| mateisitudor a întrebat:

Sunt împreună cu o fata, la începutul relației. Cum se procedează cand vreau sa o invit in oras sa iesim? Voi de cate ori ieșiți cu iubitul/ iubita vostru/ voastră? Si inca o intrebare, cum ii propun sa iesim in oras?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Cea mai mare GRESEALA pe care o poti face, e sa-i propui intalnirea intr-un mod prea GENERAL si lipsit de EMOTIE.
"Hai sa iesim la un suc… ce zici?"
"Ce planuri ai saptamana viitoare?"
"Hai sa ne vedem intr-o seara in care esti si tu mai libera!"
"Vrei sa ne vedem maine seara?"
Nu spun ca nu ai avea sanse de reusita chiar si cu variantele astea, insa procentul este foarte mic. Poate accepta doar
tipele care te plac foarte mult din start si care asteptau sa faci invitatia la intalnire.
Daca e o tipa cu care nu vorbesti de prea mult timp
si nu exista o conexiune mai puternica, e posibil sa te amâne la nesfarsit si sa nu primesti un raspuns concret niciodata, cel
mult: "mai vedem… depinde… nu stiu ce planuri am… nu stiu
ce o sa fac atunci…"
E MEGA important ca invitatia sa fie SPECIFICA si sa vina pe fond EMOTIONAL.
1. Afla care e programul ei pentru perioada cand vrei s-o inviti.
2. Nu te astepta sa fie neaparat de acord cu data si ora pe care le propui tu.
3. Ramai flexibil si fa lucrurile usoare pentru ea.
4. Formuleaza intalnirea si cere-i o confirmare.
5. Invitatia vine pe un fond emotional, nu logica este cheia aici.
"Heiiii, am o idee super tare si cred ca ti-ar placea maxim!"
Cu fraze de genul ii starnesti curiozitatea, o faci sa vrea sa afle despre ce e vorba. Daca observi ca e interesata sa afle,
mergi mai departe si mai plusezi emotie in conversatie:
"Ca sa iti spun trebuie sa fiu sigur ca poti si tu… altfel nu vreau sa te dezamagesc aiurea"
Curiozitatea ei creste, e si mai dispusa sa afle despre ce e vorba, e atenta la tine si acum urmeaza sa afli care ii e programul:
"Zi-mi in ce seara esti mai libera si ai 1-2 ore la dispozitie?"
Dupa cum observi, e important sa stii niste lucruri pana sa lansezi invitatia. In felul asta ii comunici ca esti un tip relaxat, ca tii cont de ea si de programul ei, iar toate astea venind pe un fond emotional, de curiozitate, o s-o faca sa isi doreasca
intalnirea fara dubii.
E posibil sa raspunda mai vag la intrebarea legata de
program, ceea ce inseamna ca inca nu e suficient de implicata
emotional sau pur si simplu e ocupata.
Nu te opri aici! Continua sa pui intrebari de clarificare (nu intr-un mod agresiv) ca sa afli cat mai multe despre programul ei. Daca vezi ca nu e receptiva, nu mai insista.
Las-o moale, schimba subiectul si amana invitatia pana cand
energia interactiunii creste din nou.
"la cat te trezesti urmatoarea zi de dimineata?"
"cum arata programul tau intr-o zi?
"presupun ca seara iti place sa stai la cate-o poveste interesata"
Ideea e sa duci lucrurile din aproape in aproape, nu sa sari pe ea cu invitatia.
La partea de logistica si clarificare poti folosi atat intrebari cât si presupuneri sau afirmatii precum:
"Spune-mi cum ai programul vineri!"

Cand deja lucrurile sunt clare si ii cunosti programul e
momentul sa-i lansezi invitatia (specifica):
"Esti o tipa faina/interesanta/misto (compliment), bine…
stii si tu asta laughing si vreau sa bem un vin/ceai/apa plata si sa stam la povesti, vineri pe la 8-9! O sa fie o seara misto, o sa radem mult si o sa ne simtim binewinking "

Sau ceva mai simplu,, Uite (numele ei), sa stii ca (ceva compliment) si mi-ar placea foarte mult timp, daca weekend-ul asta am iesi undeva impreuna sa ne simtim bine, tu sa-mi spui la ce ora, iar de locul intalnirii ma ocup eu happy ".

Gandeste-te ca e mai diferita decat clasicul,, Hei, vrei sa iesim la un suc?" Prin ceea ce e scris mai sus, TU NU O INTREBI daca vrea, tu deja o inviti, dar nu sub forma de intrebare.

Una e sa zici,, hei vrei sa ieșim la un suc? "și alta e sa spui,, hai sa ieșim la un suc "

Tine minte! Nu e o chestiune de viata si de moarte. Cu cat esti
mai relaxat cand o spui, cu atat mai bine. Daca esti tensionat se simte si transmiti disperare.

Ce faci daca te refuza?
Stai linistit. Trebuie sa fii PERSISTENT nu Insistent. Care-i diferenta?

Insistentul:
-Hei vrei sa iesim azi?
-Nu
-A ok
*Peste 2 zile*
-Buna, azi esti libera?
-Nu
-Bine.
*peste o saptamana*
-Hei nici in seara asta nu esti libera?
-Nuuu.

Si tot asa. Iar persistentul.
-Buna, ai vrea sa iesim in seara asta cam dupa ora 7?
-Nu, nu pot.
-Nu-i nimic, o sa poti candva.

-Pai nu stiu, sa ma mai gandesc
-Atunci hai sa ne gandim acum.

Intelegi? Perseverentul, NU accepta un refuz si isi urmareste clar scopul indiferent de obstacole in timp ce insistentul tot insista ca un plictisitor si obsedat si accepta usor un refuz. Adica el vede ca raspunde cu,, nu".

| mateisitudor explică (pentru Nemessys):

Mersi super mult. Pe de parte cel mai bun raspuns pe care l am primit vreodată... sincer multumesc. Imi poti da mesaj instagramul/ Facebook ul tau? M ar ajuta super mult

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nemessys):

Prostiii!

| Nemessys a răspuns (pentru CodrutElian1990):

I-auzi laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nemessys):

Stii de ce am zis asta? Pentruca e teorie, dar in practica nu se poate intampla. Sunt multe adevaruri din ce ai spus, dar... cati procedeaza asa sau la cati li se potrivesc. Vorba conationalului nostru: "TIeoria ca tieoria, dar praftica ne omoara".laughing

| Nemessys a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Aia nu este o rețetă și un template pe care ar trebui sa îl folosească mereu la orice fata. Este ceva mai mult orientativ și inspirational. Nu pastila magica pe care daca o folosești, toate fetele o sa dorească sa iasă cu tine.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nemessys):

Apropos, cred ca ai vazut poza pe net, in care unul si una stau la masa la local si la un moment dat ea zice: Vorbesc despre mine de o jumatate de ora si tu nu zici nimic? La care el raspunde: Noi cand ne f... (facem sex).

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nemessys):

Sa-ti spun un lucru: daca o fata vrea sa iasa cu tine, iese si fara atatea artificii. Daca nu, nu. E casi atunci cand un tanar, nestiutor in ale traseistelor, a vazut o fata pe drum, a luat-o in masina si a inceput vrajeala, ca orice barbat. Dupa vreo 5 minute fata l-a intrebat: vrei sa ma f... sau vrei sa-mi spui povesti?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E fizica nucleara sa ii dai un mesaj in care sa o intrebi daca iese in oras?