| Littledoctor26 a întrebat:

Ce pot face in situatia in care la locul de munca fac echipa cu niste persoane care imi vor raul si incearca sa ma faca pe la spate? Mentionez ca cel putin 2 ani de zile trebuie sa imi asum aceasta colaborare... Cum ar trebui sa ma comport? Sunt sensibila si ma doare foarte tare sa vad oameni atat de negri la suflet.

Răspuns Apreciat de Editori
| Invictusman a răspuns:

Poate tu fiind mai anxioasa/timida ei te percep greșit, adică te considera o persoana cu nasul pe sus, ca ești ignoranta, ar trebui sa faci un test și sa socializezi cu ei, sa le permiți sa te cunoască sa le demonstrezi ca au avut o părere greșită despre tine și nu ești asa cum credeau ei, interacționează cu ei și vezi cum sunt ei ca persoane, ce caracter au, poate aveți lucruri în comun cine știe? Poate dacă te deschizi tu ca persoana vei da ocazia colegilor sa te cunoască în sensul real al cuvântului, dacă tu ești mai pudica de fel lumea te va interpreta greșit ca persoana, ei nu știu prin ce probleme sufletești treci tu și te,, iau ca atare ", dacă nici asa nu va functiona înseamnă ca acești colegi sunt rău intenționați și vor sa te saboteze.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fii politicoasa si respectuoasa, salutandu-i si atat, fara sa legi conversatii inutile sau sa le raspunzi.
Iti vezi de munca pentru care esti angajata acolo si atat.
Totusi, ma indoiesc ca o intreaga echipa iti vrea raul, de aceea cred ca exagerezi.

| Mopmop a răspuns:

Doar relatii strict profesionale. Daca vezi ca situatia e mai grava schimba locul de munca. Nu merita sa pierzi sanatatea pentru niste hartii. Ochii pe ceas si ziua de salar.

| Alice270246 a răspuns:

Am avut în gimnaziu exact aceeași problemă. Exact aceeași problemă.dar am reușit să fac față, pentru căpărinții mei m-au susținut și m-au întărut spiritual, așa că, deși stăteam în mijlocul iadului, cum s-ar spune, reușeam să fiu neatinsă de toate aceste chestii. Ai nevoie de multă răbdare ca să înveți să îi ignori când își bat joc de tine, sau te vorbesc pe la spate, dar...nu știu dacă crezi în Dumnezeu, dar dacă crezi, cel mai bun mod este să îți descarci sufletul în fața lui. El te va ajuta să treci peste fiecare moment greu din viață. Multă baftă la locul de muncă și nu uita: orice-ar fi, niciodată să nu te cobori la nivelul lor. Fi tu și ai încredere că Dumnezeu are un plan cu tine.

| zilog a răspuns:

Scuze nu vreau să te jignesc!
Dacă îmi dai voie să îmi exprim părerea
de muncit la un loc de muncă din punctul meu de vedere părerea mea proprie personală pentru care îmi cer scuze in avans
este că muncesc doar oamenii incapbil șă aibe imaginație Oamenii Lași
oamenii care au nevoie de un ȚĂȚUC de un dictator de un diriginte care să le spună cum să facă ce să facă când să facă.
Dar un om care nu vrea să fie lingușitor si p u p i n c u r i s t
Un om ca să se poată numi OM ar trebui să își depășescă condiția de muncitor în bandă

Da câte o dată viața este complicată afacerile dau faliment nu se vinde nu merge încasările sunt mai mici de cât chiria te saturi să stai la lumânare și să mănânci un singur sandwich cu 50 grame de parizer si 1/2 pâine /24 ore
nu mai reziști și te angajezi ca să faci rost de bănuți ca să ai din noi de reinvestit de băgat in afacerea cu felicitări origami
cu tablouri cu semințe
sau afacerea cu reparații biciclete
și atunci taci și devii cel mai lingușitor om de pe planetă chiar și cu dușmanii
le dai să mănânce ceva
te faci prieten cu ei până când treci puntea

Dar nu pentru ani de zile pentru că pe urmă te inveți așa îti asumi acesta ipostază de sclav de om supus îti intră în sânge în celule îti dispare orice gând de a mai fi antreprenor

îți recomand să muncești dar să nu risipești nici un leu pe nimic nici măcar bilet de autobus să nu îți cumperi dacă poți să mergi pe jos la muncă
și să mănânci doar mâncare de acasă sa nu iți cumperi nici o dată nici măcar o cutie de cola chiar dacă ai bani
și toți banii pe care îi strângi in aceste 2 luni în care muncești
să îi investești în ceva al tău care să nu te mai lase să ajungi vreo dată la mâna altora!
Pentru că vezi că este greu!

Iar acum vei aprecia mult mai mult când intr-o zi vei câștiga 100 lei din reparații bicilete de cât înainte.

Acum vei fi mulțumit și fericit dacă ai făcut 60 lei / zi și ai muncit 3 ore pentru acești bani!

Pentru că vei fi propriul tău stă pân
Iar dacă cumva începe să îti mergă bine și ai putea să angajezi oameni fă bine și dă și la altul să mănânce ceva când îti merge ție bine și nu îl stresa pe angajatul tău pentru că nici ție nu țî-ar face plăcere să fii stresat și umilit de unii și de alții

Nu uita dacă te duci la muncă mai mult de 4 luni vei deveni un om umil și supus tot restul vieții tale și vei ajunge să ai o pensie de 600 lei

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Sau câte o dată poate că îti vor răul spre binele companiei pentru că poate tu stici mai multe materiale, sau poate ca tu ai fost angajată că te-ai îmbrăcat sexy și ei consideră că ești plătită să stai sub biroul șefului din salariul lor!
Sau poate că ei consideră că ei aduc profit in firmă iar tu faci doar plăcerile șefului șî atunci nu au cum să se comporte alt fel când ei cred că dacă nu ai fi existat tu în firma respectivă ar fi putut avea ei salariul mai mare cu 30%

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sufletul nu este o portocală ci o relație. Astfel partea neagră a acestei portocale-relații ei o manifestă în raport cu tine. De ce? De foame. Așa să știi, oamenii mici acționează de foame, asta îi pune în mișcare.
Ce poți face? Când și dacă ai ocazia, schimbi locul de muncă. Iar dacă rămâi, lupți cu fiecare din ei pe rând să schimbi relația-portocală-suflet.

| Alesia1234 a răspuns:

Nu trebuie sa te comporti cu ei cum se comporta ei cu tine.Trebuie doar sa le dai cu eleganta peste nas prin munca si efortul depus acolo, sa le dai peste nas cu atitudinea ta frumoasa.Pur si simplu trebuie sa-i ignori si atat.Doar ii saluti.Incearca sa zambesti mereu si sa nu te lasi afectata de parerile celorlalti, probabil se comporta asa din invidie...in orice loc din societate exista simpatii si antipatii.Si sa nu te lauzi, sa nu-i tratezi cu superioritate.Pana la urma nu conteaza parerea lor, conteaza doar ca sefii vostrii sa nu te trateze pe tine urat.
Spune-ti in gand de fiecare data cand mergi la serviciu ca nu e treaba ta ce cred ei despre tine si fii politicoasa cu ei. happy

| Mosotti a răspuns:

Sa te comporti normal ignorand ce vor ei sa faca, si cu asta basta, daca fac ceva nasol, te duci la superiori, spui, si se rezolva, adica daca nu colaboreaza si nu poti sa-ti faci treaba din cauza lor.
Colaborezi strict pentru ce aveti de facut.

Si eventual poti sa-i si intrebi de ce-ti vor raul!