| andradat a întrebat:

Ce parere aveti despre araboaicele care traiesc la noi? Am o prietena care tatal ei e arab, si mai toata viata o are planuita intr-un fel sau altul de el. V-ar place sa faceti parte dintr-o familie ca asta? Mentionez, mama e romanca, si familia mai are un baiat, care are voie sa faca absolut ce vrea. Tipa are 18. Si fratele ei, 16.

Răspuns Câştigător
| maiaaa ;x a răspuns:

Scumpa, eu cred ca e super nasol de ele. Nu stiu, mi se pare ca sunt nedreptatite si mai ales in cazul acesta in care baiatul poate face orice si mai e si minor. Imi pare f rau pentru prietena ta, sper sa inceapa tatal ei sa fie putin mai intelegator.
Sincera sa fiu mi-as fi dorit sa experimentez aceasta cultura, sa vad ce obiceiuri au si ce este normal pentru ei, dar in ultima vreme am auzit atatea povesti despre tot felul de copii arabi care au numai de suferit incat imi pierd curiozitatea.
Sincer, chiar imi pare rau pentru ea.
happy Te-am pupaciit.

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Are dreptate anonima, ceea ce se intampla la ei este o mizerie de neinchipuit. Singurul lucru de apreciat la ei este religiozitatea lor, dar rezultatul final este respingator. Pace

| jony a răspuns:

Pararea mea e ca n-am nici o parere! Nu mi-ar place sa fac parte dintr-o familie ca aia, care zici tu, fiindca deja traiesc cu familia mea pe care o am si care m-a crescut!happyExact asa gandeste si fata aceea despre care vorbesti tu,,, deci no ofence! Fiecare are familia lor si legea familiei lor si educatia data de familia lor!happy

| OanaG a răspuns:

Mie da, mi-ar placea sa traiesc dupa regulile lor.Si la o relatie cu un musulman frumos, nu as spune nu!tongue

| Denii_9937 a răspuns:

Taicamiu ii arab si maicamea romanca.
si eu din asta vad doar avantaje :
-sunt creola
-stiu sa dansez belly-dance
-stiu inca o limba
-am rude rin toata lumea (mereu am unde sa ma duc in vacanta)
-nu mananc carne de porc (e nesanatoasa)
-nu beau
-nu am reguli de genu : nu te duci in club, nu ai iubit, nu porti decolteuri etc.

cand eram mica nu-mi placea ca is araboaica da` acum vad avantajelesmug

| alexandra_9090 a răspuns:

Intr adevar legile musulmanilor se bazeaza foarte tare pe religie, ei traiesc dupa sabloane de viata bine definite si bine delimitate...nu i totul chiar asa de rau, presupun ca si parintii u care nu sunt arabi au un plan pentru viata u dar spre deosebire de ei, parintii u isi asuma riscuri cu privire la viitorul u, ei (musulmanii) fac totul, renunta la tot pentru siguranta si protectia odraslei lor.

intr-adevar discriminarea e mare.insa din cate am citit eu femeile musulmane erau considerate bunuri si nu fiinte umane. daca chiar ii esti prietena si vrei s o ajuti, incearca sa intelegi credinta lor sau ajut o pe ea sa se simta confortabil in preajma u si a prietenilor u.

| alexandra_9090 a răspuns:

Scuza ma am deviat de la subiect...:p
deci c parere am de araboaicele ce traiesc la noi? hmmm...tot respectu! reusesc sa se mentina echilibrate si intodeauna ferme pe pozitii chiar daca traiesc intr un mediu plin de ispite!
daca mi ar placea sa traiesc intr o astfel de familie? probabil ca dacaas fi fost crescuta si instruita in credinta musulmana nu m ar deranja in niciun fel...presupun. eu insa am fost crescuta intr un al spirit si deci acum mi ar fi greu sa ma adaptez legilor lor! nu vreau sa fiu ipocrita si sa spun ca s o femeie libera independenta etc...as mintii. sunt libera sa fac ce veau da am obligatia sa i respect p cei din jur si sa mi asum rezultatele faptelor mele.nu mi castig banii singura nu locuiesc in casa mea nu am masina cumparata din banii mei deci nu sunt nici independenta.recunosc si cred ca ar trebui cu totii sa recunoastem ca suntem niste intretinuti.eu sunt in continuare si probabil voi mai fii o intretinuta. tata se ocupa cu finantarealaughing

deci hai sa nu mai dramatizam ca nu cred ca are rost(parerea me)

| MadQueen a răspuns:

