| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti daca ii spui partenerului/partenerei ca te deranjeaza ceva si rogi sa nu mai faca pentru ca te raneste si nu e ceva normal si nu iti place si face chestia aia pe ascuns si afli?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu ai dat nici tu foarte multe detalii, ce anume face partenerul tau si te deranjeaza? Vobeste cu alte fete pe Faceboock? Se uită la filme pentru adulti? Ce varsta ai?

| Panamax a răspuns:

Se uita la desene animate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faci ce vrei.

| AndreeaWTS a răspuns:

Ar trebui să ai o motivație foarte bine întemeiată pentru ceea ce îi ceri. Și ar fi fost bine ca în întrebare să spui exact despre ce e vorba.
Nu-i poți cere, de exemplu, să nu se mai îmbrace cu haine de culoarea mov, pentru că nu-ți place ție și te deranjează.
Și în general, când îți alegi o persoană spre a-ți fi partener/parteneră, o accepți așa cum e cu bune și rele, sau n-o accepți deloc.
Chestia asta cu a-i cere să se schimbe pentru că așa vrei tu, e cam aiurea.
(bineînțeles, sper că nu intră în discuția asta chestii precum alcoolismul, drogurile, jocurile de noroc. etc. sau alte chestii extrem de grave pe care nu le-a avut inițial dar le-a "căpătat" pe parcurs. )

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaWTS):

E vorba de ce ma deranjeaza, nu la chestii ridicole precum imbracamintea credeam ca e logic.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea, te pot deranja multe, unele importante altele mai puțin importante. Am trecut și eu prin asta.
De aia am spus să ne zici despre ce e vorba, dacă vrei o părere pertinentă.
Nu ne putem da o părere la modul general, pentru că "generalul" ăsta poate cuprinde multe.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaWTS):

E ideea de ansamblu pentru ca eu pot zice ca ma deranjeaza un lucru ce voi il considerati normal sau invers

| LittlePoppy a răspuns:

Cel mai bine este sa-i spui. In functie de reactia sa vei sti daca veti continua relatia sau nu.

| LimitBreaker a răspuns:

E foarte vag ce ai zis.
In mod normal nu e o dovada de relatie sanatoasa si care o sa reziste.
Dar daca e ceva in genul: nu-ti place ca injura cand nu e cu tine, ca asult rock, ca mananca chestii nesanatoase... nu e la fel de problematic.
Pe scurt: cel mai probabil probabil te deranjeaza ca tine legatura cu cineva cu care tu nu vrei sa tina legatura (gen o fosta, una care e obsedata de el etc).
Logic ca e problematic in astfel de caz ca asta inseamna ca nu da importanta relatiei si prefera sa te raneasca doar ca sa primeasca atentie din alta parte sau chiar mai mult.
Repet: nu ai dat detalii ca sa zic exact.

| Anonim10080 a răspuns:

Desparte-te de ea/el și gata