| christian a întrebat:

Ce parere aveti despre instituia familiei?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

O respect si imi doresc sa imi intemeiez o familie. Consider ca pentru ea trebuie sa lupti cu toate armele din dotare ca sa o intretii.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mi-am dorit intotdeauna o familie adevarata, un sot iubitor, copii si acum am sotul si imi doresc copiii.

Anna
| Anna a răspuns:

Este o instituie lasata de Dumnezeu, o unire a doi oameni, printr-un angajament de viata, in cadrul casniciei.

assiris
| assiris a răspuns:

Oamenii au denumit-i institutie dar de fapt este "Sfinta familie" ceva lasat de la Dumnezeu. Nimeni nu poate trai pe pamint decit in DUALITATE, chiar si plantele unisexuate sunt de fapt un altfel de dualitate. Doar omul face din familie o institutie. Ai vazut viata pinguinilor? Sunt familii bune de luat exemplu pentru ca de foarte multe ori, un membru al familiei daca-si pierde partenerul, ramine singur tot restul vietii.
Daca nu ar exista familia, nici tu nu ai fi scris aici. Si nu ar fi posibila viata pe pamint daca nu ar exista cele doua entitati - femeia si barbatul - si daca prin unirea acestora intr-o familie nu ar apare fructul dragostei lor. E drept si dureros insa ca unii calca in picioare aceasta - hai sa-i spunem - institutie.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Familia in primul rand trebuie sa fie unita.membrii familiei trebuie sa se sprijine unul pe altul si sa petreaca mult timp impreuna

| Parintele a răspuns:

Este un dar de la bunul Dumnezeu. Familia n-ar putea exista in afara credintei.
Ia zi, e ok asa, a?

| Delia 75 a răspuns:

Dupa parerea mea inseamna o relatie de sprijin reciproc, ajutor dezinteresat, dragoste si securitate emotionala.

| joy a răspuns:

Este ceva sfant!

carla
| carla a răspuns:

Am o parere foarte buna. La un moment dat, toti ne casatorim si avem familie si copii. happy