Chiar acum ma aflu in Qatar-Doha (Arabia). Tara e frumoasa dar religia e o prostie. Nu nu mi-ar placea sa traiesc intr-o familie de genul iar toata viata mia sa-mi fie planificata dinainte sa ma nasc!
Eu traiesc dupa proprile-mi reguri :
Fac ce vreau, traiesc cum vreau, iau deciziile pe care le vreau, caci este viata mea! (binenteles in acelasti timp respectandu-mi familia si pe cei din jur big grin )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar arabii au ramas in Epoca de Piatra. Din pacate pentru mine, si eu ma trag tot dintr-o astfel de familie.Sunt femeie, copilul cel mai mare si am 3 frati mai mici, toti baieti.Mentionez ca e oribil sa traiesti ca un sclav, fara dreptul la o opinie.Am avut noroc de o scoala buna si o profesoara feminista.Acum am 23 de ani, si am fost obligata sa port val si sa suport toate acele legi tampite.Fratii mei aveau voie sa faca orice.Si am tinut-o tot asa, pana mi-am bagat ceva in libertatea lor, in sistemul lor, in legile lor.Imi pare rau ca majoritatea femeilor nu se pot rascula, nu se pot face auzite, pentru ca sunt asimilate de marea masa de idioti.
Ma simt o persoana atat de norocoasa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e chiar asa rea viata de musulmanca. dc este rea pentru ca trebuie sa fii cuminte si nu ti se permite sa o iei pe drumuri gresite? ati auzit vreodata de femei musulmance care sa munceasca. stiti voi ce.nu nu exista poate una la o suta.nu mai exagerati. poate sunt persoane care mai exagereaza dar nu e chiar asa cum se vorbeste.eu sunt romanca dar stau cu un musulman. e adevarat ca nu imi permite sa ma imbrac indecent dar nu vad nimic rau in asta.am voie sa port ce haine vreau iesim ne distram ca orice cuplu normal si nu zic ca nu tine la religie, tine chiar foarte mult dar asta nu inseamna ca trebuie sa imi puna voal in cap sau sa ma oblige sa renunt la religia mea.sincera sa fiu mi-as fi dorit sa ma nasc in lumea lor.barbatii asa cum se zice ca sunt duri si severi este adevarat dar sub acest chip se ascunde o persoana f iubitoare si tandra.eu consider ca tot acest comportament al lor este doar pentru ca isi iubesc f mult femeile din fam si isi doresc o viata buna iar daca ei asa considera ca le-o ofera nu le poate nimeni schimba mentalitatea. iar faza ca baietii pot face ce vor intr-o mica parte le dau dreptate pentru ca un baiat nu poate pati ce ar putea pati o fata.crede-ti-ma ca nu e chiar asa eu am multe prietene care sunt din maroc si unele din ele sau intors in maroc si sunt f fericite, li se pare normal stilul lor de viata si chiar le displace stilul nostru de viata, adica cred ca uneori exageram in unele chestii.sunt atat de unitii si se respecta unii pe altii nu ca la noi :copii isi bat parintii chiar ii omoara, fratii isi violeaza sora sau se indragostesc fratii intre ei.sa fim seriosi, si daca ar fi sa continui v-as scrii sute de motive de ce e mai buna viata lor. mi-a facut placere

| kamy18 a răspuns:

E foarte urat sa traiesti asa parerea mea. am o colega de clasa asa si sincer nimic nare voie sa faca e foarte retrasa.in fine eu una nas suporta o familie asa sa impuna multe lucruri sau sa-mi planifice viata p viitor

| jamal_7238 a răspuns:

