| anemona01 a întrebat:

Ce parere aveti despre locuitul impreuna inainte de casatorie?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Că este o idee foarte bună. Locuitul împreună te ajută să cunoști mult mai bine o persoană, ceea ce este extrem de important dacă ai de gând să te căsătorești cu acea persoană.

23 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Foarte proasta, nefericire garantata.

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Trebuie să precizezi că pentru tine ar fi nefericire garantata. Nu toată lumea împărtășește habotnicia ta. Poate înțelegi odată și odata

| Freya1 a răspuns:

Pai eu în doua relatii de ani de zile am locuit împreună înainte de căsătorie.
În fosta 8 ani si ne-am despartit, iar în actuala aproape tot atâția și abia acum ne căsătorim.

Nu vad ce e greșit.Mai bine sa stai cu omul sa îl cunoști și sa vezi ca îți dorești o familie cu el.Nu sa îți faci o familie și după sa vezi dacă îți dorești.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Freya1):

Si ce parere are despre asta actualul ''sot''. Suporta comparatiile ca ala facea si dregea iar el nu?
Inteleg ca l-ai iubit pe primul de ai ''stat'' 5 ani si brisc ai inceput sa iubesti altul... Ciudat.
Intreb si eu ca-s interesanta de ''relatiile'' aiurea de dinaintea casatoriei.

| Freya1 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Nu a spus nimeni ca ala făcea și dregea, ca dacă era mai bun fostul ca actualul probabil acum nu mai era fostul și nu mai aveam eu o relatie cu actualul.Si în fond, nici pe el nu l-am luat fără sa fi avut vreo relatie, ca fiecare din noi am mai cunoscut și alți oameni înainte ca nu ne-am luat de la 13 ani, aveam 20 și...

Prima mea relatie a fost începută în adolescenta, si normal ca ți se duce iubirea cu timpul dacă nu mai ai înțelegere ci ignoranta, raceala, violenta fizica și verbala.Sau tu ce faci? cu cât îți dă mai mulți pumni cu atât îl iubești mai tare, nu e normal sa ți se ducă sentimentele?

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Freya1):

Slabutz. Sa ti-o indesi de la 13 ani, sa-i tot schimbi iar la urma sa-l ''alegi'' pe ala de nu-ti da pumni in cap.
''violenta fizica și verbala''? Ce e aia? Tu nu ai gura si maini? Maturam cu ei/el pe jos. Unde si cine se cred acesti macho?
''În fosta 8 ani''? Adica 8 ani de batai si injuraturi? Esti rezistenta. Bravo. Te respecti!

| Freya1 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Nu am spus ca am început relația la 13 ani, cred ca ar trebui sa nu mai percepti ce vrei tu și sa mai și citești ce scrie omul.
Și nu am spus ca am stat bătută 8 ani.Am spus ca de la un moment dat nu ne-am mai înțeles și am ajuns la violenta fizica și verbala.Deci da, am și eu mâini și picioare și nu am stat sa iau bătaie, am reacționat și după am plecat.

Și am ales sa fiu cu omul ce ma respecta si iubește.

| AliGab a răspuns:

Nu locuitul impreuna te face sa vezi anumite lucruri. Am intalnit persoane care au locuit 5 ani impreuna si s-au despartit in cateva luni. Totul este sa fii atenta la cum se poarta, la cum raspunde, la cum te face sa te simti in situatii stresante. Daca este coleric, gelos, da tot timpul vina pe tine, cauta cearta cu orice pret si este vesnic nemultumit, atunci pas.
Bineinteles ca si reciproca este valabila, adica femeia sa fie isterica, guraliva, nemultumita...
Crede-ma, ca aceste lucruri se pot vedea si fara sa locuiesti cu persoana in cauza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici o părere. Probabil te obișnuiești sa trăiești cu demonul în casa.

| AmandinaDragan a răspuns:

Inseamna curvie. Scrie in Biblie.

