| yourprincess a întrebat:

Ce parere aveti despre plecarea partenerului în teambuilding, Christmas party, etc?
Pe mine ma rănește emotional foarte mult plecarea partenerului si nu stiu ce ar trebui sa fac.

17 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Scuza-ma,te rog...de ce nu te-ai gandit sa-ti oferi si tu un regal de "libertate"?
Fa-ti rezervare la un hotel de lux,cu spa si masaj,mergi,simte-te bine,fara griji,mananca ciudatenii,vezi comedii vechi,razi, cerceteaza magazine sa uiti si timpul trece.
Nu sta acasa trista si disperata ca "cine stie ce-o face EL pe-acolo"!
Mergi la o prietena si duceti-va impreuna la spa, cheama-ti amicele si faceti o pijama party sa te doara burta de ras si capul de la vin!
Fa ceva, nu te erija simplu in victima!
Pentru ca asa cum il inveti, asa il ai...sa stii!
Dupa cum observi, el deja te-a invatat cu team buildining-urile si chestiile profesionale si tu suferi.Asa o sa stai? Trebuie sa FACI ceva.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

La team building si christmas party de firma merg doar angajatii si e perfect normal sa mearga partenerul tau pentru ca firma prin chestiile astea isi arata respectul pentru angajati. Ce trebuie sa faci tu e sa iti vezi de treaba ta. Firma unde lucrezi tu nu face team building?

| yourprincess explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Chestiile astea se întâmplă foarte des, nu doar o dată pe an. A mai fost și deja mi se pare prea mult. Nu face firma mea teambuilding. Si altele fac doar o dată pe an: nu de 4, 5, 6 ori.
Sunt sotia lui, nu pot sa stau indiferenta și mi se pare prea mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca compania pentru care lucreza l-a invitat, are cumva obligatia sa particpe la aceste evenimente de team building cat si cel de Christmas party, fiindca trebuie sa dovedeasca ca face front comun cu echipa lui si firma pentru care lucreaza.

Cred ca tu esti incapabila sa intelegi ca aceste evenimente organizate de companie nu sunt pentru cupluri, ci doar pentru angajati, tocmai pentru ai unii si totodata rasplatii pentru munca lor.
Am participat la aceste evenimente si niciodata, dar absolut niciodata sotul nu mi-a reprosat nimic.
Team building-ul este obligatoriu, fiindca ti-l impune si plateste compania, fiind discutate teme de servici, impubatariri de procese, modificari in structura companiei sau a echipei samd. Acolo inveti 6-8 ore pe zi, dar seara este pentru socializare cu colegii si sefii, care afec al naibii de binem, mai ales daca intentioenzi sa urci in ierarhie si sa te pui bine cu toata lumea. Evident se cere respect si luciditate, ca nu se merge acolo sa te imbeti si sa faci scandal ori a faci avansuri sexuale colegilor, fiindca risti sa fii dat afara.

Petrecerea de Craciun cu firma este la alegerea fiecaruia, dar din experienta iti spun ca este important sa mergi, fiindca ai sansa sa discuti liber cu sefii tai si chiar sa te faci placut si apreciat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să înveți că partenerul nu este proprietatea ta personală și că are nevoie de momente de libertate.

| VoidEternal a răspuns:

Asta înseamnă că din relația voastră lipsește încrederea. Și e ceva esențial într-o relație.

| Eireann a răspuns:

Nu vad nimic rau in evenimente de genul asta, e doar o ocazie sa socializezi cu colegii. "Plecarea partenerului" - nu stiu domeniul lui dar in general nu dureaza un team-building mai mult de maxim 3 zile si Christmas party e cateva ore deci e posibil sa fie o alta problema la tine daca te raneste emotional o "despartire" fizica de durata asa scurta.
De cand locuiesc cu iubitul meu am invatat sa apreciez timpul petrecut singura - daca pleaca 2-3 zile invit prietenele la mine, mancam pizza, bem vin si ne uitam la filme; imi organizez o zi de spa-acasa sau pur si simplu ma relaxez cum imi convine.

| yourprincess explică (pentru Eireann):

Christmas party nu e cateva ore, doarme acolo. Și consuma toti alcool, am fost sunată de o gramada de ori cand era beat

| iulia0514 a răspuns:

E ceva normal niciodată nu am avut probleme cu asta dacă e sa te însele o face cu tine de mână și în plus omul merge acolo sa discute cu colegii lui diverse chestiuni de serviciu! Și așa tu ai o pauză doar pentru tine poți merge la salon la cumpărături să-ți faci ordine în casă etc. La petrecerea de Crăciun sta doar câteva ore nu e un capăt de tara!

| yourprincess explică (pentru iulia0514):

Nu sta câteva ore. Doarme acolo

| iulia0514 a răspuns (pentru yourprincess):

E cam ciudat dar na depinde unde se tine petrecerea!

| yourprincess explică (pentru iulia0514):

La cabană

| iulia0514 a răspuns (pentru yourprincess):

Atunci e de înțeles sa rămâna peste noapte! Ai încercat sa ii spui ca te deranjează ca rămâne peste noapte și ca consumă alcool?

| yourprincess explică (pentru iulia0514):

Am încercat. Dar nu rezolv nimic. Firma are prioritate în fața mea.

| iulia0514 a răspuns (pentru yourprincess):

Https://www.tpu.ro/......ri-dar-am/ Dacă e același despre care vorbești aici ma întreb ce mai cauți cu el! Lasă-l și găseșteți altul care sa te respecte

| 94Lucifer94 a răspuns:

Dacă nu ai incredere in el e normal să te simți așa. Dacă nu știm adevărul, rămâne un gol pe care il umplem cu tot felul de presupuneri și bănuieli. Cel mai bine este să cunoști exact omul din viața ta, să știi de ce este capabil.

| GL757W a răspuns:

LoL,Pai ar trebui sa iti dea de gandit ca ceva nu este in regula, un teambulding este optional, poate sa refuze sau sa te ia cu el