Bai.deci v-ati facut impresii despre arbi din c ati auzit sau ati vazut la seriale! gen clona sau iubire si onoare!
cu crimele de onoare nu se mai practica asa ceva era odataa pe vremuri.cum a fost si la romani
si ziceti ca femeile sunt batjocorite
in Romania pe vremuri cum erau femeile!? deci voi ati ramas cu impresia veche d arabi
da nu vedeti lucrurile frumoase din zilele de azi. uite c fac arabii ca peste tot se stie ca arabii sunt bogati ca arabi ttraiesc in lux (da nu e la toata lumea asa_)da in mare parte da
gen uite ce a facut in emirate dubai abu dhabi qatar si multe altelee! sirya iran.si ele tari frumoase
si da in legatura cu intrebarea ta! asta c zici u straight face e prima data cand aud asta
dar in general araboaicele din Romania! care de fapt sunt romance dar trec ele la islamism...nu sunt obligate/fortate de barbat sa treaca de religia lui! asta doar ca au vrut ele sa ii dem cat de mult il iubeste si li se pare ceva woow uite c am facut si li se pare interesant
sau sa poarte val pe fata. eu zc ca e o prostie asta ca o romanca sa poarte asta doar ca sa ii dem sotului c uite c face ea pentru el ca ele tot credinta lor o are.tot sange de rom le trece prin vene nu poti sa crezi intr'o alta religie dupa o zi p alta cand u toata viaata ta ai fost crestina.si acum deodata sa t dai mare musulmanca ca tu nu faci asta ca nu asa.ca e pacat
A DA.pacatu la arabe e mare!
si in functie de tipu d 18 ani. c sa zic E BOSSlaughingsi de fata nu prea cred ca din mom c ei traiesc in rom taiksu sta in Romania
ea s-a nascut aici. poate el sa o schimbe oricum vede si el altfel viata aici
si da scuze am km deviat d la subiect am incercat cat d cat sa revin la el. da vad in general numai impresii din astea despre arabi
ca sunt teroristi ca isi batjocoresc femeile...etc!
traiti intr'o tara araba sa vedeti cum e. peurma dativa cu parerea
si da au regurile ceva mai diferite decat sunteti voi obisnuiti!
adica noi.ca si eu sunt tot arab.mama romanca tata arabtongue. dar am trait in rom.grainita in rom scoala in rom liceu in rom laughing. si ma duc si la rude in vacanta!tongue. A da ink ceva laughing. la arabi familia e foarte importanta! fam si rudele sunt p primul loc. poti sa fi de ex: var cu gheorghe de'a 14 spetza! nu cont! tot var esti cu el.si sunteti aproape unu d altu.la bine si rau.si pentru fata care zice ca e in qatar! digital ns cum girl.ca nu stau sa ma uit.lasa un msg cu nr tau. poate ne auzim si noi prin apropiere.eu sunt in abu dhabi!tongue

| Tunechi a răspuns:

Buna.mama mea este romanca si tata este arab.Nu trebuie generalizat.Fiecare familie are regulile ei, chiar si unele familii de romani impun reguli de genu copiilor.Nu suntem toti la fel.Si nu suntem toti intr-un fel doar pentru ca suntem arabi.In schimb de fel arabii sunt oameni foarte buni si intelepti.o zi buna!

| annelise_5978 a răspuns:

Sunt de acord cu raspunsul anonim! un raspuns inteligent! arabii sunt oameni mai duri,dar in spatele acestui om atat de puternic se ascunde si un sot extrem de iubitor care isi protejeaza familia! am avut ocazia sa cunosc arabi din maroc si sunt deosebiti! te ajuta fara sa astepte ceva in schimb! in legatura cu intrebarea ta cred ca tatal fetei creste copiii dupa legile lui, iar fetei desi i se pare ca e neindreptatita ea fiind femeie e expusa la mai multe pericole decat fratele ei, iar tatal incearca sa o protejeze...probabil intr-un mod mai drastic.