| Continchiscontsters a răspuns:

Nu știu nu am fost niciodată în situația asta în viata mea nu știu dacă este bine sau rău sate muți înainte de căsătorie.

| Continchiscontsters a răspuns:

Sa amare grija de tot sa nu-și bata Joc de tine adică sa se culce cu tine apoi sate lase balta pentru alta femeie sau fata.

| Continchiscontsters a răspuns:

Și dacă începe cu rahaturi săte judece pentru trecut și sa facă pe Sfântul cu tine ca de ce nu este virgina și alte chesti bolnave din astea nu sa crezi vreodată ca te iubește cu Adevărată da cu Adevărat
.

| anemona01 explică (pentru Continchiscontsters):

Nu poate sa ma judece, deoarece el este primul.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru anemona01):

Pai nici n-are de ce chiar de n-ar fi primul nu ai înțeles nu? Un om când te iubește cu Adevărat da cu Adevărată te iubește incondiționată fără așteptări și fără nicio condiție și bariera pentru cine ești pentru ce însemni cu Adevărat tu pnetru el să-și dea și viata și pământ sa mănânce cu asfalt asta contează cu Adevărată nu rahaturile cu el este primul si alte prosti și rahaturi.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru anemona01):

Tu ști câți sunt mielușei șei pânăe le aduce pe femei în pat? Și își bat joc de ele tu ști? Mai bine deschide ochi decât sa dormi pe tine ca proasta.

| ania a răspuns (pentru anemona01):

Chiar dacă este primul tot este păcatul curviei. Sexul fără căsătorie nu ebinecuvantat tar ci blestemat de Creator.

| aaanamariaaa a răspuns:

Pai părerea noastră puțin ar trebui sa te intereseze. Ci doar părerea Lui Dumnezeu, fiindcă este un păcat și este una dintre Poruncile Lui Dumnezeu, pe care Dumnezeu ni le-a dat sa le ținem. Acum nu te judec nici eu, ca și eu încalc aceste porunci, din pacate. nu intram în detalii, vreau doar sa iti raspun la întrebare. Dar sa nu întrețineți relații intime dacă stați împreună macar, depinde scopul cu care v ați mutat. Nu ai unde sta? Sau v ați mutat ca va iubiți și vreți sa va cunoașteți? Poți sa întrebi părintele când te duci la biserica, el ar ști cel mai bine cum sa te sfătuiască, sau un om foarte credincios și iubitor al Lui Dumnezeu. Dar și eu te as sfatui sa stați separați, daca te iubește, o sa aibă răbdare.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Ce treaba are ma Dumnezeu pe cine iubești tu de ce mănânci atâta rahat,? Ce treaba are?

| Continchiscontsters a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Ba din portiva ma din potriva adică nu are relevanță primul ultimul al doilea al cincelela iubești da? Iubești cu Adevărat GATA CU JUDECATUL TRECUTULUI GATA CU RAHATURILE NUI VIRGINA ȘI ALTELE. O iubești cu Adevărată da cu Adevărat să-ți dai inima inima pe viu CU ADEVĂRATĂ pentru inima aia nu are treaba Dumnezeu pe și alte rahaturi

| anemona01 explică (pentru Continchiscontsters):

Esti super enervant deja, si comentezi aiurea. calmeaza te

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Eu cred că este o idee buna atâta timp cât nu cadeți in desfrânare (act sexual înainte de căsătorie)oricum trebuie sa fiți puternici sa nu cedați in păcat să rezistati că asta contează incercati sa nu vorbiți despre lucrurile prea amoroase adică să nu depășiți limita, incercati sa nu va sărutați prea intim decât e necesar adică cum ar fi sărutul cu limba deoarece așa veți pica ușor, chestiile mai amoroase că sărutul mai intim și atingerile peste tot lăsați după căsătorie

| Iulianaiuli78 a răspuns:

Să cunoști bine persoana, si după să te bagi în casă cu ea.