| Dixiclart a întrebat:

Ce parere aveti despre diferenta de varsta intr-o relatie? cine simte ca nu se poate abtine de la comentarii rautacioase, va rog nu continuatiiiii sa cititi
Eu si logodnicul meu suntem de 9 luni impreuna si el are 35 si eu am 21 pe mine si pe el nu ne deranjaza, insa multe persoane mi-au spus ca e prea mare diferenta de varsta ..si am cam inceput sa ma gandesc si eu. Chiar daca nu imi pasa de varsta
Logodnicul meu sta cu o frica ca poate am sa il las peste cativa ani. Asa cum si eu stau cu o frica ca poate o sa vrea una de varsta lui il iubesc foarte mult si chiar daca e diferenta asa mare nu am sa-l lasa.
Chiar asa de mult conteaza diferenta nu m-a facut niciodata sa o simt, sa imi vb de sus sau sa imi spuna ca il deranjaza.
Multe persoane imi spun ca sta cu mine doar de plictiseala.ca un barbat de varsta lui nu se uite la una de 20 de ani.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunteti amandoi adulti, asa ca puteti avea o relatie si, daca veti fi amandoi intelepti si intelegatori, veti respecta nevoile celuilalt si veti fi dispusi la sacrificii, relatia va merge. Nu spune ca nu iti pasa de diferenta de varsta, asta este o prostie si arata o imaturitate care, in timp, va poate periclita relatia. Trebuie sa iti pese de diferenta de varsta si mereu sa incerci sa te adaptezi la nevoile lui. daca si el va face la fel, va veti intalni undeva la mijloc. La 21 de ani puteam sa nu dorm 3 nopti consecutiv (le putea petrece invatand, muncind, sau dansand) si functionam perfect. Acum, la 38 de ani, functionez cu greu dupa o noapte nedormita si, daca nu dorm in a doua macar 3-4 ore, efectiv mi se face rau. E doar un exemplu. Totul s-a schimbat in anii astia, corpul si mintea mea s-au schimbat. Acum imi doresc mai mult sa stau in casa mea, sa mananc ceva bun si sa citesc o carte, decat sa fac o nebunie si sa plec la un eveniment la 400 de kilometri. Acum nu as mai sta la cort, nu as mai dormi pe plaja, nu as mai face dragoste toata noaptea ca apoi sa ma duc la serviciu ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Sunt lucruri la care trebuie sa te gandesti mereu si sa alegi intelept, sacrificand macar jumatate din entuziasmul varstei tale in favoarea confortului lui (asa cum si el va sacrifica jumatate din confortul lui ca sa raspunda nevoilor tineretii tale).

Bula
| Bula a răspuns:

Nu baga in seamna barfele, sunt "inteligenta" persoanelor care n-au ce face si se plictisesc.

Mai demult, o diferenta mare de varsta era preferata, deoarece barbatul avea deja o experienta de viata, iar femeia mai tanara, cu putere sa nasca, se ocupe de copii si cu problemele gospodariei.

In ziua de azi, dintr-un singur salariu putini isi pot permite sa sustina o familie, dar partea biologica si psihologica a diferentei de varsta a ramas neschimbata.

| Adry05 a răspuns:

In cazul vostru nu e asa importanta diferenta. Era cand fata avea undeva in intervalul 14-20 de ani. De la 20 de ani ai totusi o alta mentalitate si se mai poate avea o relatie serioasa. Deci daca voi chiar va intelegeti bine, nu mi se pare o problema asa mare varsta. Trebuie tu sa simti ca e barbatul langa care vrei sa-ti petreci restul vietii, ca aparent deja te-a si cerut. laughing Dar hotorasta-te mai repede, ca e la varsta cand nu mai vrea sa astepte dupa capricii.

| darrio2007 a răspuns:

Singura problema poate fi diferenta de gandire intre voi la aceasta diferenta de varsta. Dar daca iubirea este maxima, nu ar trebui sa faceti un mare caz din asta.

| Laura a răspuns:

Urât din partea ta doar faptul că îţi pui problema asta.

| RAY a răspuns:

Ce legatura are varsta cu sinceritatea? eu am 26 de ani si sunt o persoana sincera, serioasa, cine e pervers pe interes e indiferent de varsta parerea mea, varsta nu e o problema si increderea si iubire, eu am 26 si as sta cu una de 18 ani daca fata ar fi serioasa

| T0T a răspuns:

Nu contează în cazul ăsta, tu ești prea influențabilă de te iei după cei care îți spun asta. Ceea ce contează e dacă îl iubești și mi se pare dubios că îți pui această problemă.

| relian a răspuns:

