot timpul poze vechi de familie cu mama decedata,tata, bunicii matusa si unchiul meu)M-am ridicat si m-am dus la ea, a dat sa fuga dar am prins-o pana la urma si pe ea si pe prietenul ei.Chestia ca a dat sa fuga ca lasii in loc sa stea de vorba m-a enervat simai tare.Am tinut-o tare strans de mana, si-am incercat sa aflu de ce a spus acele vorbe.Intre timp prietenul ei incerca sa o apere, motiv pentru care am inceput sa-l bat.Ea tipa sa-l las in pace eu parca de furie dadeam mai tare in el.(Stiu ca nu trebuia sa dau in el saracul nu are nicio vina in chestia asta, dar fiind atat de furios am vazut negru in fata ochilor.)Apoi a intervenit prietenul meu si m-a despartit din altercatie.Am plecat acasa nervos rau.Pe la 10-11 ma trezesc la usa cu fosta mea prietena si mama ei spunand ca fac plangere la politie ca i-am agresat fetita si i-am spart ecranul telefonului mobil, si ca vrea sa imi faca dosar penal.Cand am auzit asta era sa pun mana pe cutit de nervi si sa-i tai gatul mamei ei.Nu stiu cum am putut sa ma controlez, probabil ca erau si bunicii mei de fata si nu am vrut sa-i ranesc mai rau.Acum primesc amenintari de la unchiul ei ca ma calca cu masina. Tare as vrea sa o vad si pe asta dar mai ales sa aflu modelul si numarul masinii sa pot arunca un cocktail molotov pe ea si sa-i dau foc.Tot timpul m-am intors in viata asta.Niciodata nu am fost invins, nu ma las invins chiar daca nu am nicio sansa intotdeauna ma intorc inapoi, pana nu sunt mort nu ai cum sa scapi de mine. Daca aduci pumnul la bataie, eu aduc bastonul, daca aduci bastonul eu aduc bata de baseball si cagula. Daca aduci si tu astea stai fara grija ca ma intorc iar din nou si iti dau foc cu cocktail molotov.Din clasa a-9-a nu am mai facut o asa criza de nervi, cand am luat barosul de 5 kilograme si am inceput in clasa sa stric toate bancile si sa dau in elevi.30 de copii cati erau in clasa toti fugeau din fata mea.Si erau altii mai inalti si mai facuti ca mine de 2 ori, dar desigur ca numai gura e de ei. Fugeau ca mustele si profesorul fugea.Cred ca am o problema cu nervii si recunosc asta. Vreau sa spun cum sunt, nu am nicio treaba cu nimeni si sunt cel mai extraordinar prieten de incredere si loial.Dar vreau sa spun ca daca sunt nervos fac orice, prin orice mijloc posibil sa castig chiar daca nu am sanse.Intrebarea mea este ce sa fac acum? Sa fiu umil sa plec capul jos(lucru pe care nu l-am facut niciodata) sau sa lupt in continuare?

11 răspunsuri:
| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Da,ai niste probleme si nu este ok deloc.Nu avea nicio vina baiatul Acela si nici ea.A vorbit prost, ma rog. puteai sa vorbesti cu ea pe tema asta nu sa procedezi asa pentru ca daca se va duce la politie tu cazi de fraier, cu sau fara capul aplecat! Nu va afla nimeni daca iti ceri scuze ei...pentru ca, cu o femeie niciodata sa nu te porti asa urat..pentru ca nu uita ca si mama ta este femeie. Daca ea e copila si nu stie sa vorbeasca tu de ce sa fii si mai copil sa faci copilariile astea?

| mediqt a răspuns:

In timp ce ti-am citit relatarile nu am putut sa simt altceva decat sentimente de dezgust. Insa, nu sunt in masura sa te judec pentru ca probabil ai ajuns sa ai atitudinea asta din cauza a cine-stie-ce intamplare din copilaria ta, sau nu stiu, zic.
Raspunsul la intrebarea ta: Da! Fii umil! Daca o sa lupti toata viata ta, n-o sa ai parte de nimic bun. O sa ajungi sa fii singur din cauza acestei probleme ce tine de nervi. O sa indepartezi oamenii la care tii. O sa ai remuscari, regrete. Nu spune nimeni sa fii o placinta si sa accepti orice e nedrept fata de tine, dar nu trebuie sa mai actionezi atat de dur.
Schimba-ti modul de viata. Te poate ajuta sa iti schimbi si atitudinea.
Uneori, sa-ti ceri scuze sau sa te simti resemnat inseamna sa ai mai mult curaj decat sa te arunci intr-o lupta.
Toate cele bune!

