| MihaelaCioplea a întrebat:

Ce fel de prietena am?

Vreau sa ies in oras sau sa merg in mici excursii in week-end dar niciodata nu e disponibila.Imi spune ca duminica e a trebuie sa doarma ca e obosita insa pe de alta parte, imi trimite seara pe facebook poze cu ea si cu parintii unde imi arata ca si-a petrecut duminica la vila unui amic de-al tatalui ei.
In vacante, la fel.Niciodata nu vine cu mine in sejururi sau excursii dar mereg cu parintii ei cate 3 sapatamani nu-s tiu pe unde dupa care imi arata satisfacuta pozele cu frumusetile pe care le viziteaza.Si asa se intampla de 4 ani de cand o cunosc.Niciodata nu am ajuns sa mergem intr-o vacanta impreuna la mare sau la munte.

Nu mai spun si ca mi-a folosit pozele(pentru ca ma socoteste mai draguta) pe niste site-uri de socializare unde a facut cont fals cu pozele mele fara stirea mea.Mi-a spus abia pe urma de acel cont fals spunandu-mi ca ea la profilul ei adevarat nu a primit atatea mesaje cat a primit la cel cu pozele mele.Mai mult,si-ar dori chiar sa flirteze mai mult la acel profil dar sunt prea serioasa in poze!
I-am spus ca mama mea e bolnava dar ma trezesc ca ma intreaba:"De ce nu te duci cu mama ta in vacanta undeva cum fac eu cu parintii mei? Eu cum pot sa ma duc cu parintii!"
In oras, cand iesim, se intampla sa o sune cate o matusa sau vara si sta cate 20-30 minute sa vorbeasca la telefon de fata cu mine, pe strada sau in parc.Eu sunt doar un simplu spectactor.Se poarta de parca nici n-ar avea pe cineva langa ea.Nu-si cere scuze ca dureaza conversatia.Si nu s-a intamplat doar o data asa ceva.Intr-o zi, vazand ca ea nu se simte sa puna capat discutiei la telefon, m-am enervat si am vrut sa plec si sa o lasa singura in parc.Imediat a reusit sa-i spuna persoanei cu care conversa ca mai e cu cineva si ca e in oras.A venit dupa mine, suparata, si mi-a zis ca era matusa ei la telefon si ca era foarte important sa vorbeasca cu ea.De ce ma supar asa repede?
Pe facebook, de multe ori, ma lasa in aer sa vorbe3sc singura pe chat iar ea revine abia seara tarziu dupa ce eu nu mai sunt online si-mi raspunde, motivand ca a avut musafiri si nu a mai putut sta pe net.Altadata,m-a invitat in oras si urma peste o ora sa iesim dar dintr-odata nu mi-a mai raspuns pe chat si a durat cateva ceasuri bune pana ce m-a sunat sa-mi spuna ca i-a venit brusc un musafir si ca din acest motiv, a fost ocupata.
ce spuneti despre aceasta amica? Credeti ca exagerez eu sau ar fi mai bine sa-mi caut alte prietene?

5 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Este o fiinta egoista, careia ii place sa epateze, sa se foloseasca si sa profite emotional de tine, ba chiar si sa te umileasca. Cauta-ti alte prietene, poate ai mai mult noroc.

| RAY a răspuns:

Sincer e o nesimtita care isi bate joc de tine, rar prietene adevarate in ziua de azi, fi tu cel mai bun prieten al tau insuti nu alti

| MihaelaCioplea explică (pentru RAY):

De ce isi bate joc de mine, nu inteleg.Eu m-am purtat mereu frumos cu ea, am respectat-o, i-am inteles problemele.

| SabinaQueen a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-ti faci alta prietena. Si eu am o amica care in ultimul timp e mereu ocupata. Si cateodata cred ca mai si inveteaza scuze. Cred ca nu vrea sa mai fie prietena mea si nu vrea sa ma faca sa ma simt prost. Daca vrei mai putem vorbi pe privat

| AryanQQ a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iti cauti o prietena adevarata. Genul de om descris de tine nu o sa ti aduca nimic bun in viata. Pace happy