Cei care spun ca nu-i bine spun dar nu stiu sa explice ce nu-i bine.E vorba de cum va arata acel barbat cand tu vei avea 40 de ani.El va avea undeva la 55 de ani sa zicem deci nu vad nimic rau. Dupa daca se va ramoli si tu nu vei fi departe la 50 de ani o femeie nu arata prea bine.Bineinteles isnt si exceptii dar majoroitatea femeilor nu-s fotomodele la anii aia.Deci conteaza fizicu, despre asta este vorba.Cind conteaza? Uite Trump asta de ex el are 70 de ani nevasta are 40 si pa aia nici nu mai doarme cu ala in pat.O sa zica unia cum asa.Pai ca femeie ce sa faci cu unu la 80 de ani? cum arata un barbat la 80 de ani? S fim realisti.Deci despre asta este vorba nu despre mai stiu eu ce sentimente.Sentimentele ramin mereu tinere daca putem spune asa, conteaza fizicu care ne omoara, ne fac urati, stafiditi.Sint fete de 20 de ani care stau cu ala patronu de la playboy dar sa fim seriosi cei aia.Ala se vede pe el cai ofilit rau, tu de 20 de ani naspa.Acum in cazul tau nu mi se pare ca ar fi o problema diferenta de ani.Dar spun asta din pct meu de vedere, ma gandesc la cum arat eu, deci pot fi subiectiv, oamenii is diferiti, arata diferit, unia si la 40 de ani is deja terminati fizic, ofiliti etc.Sint barbati la 60 de ani nai nici o treaba arata f bine, nici nu spui cau 60 de ani, piele intinsa totu dinti la locul lor etc.Deci toata povestea aici de invarte nu e de altceva, e doar vorba despre fizic cum aratam in anumite perioade alea vietii si cu cine stam.Ce face fata aia de 20 de ani u ala ofilitu? Pai fata vrea si ea ceva proaspat normal, deci relatia aia deja se stie ca e una de interese nicidecum una de familie.Referitor la ce spui tu cai ete aluia frica ca il lasi normal cai este, cine la anii aia nu vrea o femeie de 20 de ani.Acum tu spui ca tie iti este frica ca te lasa el.Stai linistita ca nu te lasa, nu are de ce s ati fie frica, esti tinara nai treaba tu. Daca stati de 9 luni si deja totui ok atunci nu te lasa nicicum.Dar spui deja ca si tu ai inceput sa te gandesti la asta.Luru asta nu-i bun, esti o persoana influentabila, te alsi influentata de cei din jur si mai naspa si de persoane straine, asta chair cai aiurea.Si gandurile astea no sa duca undeva spre bine pentru el, adica tu il vei lasa.Deci nu-i de mirare ca lui ii este teama ca tu o sal lasi.Stiu barbati de 50 de ani si 55 de ani care arata mai bine decat unia la 30 sau 25 deci tu cand el va avea anii aia vei fi si tu spre ofilire asa ca nu o sa fie cine stie ce drama.Scuze pentru ce zic.Acum ti-am zis depinde cum va arata peste 10 ani sau peste 20 de ani.Tu acum esti in limba dupa el ca e vorba de sentimente, dar daca se va intampla sa zic asa vorbim teoretic ca el la 50 de ani sa fie stafidit te asigur ca tu daca o sa arati bine n-o sa mai vrei sa stai cu el indif cit spui tu acum cal iubesti.Nu poti iubi pe cineva doar care sufeltu nu stiu ce colorat sa fim seriosi alea is povesti.O persoana iubeste alta persoana dupa ce trece de FZIC, nu ajungi sal iubesti daca nu treci de fizic, adica sa-ti placa acea persoana cum arata fizic.Asa ceva nu exista, nu este nimeni orb sau legat la ochi si iis alege parteneru.Deci cand el va fi de 60 si tu de 40 va depinde de cum aratati amindoi ca sa ramaineti impreuna.Despre asta este vorba cand auzi diferente de virsta.Restu e la fel la orice persoana indif de citi ani are poate sa aiba si 100 de ani sentimentele is sentimente, cum e la 20 asa va fi si la 80 ca si caracter sentimente etc.Acum in prezent totul este roz, el este barbat in toata puterea, este la maximu in toate alea si tu esti f happy, oricare femeie indf citi ani ar avea ar fi happy cun barbat de 35 de ani. Daca ala ar ramane mereu asa ca la 35 de ani atunci n-ar exista probleme.Dar vin problemele cindva peste ani si no sa poti trece peste te asigur, asta daca unul din voi se va ofili rau.Numai bine si ce sa zic nu-i bine nicicum.De ex barbatii aia cu multi ani mereu vor cauta fete din astea ca tine de 20 de ani.Si daca cumva vei avea un barbat de anii tai sa luam exemplu asta ce crezi ca ala daca la 50 de ani vavarata f bine si tu mai putin va sta cu tine te va iubi la nebunie? Da de unde o sa isi caute fetita de 20 de ani cum ai fost si tu cindva.Si voi femeile la fel cautati barbati tineri suparati bla bla asta asa ca partener pe bune, nu ca bani, ca aia e altceva.Asta e lumea oamenii is si ei animale, instinctu ala de perpetuare a speciei sa pastrat chiar daca nul simtitm, sta acolo ascuns in noi, ala te face sa iti doresti o fata tinara, un barbat tinar etc.Acum depinde si de caracterul fiecaruia,cum si ce gandeste cu ce se multumeste, cit de inteligent este, ce educatie are, bla bla, in final un barbat inteligent mereu va fi in cautare de ceva tinar si bun.