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E rea.
Nu spun sa fii umil sa-ti pleci capul, dar cand o vezi intoarce-i spatele.
Arunca-i o impresie de dispret fata de ea.
Cum zice si bunica mea : lasa prostul ca pe el si tu mergi mai departe.
Oricum, cred ca tu ai lucruri mult mai importante decat ea.
Nu-i da asa mare importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii, daca tu o sa ai o criza de nervi de fiecare data cand ea incepe sa te enerveze, nu o sa ajungi prea departe, dar nici sa pleci capul nu e o optiune. Mai bine incearca sa discuti cu ea, calm, fara tipete sau alte lucruri, spune-i exact ceea ce vrei de la ea, si anume sa te lase in pace, sa-si vada de viata ei si sa te uite (daca tu intr-adevar vrei asta). Incearca sa-i explici si sa o intrebi de ce face toate astea. De cate ori o vezi cu acel tip facandu-ti in ciuda sau altceva, mai bine pleaca, las-o sa faca ce vrea, imagineaza-ti ca nu exista. Nu te incarca cu prostiile spuse de gura lumii pentru ca o sa ajungi depresiv poate mai rau. Cred sau stiu sigur ca prietenul tau ar vrea sa te vada zambind, sa te vada fericit alaturi de persoanele dragi, nu cred ca iti vrea raul. Daca ai tinut si inca tii la el, ignora lucrurile rele, gandeste si pozitiv, starile negative pe care le abordeaza psihicul tau o sa te distruga incetul cu incetul. Mai bine fugi de probleme, nu te ascunde tu, ci ascunde-le pe ele. Ignora vorbele unei mate de 17 ani care nici nu stie cu ce se mananca viata, si concentreaza-te pe gandurile tale. E foarte bine faptul ca tu vrei sa iesi cu capul sus din orice situatie, dar e mai bine sa faci asta, ignorand, nu izbucnind in furie. calmeaza-te si concentreaza-te pe ceea ce trebuie, nu pe vorbe aruncate aiurea si intamplari dureroase aduse de oamenii ce vor sa-ti faca rau.

| Xpressurself a răspuns:

Problema vine de la imaginea de sine pe care ti-ai creat-o tu despre tine. s-a intamplat in timp. acum tu te vezi ca cineva cu care nimeni nu se joaca, nimeni nu-l ia la rost, nimeni nu-i spune ce sa faca, crezi ca cei care sunt fricosi si mai slabi decat tine merita sa sufere si mai tare si de aceea consideri ca tu esti cel indreptatit sa le areti asta ca sa fii si mai mult respectat. in realitate nu faci decat sa ramai singur in parcare ca esti tu cel mai mare.
ai prea multa energie si nu stii ce sa faci cu ea. fa sport de performanta, ma refer sa ai un antrenor care sa te stoarca bine si sa nu mai ai chef de mizilicuri. ca fug din fata ta fug nu ca esti tu cineva ci pentru ca nu merita sa-si puna mintea cu tine. de ce s-ar complica cu un prost. tu ai face-o? daca nu-ti scoti din cap ideea ca tu nu te poti controla si ca tu ai o problema vei ajunge sa ai probleme si mai grave. Ai inceput sa-ti faci deja prieteni la politie si urmeaza sa te imprietenesti si cu cei de la penitenciar daca nu te linistesti. si acesti prieteni nu te vor intreba de sanatate ci te vor trata asa cum ii tratezi tu pe altii. ca sa vezi cum e. si pe urma iti vor spune ca nu au vrut dar l-i s-a facut lor negru in fata ochilor si nu au mai stiut ce fac. Ai sa ii crezi? Cum ti se pare? Pe cine vrei sa minti? Pe tine? Pe tine nu poti sa te minti. Stii bine ca daca alegi sa te porti frumos vei fi respectat mai mult decat daca faci pe marele urangutan. Urangutanii nu sunt respectati ci pleaca lumea din calea lor. oamenii de incredere sunt respectati. fii Om. violenta nu impresioneaza pe nimeni. doar tu ai mai ramas sa crezi asta. esti ultimul din pacate.
exista doua laturi ale omului, cea animala si cea umana. toti au ales-o pe cea umana. tu ai ramas maimuta. nu vezi ca gresesti? ca trebuie sa inveti sa fii umil?
daca vrei sa nu ajungi sa ai probleme in viata renunta la atitudinea interioara pe care o ai despre ceilalti. iti recomand sa faci yoga. pana vei gasi o scoala adecvata iti recomand sa facu timp de un (1) an urmatoarea asana. aceasta te va ajuta sa iti cultivi in fiinta ta sentimentul de compasiune fata de ceilalti, de umilinta si de iubire plina de respect si intelegere. Asadar proactic-o timp de un an cate doua zeci de minute dimineata si doua zeci seara inainte de culcare. Cat timp stai in aceasta asana vei recapitula diferite momente din activitatile zilnice, unele iti vor provoca nervozitate, repulsie samd, ca de obicei. Cand devii constient de asta schimba aceste sentimente cu iubire, respect, compasiune, umilinta.
Cel mai important este sa o faci zilnic, restul vine de la sine. Nu ai nevoie de mai multe indicatii. Doar fa. Atat
Scrie-mi peste o luna si spune-mi atunci cum decurg treburile. Un feedback daca vrei.

