| Indeeditworks a întrebat:

Ce parere aveti despre o femeie care sta de frica intr-o casnicie?

36 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie incurajata sa depuna plangere la autoritati ca sa fie arestat agresorul

| T0T a răspuns:

O părere proastă.

| OldSoul a răspuns:

Sa traiesti o viata "falsa" nu este o solutie, "Daca lupti poti sa pierzi, daca nu lupti ai pierdut deja.", nici-o-data nu e prea tarziu sa iti schimbi viata, vor exista mereu consecinte, dar trebuie gandite aceste aspecte din timp astfel incat sa putem diminua efectul acestor consecinte.
"Nici o data nu taia ceva care se poate deznoda. Nici o data nu renunta la un vis care poate deveni realitate."
Daca nu iti asumi riscuri nu vei putea fii nici-o-data fericita, fericirea te poate astepta dupa colt, esentialul e ca tu sa fii dispusa sa vezi ceea ce se afla dupa acel colt.
Frica nu este o solutie, ce e mai rau decat sa iti fie frica? Sa traiesti o viata care nu iti apartine, sa fii marioneta altora.
Daca iti poti gandi miscarile tale si le poti anticipa pe ale adversarului, poti avea un avantaj enorm in fata acestuia, si in felul acesta sa scapi din cosmarul in care traiesti.
Si inca cateva citate care ar trebui sa te ajute, si cred ca ai nevoie de ele:
"Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta."
„Crede ca poti si vei fi deja la jumatatea drumului."
"Cei ce nu cred in vise, nu silevor atinge niciodata"
"Fie gasim o cale, fie ne facem una."
„Daca nu stii încotro te duci, orice drum ai lua te va duce acolo."
„Când viata iti impune limite, depaseste-le!"
"Este greu, dar nu imposibil, sa iti indeplinesti visul."
-Sunt momente, in care esti la un mic pas ca visul tau sa devina realitate, si din teama de esec renunti in a-ti indeplini visul.-
-Renunta la tot ce iti sta in cale si de care nu ai nevoie, in drumul spre a iti indeplini visul-

| Indeeditworks explică (pentru OldSoul):

Foarte multe statusuri frumoase si adevărate. Am făcut pasul sa plec din căsnicia asta dar m-a găsit. Problema mea este mult mai complicata decât ți-aș putea explica in câteva cuvinte. Poate dacă te uiți peste întrebările mele ai sa faci o legătura. Mersi pentru interesul acordat întrebării mele

| OldSoul a răspuns (pentru Indeeditworks):

Am inteles care este problema, este destul de complicat, dar totusi nu e imposibil sa scapi din aceasta "problema", ce e drept trebuie sa ai parte si de putin noroc, ai putea incerca sa iei legatura cu una din organizatiile care se ocupa cu asa ceva, eventual sa te consulti si cu un avocat, e ceva drum dar nu e imposibil sa il strabati.
In legatura cu cealalta intrebare, poate ca au trecut 10 ani de cand nu mai ai avut contact cu el, daca termini cu aceasta prima problema, ai mai putea sa iti incerci norocul inca odata, cine stie s-ar putea sa fie si el intr-o postura asemanatoare, sau daca nu mai e posibil sa fie ceva intre voi, cel putin sa incerci sa legati o prietenie, nu cred ca ar fi mari probleme, si oricum ti-ar fi mai bine decat sa nu mai vorbesti cu el.
Era o vorba, "Daca iubesti pe cineva, lasa-l sa plece, daca te iubeste, se va intoarce" poate asa e si aici.
Nu risti nu castigi...

| Indeeditworks explică (pentru OldSoul):

Am înțeles răspunsul tău are logica îți mulțumesc ca mi-ai oferit puțin din ce au oameni mai prețios pe pământ TIMPUL tău si ai analizat situația mea. Scuze pentru ironie știu ca am irosit 10 ani din timpul meu dar asta nu înseamnă ca nu cunosc valoarea lui. Apreciez

| OldSoul a răspuns (pentru Indeeditworks):

Sper ca mai devreme sau mai tarziu vei scapa de aceste probleme si ca vei avea parte de fericirea binemeritata.
Mult succes, si tinete tare.

| Indeeditworks explică (pentru OldSoul):

Îți mulțumesc pentru gândurile bune si ți-e îți doresc succes in tot ce îți propui. Am sa încerc sa fiu tare deși m-a simt cam epuizata din punct de vedere psihic But that's the life

| SkyPilot a răspuns:

Ar trebui sa isi adune curajul, sa isi puna la punct o tactica si sa plece. Daca are nevoie de sfaturi concrete, sa ne spuna mai concret care e problema.

| Mayar a răspuns:

