| bebelusha93 a întrebat:

Ce parere aveti de locuitul la camine studentesti? In special la Pitesti, ce conditii sunt?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La camin ai doua "cai" pe care poti merge: sa te duci cu colegele (daca ai colege petrecarete), sa fiti in cluburi in fiecare weekend, sau sa fii impotriva lor - singura care sta si invata si se culca devreme.
E cam greu in camin, se aplica mult principiul de turma. Ori esti cu ei, ori impotriva lor.
Nu zice nimeni ca nu se poate sa fii cuminte in camin, insa vei fi blamata si judecata deseori de cei care merg la party-uri.
Plus ca in sesiune, unii dau petreceri, nu invata. Sala de lectura se transforma in club.
Poate fi uneori foarte multa galagie, sa simti ca cedezi nervos si ca abia astepti sa te muti de acolo.
Nu iti recomand sa mergi in anul I direct la camin. Mai bine mai mergi cu cineva care sa fie cu tine la facultate sau in grupa, si cautati o gazda/chirie. Poti gasi gazda si cu 150 lei/luna. Eu atat dau in Sibiu si stau cu inca doua persoane in camera, insa e liniste noaptea, spre deosebire de camin.
In functie de cum sunt camerele la caminele universitatii la care vrei sa mergi, puteti fi chiar si 5 in camera. Ceea ce nu e tocmai confortabil, vei simti ca nu mai ai intimitate deloc, ti se vor folosi cosmeticele, lucrurile. Asa e la comun.
Deci, in anul I nu la camin! Fii sigura ca ai tai vor intelege, imi inchipui ca se gandesc si ei ce fac studentii prin camine... Daca vrei de curiozitate, poti apoi merge in anul II la camin, dupa ce ajungi sa mai cunosti si orasul si situatia chiriilor/gazdelor. In momentul acela stii ca ai spatele oarecum acoperit daca vei fi nevoita sa pleci din camin pe motive de neintelegere/certuri/nervi, etc.

| bebelusha93 explică (pentru anonim_4396):

Mc mult de raspuns, ai fost foarte explicita! Mie imi place si distractia, dar nu merg la facultate pentru distractie.Nu stiu cum sa le spun alor mei, ca nu vreau la camin...Off.Nu m.ar deranja sa imapart camera cu alte fete, dar am inteles ca intra si altii(in special baieti in camera, ca nu ai intimitate, etc), asta chiar nu as suportasad

| anonim_4396 a răspuns (pentru bebelusha93):

Da, caminele in ziua de azi sunt mixte. Nu mai tine faza cum vedeam in American Pie, cu baietii care se furiseaza in caminul fetelor. Din pacate, si eu aveam problema asta cu tot felul de straini care intrau in camera. Bine ca nu s-a ajuns sa ne fure din lucruri, ca am auzit de altii care nu au fost asa norocosi.
Iti cunosti viitoarele colege? Site-ul universitatii la care vei merge probabil ca are un forum. Acolo poti incerca cu intrebari de genul: cine este coleg cu mine la specializarea X? E greu in anul I, nu stii orasul, oameni, colegi. Te simti a nimanui.

| bebelusha93 explică (pentru anonim_4396):

Buna! Nu stiu din pacate exact unde o sa intru si cu cine.Luni ma inscriu la pitesti si la Craiova.Din pacate am media de bac mica(7, 58) si imi e teama ca nu o sa intru la buget. Daca nu sunt prea indiscreta tu la ce facultate esti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bebelusha93):

Eu sunt momentan la master la Traductologie engleza, in cadrul Facultatii de Litere si Arte, ULB, Sibiu. La Sibiu nu te-ai gandit sa dai? Sau e prea departe de casa? Ca referitor la ULBS, cazare, chirii, te-as putea ajuta.

| bebelusha93 explică (pentru anonim_4396):

Da e cam departe, dar intial voiam sa dau la medicina la sibiu, Dupa m.am gandit ca sunt multi ani, si dupa poate nu ai unde sa profesezi, etc.
Multumesc oricum!:*

| anonim_4396 a răspuns (pentru bebelusha93):

Medicina, vei avea mereu unde profesa, insa sunt multi ani, dupa cum ai zis. Una din colegele de camera e la medicina si vad ce greu ii este.

| bebelusha93 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai de asta m.am razgandit!

12 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Eu am stat in primul an de facultate la camin, mai exact in curtea liceului Dima. Asta a fost prin 2006 - 2007. Nu pot sa zic ca imi pare rau, a fost cred cel mai frumos an din viata mea, dar pentru o fata se complica lucrurile. Asa cum a zis si fata de mai sus, daca nu iti arde prea mult de invatat, e ok, poti sa stai la camin. Dar daca ai de gand sa te tii de facultate, e mai greu. Conteaza mai putin cu cine stai in camera, te afecteaza mai mult anturajul lor, prietenii etc. Singurul camin care e ok ar fi cel de la Brancoveanu, au ei un campus care e destul de linistit, dar si pretul e pe masura. Eu momentan stau in chirie, platesc 300 de lei plus restul utilitatilor, dar sa stii ca nu se compara, ai alte libertati atunci cand ai camera ta, nu te deranjeaza nimeni. Bafta in continuare!

| cmarius93 a răspuns:

Daca vrei viata de camin si facultate 0 caminul e cel mai bun loc, conditiile sunt acceptabile. Daca vrei sa faci ceva la facultate eu te sfatuiesc sa iti cauti o gazda sau o garsoniera cu chirie. Cred ca la Pitesti chiria e in jur de 300-400 RON. Eu stau in apropriere de Pitesti.

| bebelusha93 explică (pentru cmarius93):

Mi-ar placea sa stau cu chirie, dar nu vreau sa abuzez prea mult de ai mei.

| Christinaa18 a răspuns (pentru bebelusha93):

Deci unde ai intrat?happy

| bebelusha93 explică (pentru Christinaa18):

Am intrat la Craiova!