https://www.google.ro/......ps?/search

Succes

| AgentBomboana007 a răspuns:

Ti-ai creeat propria lume, crezand ca asa este.Imi pare foarte rau pentru prietenul tau, iar pentru fosta prietena... este o vaca needucata! macar din bunul simt sa te fi lasat in pace si sa nu-ti cauzeze probleme stiind foarte bine situatia ta! Nu spune nimeni ca trebuie sa apleci capul sau sa lupti. Trebuie sa-ti schimbi gandirea dintr-una rea/ negativa intr-una buna/ pozitiva! Atragi din ce in ce mai multe lucruri in jurul tau. Te gandesti prea mult la probleme! Poti sa pleci si capul si sa-ti ceri iertare, chiar daca n-ai gresit, pentru a nu avea probleme. Sti cum se spune! Desteptul cedeaza primul si capul plecat, sabia nu-l taie! Imi pare rau de problemele tale, dar in jurul tau este numai energie negativa. Incearca sa scapi de ea, gandind pozitiv. Asa ti se schimba si viata! daca vrei... te poti uita putin la acest documentar sa vezi cam despre ce este vorba si ce vreau sa zic mai exact! Nu strica sa te uiti. Ti l-am dat direct tradus, in caz ca iti este lene sa citesti!;)
https://www.youtube.com/watch?v=jJ2NblE8cIc

| cffc a răspuns:

Luptă în continuare.
Să fi fost în locul tău asta ași fi făcut doar că eu nu ași fi dat în prietenul fostei tale, dar ași fi dat exact în ia.
ia e de vină pentru crizele tale de nervi, și ar trebui să plătească pentru tot ce face. Am citit și întrebările anterioare și am aflat cum mereu se plimba cu prietenul ei prin fața blocului tău.
Tu nu ești de vină cu nimic, și nici întru-n caz nu trebuie să pleci capul în fața nimănui cu excepția Domnului.
Nu merită să fii umil cu astfel de persoane. Luptă, nu te lăsa doborât niciodată. De ce nu poți să fii ca în clasa 9? De ce nu-i faci din nou să se teamă de tine? Nu te poți lăsa doborât de o adolescentă de 17 ani care merită tot cei mai rău.

| clickkcilc a răspuns:

Aceleasi probleme le am si eu cu nervii.metoda mea de a scapa de nervi am gasit-o in jurul stadioanelor. dupa o saptamana in care stresul se aduna si pur si simplu simteam ca cedez, ma duceam sa-mi sustin echipa favorita.1-2 lupte inainte de meci+cantat 2 reprize neincetat si apoi dupa meci inca o repriza de bataie cu jandarmii sau cu suporterii adversi= relaxare totala.eram in al 9-lea cer, lumea era roz.asta era terapia mea care mereu ma ajuta.nu zic sa faci la fel.nu incerca sa fugi de probleme.rezolva-le in stilul tau.cu pumnul, bata sau pu**. niciodata sa nu pleci capul in fata nimanui.nu zic sa te apuci de ultraserie sau huliganism pentru ca nu are farmec daca nu iubesti acea echipa. sfatul meu ar fi sa incerci un sport de contact.sa iti gasesti un loc in care sa iti lasi nervii si grijile fara sa cauzezi prea multe probleme celor din jur.in felul asta vei fi mereu in forma si cu mintea limpede.parerea mea happy

| CoquiNessa a răspuns:

Nu stiu cum dreacu acceptati sa va cuplati cu astfel de pufane razgaiate trepanate.
adica se vede din prima cat de pufana razgaiata trepanata e, nu?