| anaconda_9795 a întrebat:

Ce parere aveti despre ceea ce se spune de:fericirea unuia nu se cladeste niciodata pe suferinta altora! exista intr-adevar chestia ca unul plateste in viata pentru tot raul facut? plss... funda

Răspuns Câştigător
| Anonim_4998 a răspuns:

Se spune ca in viata santem rasplatiti cu aceeasi moneda.Mai devreme sau mai tarziu vom plati pentru ceea ce am facut in viata.SI niciodata aceea nu va fi fericire daca a fost cladita pe suferinta altora.Si va sosi ziua cand roata se va intoarce pentru ca roata vietii se invarte in toate directiile.

4 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Se spune si se spune. dar, chiar se intampla? Imi place sa cred ca tragi, dupa ceea ce faci, insa.nu-i chiar asa. Unii au mai mult decat merita, altii platesc prea mult pentru faptele lor. Dreptatea nu-i aici. Sa-ti cladesti fericirea pe suferinta altcuiva. sa zicem ca exista mici astfel de momente; oamenii sunt rai.

| dudi a răspuns:

Avand in vedere ca ideea de a fi cu totii fericiti este o utopie completa datorita faptului ca e clar ca o decizie va multumi pe cineva si nemultumi pe altcineva as spune ca nu.
Acum depinde, totusi sa nu calcam pe cadavre. Nu din cauza unei eventuale intoarceri a raului ci pentru constiinta proprie, care o sa ne cam pape mai tarziu. Uite un gand de rumegat nitel, se poate ca o persoana care a facut destul de mult rau altcuiva sa se gandeasca urmatoarea data cand i se intampla ceva rau ca e un fel de pedeapsa pentru trecut. Asa ca poate sa stea totul in creieras.
Eu pana acum nu am vazut sa fie cu adevarat pedepsiti oamenii care au facut cu adevarat mult rau, in afara de dictatori. Tu?
Si logic vorbind, nu prea are sens si baza teoria asta cu intoarcerea raului facut. Pai noi stam sa masuram neutroni, electroni si altele si ne mai jucam inca cu proverbe d-astea? Sunt facute doar ca sa stie copilul de mic ca nu e bine sa faci rau altcuiva, ca sa impuna niste limite pretului obtinerii lucrului dorit. Si e ok asa, ca sa educe, dar nimic mai mult happy

| dudi a răspuns:

@DAVID eu vorbeam doar de masuratori si observarea particulelor existente(lucru complet inofensiv), nu de exploatare.
Nu stiu de ce ar fi hotarat cineva in toate mintiile sa construiasca un reactor nuclear pe coasta, intr-o zona apropiata de falie sau chiar pe falie. Ei chiar s-au jucat cu focul la treaba asta. Cred ca intr-o zona ca a lor, care este un centru de foc pentru cutremure nu au ce sa caute reactoare nucleare si astfel de constructii care prezinta un risc enorm.

| DAVID_6313 a răspuns:

Totul se plateste, mai devreme sau mai tarziu.
@dudi
"Pai noi stam sa masuram neutroni, electroni si altele "
Bine spus :ne jucam.Mai sunt multe de descoperit in domeniu.
Si japonezii s-au jucat cu atomul, si acum nimeni nu stie sa opreasca jucaria.