| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Ce părere aveți despre căsătoriile aranjate?
În general, când e pusă întrebarea asta, cel care răspunde e tentat să privească din perspectiva copilului, zicând desigur că nu ar vrea să se căsătorească cu X pentru că așa au zis părinții. Dar propun și o altă abordare: ca părinți, ați fi dispuși să aranjați căsnicia copilului dvs? Mergeți la niște prieteni care au un copil cam de vârstă copilului dvs., vorbiți cu el, dacă vi se pare un copil bine crescut și dacă aveți impresia că cei doi se vor înțelege, faceți logodna. Sigur, dacă punem lucrurile în lumina asta, deși nu mai sună așa urât, majoritatea toți n-ați accepta. Hai să vedem și alt scenariu, tot din perspectiva asta: v-ați lăsat copilul să aleagă el cu cine se vede și cu cine nu - că vezi, Doamne, e dreptul lui - iar el, imatur fiind, s-a aruncat cu capul înainte într-o căsătorie care s-a termin cu divorț (asta pe lângă - să zicem - vreo 5 relații "toxice", cum le zic moderniștii, avute înainte) la scurt timp, la mijloc rămânând un sărman copil care nu are nicio vină. Nu prea te poți aștepta la mai mult de la un adolescent, dar de la un om matur, căsătorit și trecut prin viață, da. V-ar conveni să trăiți ultimul scenariu? (Poate unii vor zice că e bine că a divorțat, dar totuși nu e păcat că și-a pierdut timpul lângă cineva care nu merita, când putea fi de la început fericit?)
Ce părere aveți?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cel mai bine e sa stea in relatie fara casatorie, cand o prinde ca il inseala sau nu mai merge treaba o lasa. In tara se practica mult violenta in scoli, bataia primita de la parinti, copilul ramane traumatizat mai ales daca e certat din orice tampenie, deci nu merita un copil in Romania. Mai bine fwtalau cu sula mare si destept de unul singur. Cel mai bun sfat pentru un om care isi iubeste libertatea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pui în discuție prea multe situații diferite prin natura lor. O căsătorie aranjată presupune acceptare din partea ambilor, sau este din interes. Dacă cei doi se înțeleg și pot trăi împreună, nu contează dacă a fost aranjată sau nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Omu' din greseli invata, pana la urma. Copilul oricum o sa faca cum vrea el. Eu pot macar sa ii ofer ceva exemple si sa ii mai atrag atentia cand se intampla chestii in jurul nostru de la care poate invata ceva.

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar dacă copilul dvs. și-ar alege pe cineva care se poartă dubios și nu vă inspiră încredere, nu l-ați sfătui măcar să fie mai atent cu cine umblă? Nu poți să lași un tânăr să plonjeze în viață de capul lui, mai ales în acest domeniu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Poti sa ma tutuiesti, nu e bai. Ca sa raspund la intrebare, eu pot sa sfatuiesc copchiloo, el in principiu tot ce il taie capul va face. Cel mai la indemina e sa ofer un exemplu demn de urmat.

| J0B0MAT a răspuns:

Mai bine nu se mai căsătoreşte deloc şi gata, scăpăm de problemă.De parcă nu a mai văzut lumea căsătorii!
L-aş lăsa pe copilul meu să aleagă ceea ce vrea, dacă va suferi, nu va fi din vina lui, asta a fost soarta.Şi va învăţa din greşeli, greşelile şi suferinţele ne învaţă pe toţi mai bine decât orice înţelept.

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru J0B0MAT):

Tocmai că nu va fi vina lui, ci a părintelui căruia nu i-a păsat și l-a lăsat să facă ce-o vrea. E ca și cum ai lasă un copil de 6 ani să se joace cu niște chibrituri.
Înțeleg și eu că copilul are nevoie de independență, mai ales ca băiat. Dar una e să-l lași să-și facă de mâncare, să iasă la un fotbal cu prietenii sau să citească ce vrea și alta e să-l lași de capul lui pe un tinerel de facultate sau abia ieșit din facultate să ia o decizie care-i va marca viața.
Nu există predestinare, destinul ni-l facem noi însine.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ni-l facem și nu ni-l facem. Să zicem că aveam în plan să merg la plajă, la mare, balăceală, dar afară plouă cu găleata. Asta nu ține de mine. Întotdeauna există ceva ce nu poți controla, nu depinde de tine, orice ai alege. Aia o poți numi soarta.

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru J0B0MAT):

De acord. Doar că dacă cine se căsătorește cu X de bună voie, adică ia el decizia, iar dacă ceva nu merge bine, și-a făcut-o cu mâna lui.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Acel ceva poate nu e din vina lui, ci a celeilalte persoane. Pentru că tocmai ce spuneam, nu depinde totul de tine. Dacă persoana respectivă de exemplu te înșeală, deși nu părea genul ăsta, sau înnebunește și te înjunghie idk, foarte multe lucruri care nu țin de tine.

| johnnny123 a răspuns:

O părere extrem de proastă

1. Ce garanții ai că părinții ăia "trecuți prin viață" sunt infailibili la alegerea unui partener pentru copilul lor? De ce nu ar putea să greșească și ei la fel de mult când aleg un partener?

2. În tot scenariul tău ai tratat "copilul" exact ca pe un "copil" și niciun moment ca pe un adult capabil să-și ia propriile decizii.

Dacă mergi pe premisa că acela este un copil necopt la minte și incapabil să-și aleagă un partener, atunci de ce părinții ar insista "să-l căsătorească"? Iar dacă este un adult capabil să-și ia propriile decizii, atunci de ce trebuie să se bage peste el?

Oricum ai privi lucrurile, este o prostie.

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru johnnny123):

1. N-am zis că sunt infailibili, doar că au șanse mai mari să găsească pe cineva potrivit. Ei vor ști să analizeze educația, manierele și dacă catacterele celor doi se potrivesc. Ei nu vor ghidați de hormoni, ei nu vor fi învăluiți în ceață de pasiunea intensă care se întâmplă la început, nu se vor lăsa fraieriți de o mască. Pe când progenitura lor o va face, cel mai probabil, fiind tânără și fără experiență. Vorbesc în majoritatea cazurilor. Sigur că sunt și cazuri în care e invers, dar excepțiile nu fac regula.
2. Da, pentru că e încă tinerel. Căsătoria e preferabil să se facă cât ești încă tânăr, nu la 30 de ani. Doar că la vârsta aia nu e bine să te arunci cu capul înainte în relații de unul singur.

| johnnny123 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Tu te-ai fi simțit foarte confortabil acum vreo 500 de ani. Cred că îți este dificil să trăiești în secolul XXI.

| gabicoo a răspuns:

Căsătoria aranjată se practică în rândul comunității rromilor!
La români sunt de două feluri: căsătoriile din dragoste 20% și căsătoriile din interes restul!

| LordCristobal a răspuns:

Casatoriile aranjate sunt o idee proasta din stare.
In primul rand individul trebuie sa ai libertatea sa aleaga cu cine vrea sa isi petreaca timpul.

| 1997onur a răspuns:

O parere groznica iti dai seama ca nu-i nici bine nici normal asa ceva