Sunt de parere ca nu e fericita. Sunt destule lucruri care sa ne spulbere fericirea, dar o astfel de casnicie.....sincera sa fiu, imi aduce aminte de filmul "Enough" cu Jennifer Lopez. Recomand cu caldura sa te uiti la tot filmul!

| Indeeditworks explică (pentru Mayar):

L-am văzut si pentru ca mi-ai adus aminte de el vreau să-ți spun ca filmul acela descrie foarte bine situația la care m-a refer

| Mayar a răspuns (pentru Indeeditworks):

Deci, atunci, iti dai seama ca nu mai poti continua asa. Din pacate, nu toti avem un tata milionar si taria de a ne omori sotul..nu toate zic. Deci, ar fi momentul sa iti indrepti atentia si credinta spre Dumnezeu. El te poate ajuta. Nu sunt preot, deci ar fi indicat ca mai degraba sa il intrebi pe el mai exact ce si cum sa faci. Dar in mare, se merge cu prescura la biserica, in fiecare duminica, pana cand problenma e rezolvata. Depinde de credinta celui care se roaga si de situatie, pana cand totul merge pe maini bune.
De fapt, tu trebuie doar sa te rogi sa iesi din situatia asta cu bine, atat, nu sa ceri ceva cu privire la viitorul lui, poate sa isi gaseasca alta, sa se imbolnaveasca, sa aiba pierdere de memorie, sa castige la loto si sa dispara de tot, etc.
Ma bucur ca ai vizionat deja filmul, inseamna ca intelegi, adica, vei intelege ce am scris mai sus, iar altii, vor rade si nu vor pricepe nimic. Ai grija de tine si nu iti pierde credinta.

| Indeeditworks explică (pentru Mayar):

OK am sa țin cont de ce mi-ai spus dar vreau sa fac o scurta precizare eu nu cred in Dumnezeu mersi frumos pentru răspunsurile tale

| Mayar a răspuns (pentru Indeeditworks):

Stiu,multi nu cred, dar El crede in voi. Asta conteaza. Iar, cu timpul, o sa credeti si voi.
Sunt sigura ca daca te puni sa cauti bine in toate cotloanele sufletului tau, gasesti macar ceva ramasite de credinta, si de acolo, pornesti si iti regenerezi credinta si incet-incet, vei vedea ca lucrurile vor merge tot mai bine.
Asta e, alta solutie, la altcineva la cine sa apelezi, nu ai. ERa la un moment dat in film, chiar pe la inceput, daca tii minte, cand JLo l-a intrebat pe politist ca 'prietena' ei pe care o bate sotul, ce poate face? acesta a spus ca il poate baga la inchisoare, dar iese pe cautiune, si e liber sa o atace. Ar trebui inchis pe viata ca sa nu se mai paota razbuna, dar in aceasta societate, un om nu e inchis pe viata nici daca ucide pe careva, de multe ori. Deci, vezi, pe societate si regulile ei nu te poti baza, nu gasesti niciun ajutor. Nu iti irosi timpul, tineretea, viitorul si chiar viitorul copiilor tai...
Ai grija de tine.

| Indeeditworks explică (pentru Mayar):

In sfârșit cineva care știe ca pe lege nu te poți baza. Am auzit atât de multe expresii de genul:eeeee nu vrea ca dacă vroia se ducea la poliție sau pleca dar si ei ii place, dar nu se gândesc ca nimănui nu ii place un asemenea tratament si nu se gândesc ca dacă mai exista si un copil in aceasta ecuație este si el in același pericol ca si ea. In fine mi-a părut bine sa conversez cu tine

| Mayar a răspuns (pentru Indeeditworks):

Da, multi arunca vorbe in vant pentru ca habar nu au si trateaza totul cu indiferenta, de aceea sunt si legile care sunt. Chiar as vrea sa viitorul tau sa fie unul frumos, unul stralucit si fericit - si il poti atinge, trebuie doar sa cauti acea licarire de credinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Indeeditworks):

Doar crezand in tine poti trece mai departe, peste toate greutatile care ti le arunca viata, lasa-i pe astia cu dzeu lor si cu prietenii lor imaginari in pace. crezand in tine poti trece peste toate, nu asteptand ceva de la ceva ce nu exista. crede-ma ca nu mananc rahat, stiu ce zic.

cat despre situatia ta sau despre cine vorbesti, aia nu e relatie, dar de un asemenea barbat nu prea poti scapa, doar sa pleci in alt oras sa incerci un nou inceput. mult succes tie sau despre cine e vorba

| Indeeditworks explică (pentru Mayar):

Mersi frumos pentru gândurile bune as dori sa știu ce vârsta ai. Doar dacă vrei să-mi spui desigur

| Mayar a răspuns (pentru Indeeditworks):