| Dixiclart explică (pentru relian):

Multumesc de raspuns ..sincera sa fiu cand l-am cunoscut nu ii dadeam 35 de ani pentru ca nu arata de 35 toate persoanele care il intreaba cat ani are si is spune varsta nu le vine sa creada.da na nu se stie ce o sa fie peste 5-10-20 de ani cum o sa arate ..multumesc de raspuns

| Holiday a răspuns:

Nu e o problema diferenta, dar poate deveni daca te tot intrebi daca e o problema. Ia lucrurile ca atare si bucura-te de relatia pe care o ai si nu mai cauta probleme acolo unde nu sunt. Si pentru el e valabil acelasi lucru.
Alea "multe peroane" care iti spun una si alta sa-si vada de problemele lor, ceea ce li se potriveste lor nu trebuie sa se potriveasca tuturor.

| danay72 a răspuns:

Dragostea nu are vârstă. Dacă va iubiți, aveți încredere unul în altul,respect reciproc puteți fii fericiți. Important însă e sa fiți sinceri și deschiși unul cu altul, chiar și despre acest subiect. Oricum, dragostea e buna, indura totul, spera totul și crede totul.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Din punctul meu de vedere, nu ar fi o problema cand amandoi alegeti asta.

Din punctul de vedere al societatii romanesti, e ceva diferit si de aceea societatea reactioneaza folosind pana si expresii de genul:ar putea sa iti fie tata, etc.

Tehnic vorbind, inca vreo 10 ani s-ar putea sa fie bine. Apoi ar putea sa apara problemele datorate batranetii.

Totusi 50 de ani, tu vei avea 36. Vei vrea sa traiesti viata. Si asta depinde doar de tine.

In plus s-ar putea ca el sa isi doreasca cat mai repede un copil pentru ca altfel copilul ar avea tatal de varsta bunicilor.

Daca esti ok cu aceste chestii, in rest zic ca este ok. Este mult mai matur si va aduce o raza de stabilitate in sufletul tau.

| LinxCont a răspuns:

Cred ca nu se poate generaliza.
Fiecare caz in parte e diferit.
Daca exista o buna intelegere si ambii parteneri sunt hotarati sa aiba un viitor frumos impreuna, atunci totul e perfect.
Daca diferenta dintre parteneri e mare, uneori partenerul mai in varsta se poate afla in imposibilitatea de a tine pasul cu partenerul mai tanar, poate deveni mai plictisit, cu mai putina pofta de viata si atunci ambii parteneri se vor simti singuri, fara prea multe lucruri in comun care sa ii uneasca.

| Softe a răspuns:

Am vazut cazuri in care femeia avea 25 si barbatul 60 deci intre tine si prietenul tau nu vad ceva anormal.

| Shimonakatokka a răspuns:

Eu zic sa mergi la un psiholog. Si NU pentru ca te acuz ca este mare diferenta intre voi, ci motivul este unul foarte simplu: Un psiholog o sa te faca sa realizezi ca nu este neaparat un obstacol diferenta de varsta. happy

Acum, parerea mea (fiind baiat de 18 ani) este ca omul te iubeste daca esti serioasa. Adica de ce nu? Singura mea ingrijorare este ca poate chiar tu o sa il lasi in timp laughing Si NU ma ingrijorez pentru barbat (iti dai seama ca el isi asuma posibilitatea asta), ma ingrijorez pentru anii pe care ii poti pierde.

In fine, cauta ajutor la cineva specializat, un psiholog happy

| Giozy a răspuns:

Ba din contra, barbatilor le plac femeile tinere, daca voi va iubiti nu conteaza varsta sau ce zic alti, important e sa va simtiti bine impreuna

| Mary93700 a răspuns:

Consider ca varsta nu este un impediment, bunici mei cu o diferenta de 15 ani sau iubit pana in ultima clipa. Și dacă o sa asculți cândva după gura lumi stai liniștita nu o sa ajungi nicăieri deoarece dacă era de o vârsta cu tine ii găseau alt defect. Iubiți-vă și traitiva viața așa cum o simțiți. Tot ce contează este sa aveți încredere unul in altul.