| DracuIa a întrebat:

Oameni buni, treziti-va!
Societatea in care traim, devine tot mai ostila, desii pare ca ne apropiem unul de celalat, asa si pacatele noastre, care le punem deasupra oricarui lucur, inloc sa luam ce e bun si sa intalegem cateva lucuri esentiale...
Cum ar fi iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti,
Ajuta lumea, nu fi egoist!
Nu fi necredincios! Crede in bine si aplica-l.
Nu te teme de nimic, respecta orice lucru cu dragoste si incerca sa-l ajuti si sa te bucuri de el.
NU mai fiti asa de egoisti,invidiosi, gelosi, suparati pe binele si bucuria altuia! chiar daca aceluia nu-i pasa de voi sau face anumite lucuri doar pentru a se lauda sau a se da mare ca sa va provoace sau intarate facandu-va in ciuda, intentionat sau neintentionat.

Nu mai fiti suparati ca altul are si voi nu, sau ca altul se bucura, e friicit dintr-o anumita cauza iar voi nu.
NU E BINE.
Nu trebuie sa judecati rau, ci bine.
Vreti binele altora?
Atunci face-ti si voi bine la randul vostru!
Acest lucru e lege!

Toata credinta se bazeaza pe un singur concept.

Acela ca Dumnezeu promite dupa moarte o judecata, si nu doar ata ci a tuturor, facandu-se astfel dreptate, si poate chiar mai presus decat asta, ca rasplata pentru faptele fiecaruia exista 2 posibilitati:

Viata vesnica, in fericire adevar si iubire.

sau

Chinul vesnic, si moartea, pentru ca au asta au ales pur si simplu, au dat viata asta pe cea vesnica.

Au ales sa traiasca in pacat si proprile pofte desatre tracatoare, in schimb sa traiasca vesnic perfect. Eu unul nu as da viata vesnica nici odata pe asta, caci vad si eu cum e.

Si din contra caci, POTI TRAII CHIAR SI IN VIATA ASTA PERFECT, PE PLACUL LUI, SI SA FII FERICIT, SI SA OBTII SI PE CEA VESNICA.

Totul e ca Domnul vrea sa traim in adevar si sa fim drepti, caci noi avemd e castigat.

El ne vrea doar binele.

Noi alegem sa ne departam de perfectiune(El, si legile lui), si astfel, alegand sa traim stiind ce e binele si raul, suntem liberi sa alegem, daca alegem binele, va fi bine pentru noi.

Daca alegem raul va fi rau.

TOATA CHESTIA E SA NE DESCHIDEM ODATA OCHII!

O viata perfecta poate fii si aici, da, chiar si acum!

Daca alegi sa traiesti drept si sa intalegi ce nu e bine si sa te indupleci de la pacat.

Dumnezeu va vedea, exact cum a fost si cu Iov sau Noe si multi altii.

Este plina Bilbia de dovezi.

Fratilor va spun, adevarul e simplu, trebuie doar sa vreti in inima sa traiti in adevar.

Caci aveti acum posibilitatea sa vedeti cum e lumea in pacat.

TOTI VEDEM ASTA.

Dar forte putini inteleg si aleg sa renunte la lumea asta, caci ea e facuta sa te faca saiti doresti pacatul. DA. Asa e.

O viata adevarata e una simpla, in care iubesti pe oricine, si nu te gandesti la tine, o viata in care traim toti pentru unul. TPU DA.

Este asa greu sa alegi sa traiesti in adevar?

Sau Adevarul e ca NU VREM, sa renuntam la ce avem, la aceasta societate si acest mod de viata, caci Ne satisface, si nu vrem sa il parasim, chiar daca suntem constienti ca nu e bine...

Ce parere aveti?

21 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Indiferent in ce crezi daca te invata de bine si nu sa faci ilegalitati sau rau altora este binevenit.
E greu sa nu gresesti, sa nu te superi, sa ajuti pe toata lumea dar daca nu poti macar repara ce ai gresit, lupta, vezi de ale tale.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Taci naibii cu dumnezeul tau. El e cauza tuturor nenorocirilor.

| Steregoi a răspuns:

Da, acum avem ocazia mai mult ca oricand sa vedem ce rau este cand lumea ignora pe Dumnezeu. Lumea asta nu o vom mai vedea niciodata decat acum.

Referitor la judecata, Dumnezeu nu gandeste incet ca sa se razgandeasca. Cand omul moare a fost judecat deja. Iar daca omul a murit fara sa se impace cu Dumnezeu atunci acel om nu va mai reveni la viata niciodata. Ce sens si ce logica mai are sa-l invie doar ca sa-i dea verdictul in mod verbal? Pai cu oameni ignoranti Dumnezeu nici nu sta de vorba prin ingeri nici ca sa le dea macar un verdict negativ. Dar ce, omul rau in cauza nu stie ca l-a ignorat pe Dumnezeu si ca a zis pana a murit ca "nu exista Dumnezeu salvator pentru el"? Va fi necesar sa i se spuna in fata? Nicidecum.

Orice om e judecat de Dumnezeu atat timp cat omul traieste pentru ca Dumnezeu vede pe fiecare om ce face si ce gandeste si ce are in inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea te intereseaza? Ok, voi fi sincer.
Cred ca tu nu intelegi ce e aia moralitate si mergi pe principiul: haideti in cultul meu ca altfel duceti la regresul omenirii. Motivul sau modul pentru care ateii distrug societatea nu exista.
Lipsa moralitatii duce la regres, nu lipsa religiei.
Uita-te la tari ca Olanda, Norvegia, Suedia cat de dezvoltate sunt pe toate planurile: domeniul medical, educatia, industrie, salarii etc. Apoi uita-te la Romania, tara cu populatie crestina in proportie de 86%. Si apoi vin eu si te intreb, in ce tara exista clanuri de interlopi mana in mana cu politia, in ce tara exista batai cu sabii si topoare pe strada, in ce tara avem spitale unde te intorci acasa cu infectii, in ce tara predomina rata de analfabetism si analfabetism functional si in ce tara politicienii sunt corupti si in ce tara nu mai exista industrie si in ce tara platim un profesor cat un lucrator la call center... si as putea sa continui asa pana dimineata. In Olanda, tara aia plina de atei?