As prefera sa iti 'divulg' acest 'secret' pe privat... Sunt multi care, avand o informatie sau aluzie la varsta mea, ar zice lucruri nepotrivite - iar, avand in vedere ca e un site unde toti suntem anonimi, asta e cam aiurea...

| Indeeditworks explică (pentru anonim_4396):

Mi se pare corect ce ai spus. Eu chiar nu îmi pot schimba părerea, si anume ca eu nu cred in Dumnezeu. Sa plec in alta parte am încercat. Am plecat in alta țara dar m-a găsit. Cred ca ai punctat foarte bine faptul ca trebuie sa am mai multă încredere in mine. Mie chiar îmi lipsește asta mersi pentru răspunsul tău

| Indeeditworks explică (pentru Mayar):

Da de ce nu. Îmi poți lasa mesaj privat

| Mayar a răspuns (pentru Indeeditworks):

Ti-am lasat.

| Indeeditworks explică (pentru Mayar):

Da am văzut mulțumesc am încercat să-ți răspund dar statutul de junior nu îmi permite trimiterea de mesaje private

| AliGab a răspuns (pentru Indeeditworks):

"Eu chiar nu îmi pot schimba părerea, si anume ca eu nu cred in Dumnezeu." - de acord ca ai o parere si ca nu vrei sa ti-o schimbi. In primul rand vreau sa precizez ca imi pare nespus de rau ca treci prin aceasta situatie. Spui ca nu mai ai alte solutii, ca te-a gasit si "in gaura de sarpe". Eu nu iti spun, nici sa crezi, nici sa te duci la biserica, dar, daca nu mai ai solutii, poti pune un pic la incercare existenta lui Dumnezeu. De pierdut nu ai ce pierde, de castigat vei afla. Poti sa incepi cu un simplu gand "Doamne, daca existi, scapa-ma!"...atat si nimic mai mult, oricum nu ai nimic de pierdut. Iti doresc tot binele din lume si sa iesi din aceasta situatie cu bine si sanatoasa, sufleteste cat si trupeste.

| Mayar a răspuns (pentru Indeeditworks):

Inteleg

| Indeeditworks explică (pentru AliGab):

Mulțumesc pentru sfat am sa m-a gândesc si la varianta asta care cred ca ar fi ultima. Îți doresc tot binele din lume

| Indeeditworks explică (pentru AliGab):

Mulțumesc am sa m-a mai gândesc la aceasta varianta, ar fi si ultima cred. Mulțumesc pentru urările de bine

| AliGab a răspuns (pentru Indeeditworks):

Faci cum crezi si cum iti spune inima. Multumesc si eu pentru urarile de bine

| Lawliet14 a răspuns:

Pacat de ea, si nasol barbat are langa ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca nu poate trai o viata decenta si se conduce numai de parerea altora.

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

O parere proasta.sunt multe cazuri de genu asta in Romania zilelor noastre.aceste persoane isi distrug viitorul daca nu iau taurul de coarne si decid ce e mai bine in viata

| Artegor a răspuns:

Exact aceeasi parere pe care o am despre femeile cu n calitati care aleg sa stea impreuna cu vreun intretinut al sortii: sunt lipsite de orice fel de imaginatie. Nu avem o legislatie perfecta, dar avem destule instrumente juridice prin care sa protejam femeile care ar putea suferi eventuale prejudicii din partea unui barbat putin mai inflacarat, ca sa zicem asa. Plus ca femeile se pot folosi de unul din defectele barbatilor, adica acela ca, in general, cand simti ca iubesti o femeie, parca ai vrea sa le mai iubesti si pe altele - solutii ar exista, dar iti trebuie putina creativitate

| AndyAndrey01 a răspuns:

Poate pleca in alta tara daca la noi nu se iau masuri si poate ca acolo unde se duce se iau masuri mai drastice ca de ex in America omori pe cineva esti omorat la randul tau de acestia. Asa stiu si eu...

| fatacurioasa15 a răspuns:

Este o persoana condusa de frica, ar trebui sa gaseasca puterea sa o ia de la inceput si sa-si creze un alt drum in viata.

| Indeeditworks explică:

In cazul asta este mai complicat pentru ca ea a mai incercat sa il paraseasca si a plecat. El a cautat-o, a. Gasit-o si a incercat sa o omoare.(a taiato). Con luzia este ca in Romania trebuie intai sa fi omorata ca sa se ia masuri impotriva sotului. Este atat de usor ca dupa ce ai facut plangere la politie sa vina sa iti ia gatul. Politia mai mult decat un ordin de restrictie la nu stiu cati metri de tine in prima faza nu ii da. In cazul asta barbatul este un adevarat obsedat de femeia respectiva si daca iar face asa ceva nu ar vrea decat sa omoare ca sa stie ca nu poate fi cu altcineva