Răspuns utilizator avertizat
| PumpkinDoll a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine necredincios frate,dupa cum ai mai vazut in raspunsurile mele,sunt ateu, dar asta nu inseamna ca nu pot sa fac bine sau ca sunt rau(n-are nici o logica credinta in ceva cu bunatatea )in fine, hai ca deviez de la subiect, cat despre oamenii rai? pai nu cred ca o sa se schimba mai nimic, niciodata.Mereu vor fi oamenii de treaba, oamenii prea de treaba si aia care sa isi bata joc de ei, rautatea va exista mereu, rasismul, discriminarea...asta-i natura omului.

Răspuns utilizator avertizat
| PumpkinDoll a răspuns (pentru DracuIa):

Nu are neaparat legatura credinta, in cineva sau in ceva cu bunatatea(ca sa fiu mai clar)Nu trebuie sa cred ca Dumnezeu exista sau oricare alt zeu ca asa m-au invatat parinti cand eram mic sau popa, de fapt crestinii cred ca exista Dumnezeu sau stiu lucrul asta? De ce sa cred? Vreau sa stiu.Mereu cand oamenii religiosi fac ceva bine, o fac cu gandul la rasplata care o sa ''vina'' de la Dumnezeu sau pentru a ajunge in rai.Mda.....nu pot sa gandesc asa, d'aia gandesc logic? Ti-am mai spus, degeaba suntem noi doi aia de treaba si cu inca altii 1000 daca acolo sunt altii rai si mai multi decat noi.Asta e lumea, n-o sa fie niciodata plina de oameni buni, sau rai.Sunt aia rai ca isi bat joc de cei buni si mai ales de aia prea buni,crezi ca nu sunt constient ca lumea asta in care traim e de ****,ca ma culc pe urechea ca totul e ok? Razboaie,crime,violuri,copii nevinovati bolnavi si amarati, rupti de foame, umilinta si toate astea in timp ce altii se scalda in lux si bani, n-am nimic cu ei si n-au vreo vina, doar ti-am prezentat ce se intampla pe ''minunata'' Terra

Răspuns utilizator avertizat
| PumpkinDoll a răspuns (pentru DracuIa):

Asa zisul ''pacat'' e doar o perceptie a unor lucruri rele vazute din punct de vedere religios, cateodata doar niste placeri nevinovate.Cum ar fi bautura,nu spun ca e un lucru bun, doar ca nu gresesti fata de nimeni, bei si suporti consecintele(e alegerea ta)la fel si cu fumatul si cu toate chestiile de genul asta, imi spui mie ca ma bazez pe gandirea impusa de alti, dar voi sunteti aia care cred in ''babau'' pentru ca ASA AU ZIS ALTII DIN URMA CA E BINE.Nu e mai bine sa te gandesti tu logic,sa vezi daca e chiar bine sa faci ce au zis aia,sa analizezi situatia fara se te duci asa ca berbecu' ''inainte''. Daca eu iti spun tie sa mananci un **** ca stiu eu ca asa e bine, tu il mananci nu? Nu stai sa te mai gandesti ''Ba, stai ca asta mi-a zis sa pap un ****, oare e bine?''Si dreptatea si drepturile nu exista pentru multi, pentru ca exista banii si multe altele inaintea ei.Lumea asta e deja in plin haos,in timpul in care scriu eu raspunsul asta,poate un copil moare impuscat cine stie unde.Tu vrei ca toata lumea sa fie buna,floricele pe campii,hai se le adunam copii, vrei o lume perfecta, o utopie si n-o sa poti niciodata.Ti-am zis, poate eu sunt bun, moral vorbind..si altii sunt rau, n-am cum sa-i fac pe aia sa fie ca mine, sa traim toti fericiti, pofta si toate cele sunt natura umana,''pacatul'' pe limba ta.Inima ti-o deschide un chirurg daca e nevoie

Răspuns utilizator avertizat
| PumpkinDoll a răspuns (pentru DracuIa):

Nu renunt la nimic, doar ca nu are rost sa cred ceva ce mi-au spus altii

Răspuns utilizator avertizat
| PumpkinDoll a răspuns (pentru DracuIa):

Da cine a zis ca ma plang? Csf, n-ai csf......de multe ori ''dreptatea'' unuia, e nedreptatea altuia si in final tot la ceva naspa ajungi...O_o

Răspuns utilizator avertizat
| gabriielaaa a răspuns:

Frumos spus incepe cu tine finca schibarea incepe cu tine si drept exemplu poate vor vrea sa fie ca tine eu is deja draguta cu oricine.

| KiszMy a răspuns:

BA E BINE, NU TOȚI "VEDEM" CA TINE.
Nu mai fi așa de egoist! Dacă tu nu îți găsești locul în societate nu înseamnă că societatea este de vină, dacă tu suferi de o boală nu înseamnă că societatea este bolnavă. Fii de bună credință și nu mai acuza pe nimeni. Crede în bine și aplică-l pe tine ca să te faci bine.

| Harlequin a răspuns:

Tot timpul va fi cineva care va profita de ceilalţi oameni şi nimănui nu ii place să fie luat de fraier.
Ce ai descris tu este o utopie.

Răspuns utilizator avertizat