| jomoloe a întrebat:

Ce pot sa fac daca nu am nici un prieten, nici o prietena, n-am pe nimeni cu cine sa ma distrez mai ales acum ca e vara? Era misto sa stau si eu cu cineva la o terasa, sa vorbim sa mergem etc, ca prieteni, am 20 de ani si pot spune ca am esuat. Habar nu am ce vreau sa fac, incotro ma indrept, nu ma simt deloc apreciat, simt ca lumea nu da 2 bani pe mine, pana si copiii de 14-15 ani sunt mai bine vazuti si mai "cool" decat mine. Nici macar nu arat de varsta mea. Altii la 20 de ani se distreaza, caterinca, se duc pe la mare, fac muzica, fac atatea lucruri si eu nu sunt instare de nimic, imi irosesc viata fiindca n-am nimic de facut, sunt ultimul trist, cateodata ma gandesc ca moartea e cea mai buna solutie, macar asa stiu ca am scapat si asa nimanui nu i-a pasat. Cu fetele nu mai zic nu am avut niciodata primul sarut sau prima iubita si altii la 20 de ani+ sunt casatoriti si cu copii... nu mai ziceti ca nu e prea tarziu... cat naiba sa mai indur de am ajuns pana aici si n-am reusit nimic?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu știu ca atunci când viața mea nu mai are sens, ma angajez. Știu ca poate suna ciudat, eronat, degeaba, daaar(exista un dar), munca scoate omul din depresie:
- ești ocupat și nu ai timp sa te gândești la prostii din astea
- la munca începi sa te simți util și te descoperi pe tine
- acolo îți faci prieteni cu care poți iesi sa bei un suc
- acolo întâlnești persoane și te obișnuiești cu socializarea
- prin anturajele de la munca cunosti și fetehappy
Dacă stai in casa toată ziua și te plângi ca nu ai prieteni, ei nu pica din cer. Ia-ți un job, orice job, nu contează cât câștigi ca ești tânăr deocamdată și ai tot timpul din lumea sa schimbi job urile. Important este sa ai colegi apropiați de vârsta ta. O sa te simți mai bine, ai sa vezi. Mergi și la sala dacă zici ca nu arați de vârsta ta. Și acolo îți faci prieteni. Și lasă gândurile negative, problemele tale sunt niște nimicuri. Peste 10 ani te vei gandi ca te-ai consumat degeaba pentru niște chestii irelevante

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iti trebuie bani, o masina si platesti pentru sex. Calatoresti si mai dai 100 lei sau 300 de ce nu. De multe ori plata sexuala ajuta sa iti mentii fericirea in viata. Nu e o rusine sa platesti. Altfel intri in depresie sau mai rau moarte

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Păi da, și nimeni nu e de vină,. nici măcar tu. Nu ai încercat nicoiodată de când ești să caști gura să spui ceva cuiva, doar să-ți plângi singur de milă. Nu ai reușit nimic, dar ai vrut vreodată ceva cu adevărat, sau ai lăsat totdeauna ca alții să vrea în locul tău?

| mihai69 a răspuns:

Cu o astfel de atitudine, nici nu vei face ceva, vreodată.

| Werrich a răspuns:

Sunt întălniri de Tineret la Biserica penticostala, mergi și spune-le ca vrei sa participi și tu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, in tinerete sunt multe astfel de momente si stari, de cele mai multe ori sunt foarte incurajate de singuratate, sau de sentimentul de singuratate pentru ca poti sa fii inconjurat de foarte multi oameni, prieteni, familie si tot sa te simti singur.
Cu totii am trecut prin asa ceva in tinerete, iar varsta de 20 de ani este cea mai expusa pentru aceste sentimente. Cand o perioada din viata noastra dureaza prea mult, noi avem impresia ca asa e viata noastra ca asa va fi mereu, da-mi voie sa iti spun ca nu este asa.
Te uiti pe internet, vezi filme, vezi pe retelele de socializare oameni plini de bucurie, fericire, dau poze cu ei din diverse locuri ale lumii, inconjurati de prieteni, si mai ales, ceea ce toti isi doresc la 20 de ani, fete, inconjurati de fete.
Ei bine, lucrurile nu stau chiar asa, de cate ori ti-ai spus ''Ce trist sunt azi, hai sa pun un story pe Instagram'' Pe retelele de socializare apar cei mai multi cum ar vrea ei sa fie cu adevarat, dar realitatea este cu totul alta, si o stii bine, si daca nu o stii, o sa afli cat de curand. In viata asta exista multa suferinte, unele tin mai mult altele mai putin, dar nu uita niciodata acest lucru ''Nu lua niciodata decizii permanente pentru probleme temporare''
Dumnezeu te-a facut sanatos, plin de viata, are un viitor maret pentru tine si esti gata sa dai cu piciorul la tot, doar pentru o perioada de cativa ani cand totul nu a mers exact cum ai vrut tu? Iti las aici 2 videoclipuri scurte, te rog fierbinte sa le urmaresti.
Dumnezeu sa te binecuvanteze, Citeste noul testament. Hristos te iubeste

https://www.youtube.com/watch?v=VlrA2VYmTBU&ab_channel=SiempreJesus

https://www.youtube.com/watch?v=H5kuYFi4_Xk&ab_channel=SiempreJesus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Pai sunt oameni care au mari probleme de sanatate sau financiare, tu poate ca esti ok din pucntele astea de vedere, deci poate ca esti pe 0 sau foarte putin pe plus. Insa stii ce conteaza? Ca nu esti pe minus si poti pleca de aici, poti ajunge sa atingi tot ceea ce iti doresti, dar cu siguranta lucruile acestea nu vor pica din cer si va trebui sa cercetezi, sa vezi de unde ai putea incepe, pentru ca nu se vor intampla peste noapte, necesita timp cum necesita aproape orice pe lumea asta. Mult succes!

| Nume6 a răspuns:

Toate la timpul lor. abia esti adolescent si mai ai multi ani de tinerete sa experimentezi tot ce vrei, ar trebui mai bine sa iti gasesti un verisor/ă cu care sa iesi asa stii că pe el îl stii de multi ani si te-ai simti mai in largul tău. O ruda cu care sa mergi pe la ea pe acasa, eu nu cred ca esti asa singur doar ca ar trebui sa mai incerci si tu nu sa astepti sa îţi cadă din cer, men viata e scurta fa si tu macar un lucru oricat de mic ar fi, daca stai asa pe un site sa te plangi mai mult o sa te frustrezi tu stii cati ar da orice sa mai aiba varsta ta nu zice nimeni sa bei sau sa spargi pahare mort de beat prin club macar sa iesi pe o banca in parc cu cineva o ruda un verisor si tot o sa iesi din starea asta de plictiseala bucurate de orice nimic plimbă-te cu cineva nu trebuie sa fi un vagabont ca sa te simti bine. O sa ai si iubita toate la timpul lor am avut prieteni care tot asa credeau ca raman singuri pe viata nici din curte nu ieseau si uite acum sunt cu copiii casatoriti, sa stai in casa nu iti face bine mai ales ca stii ca ai potential eu cred ca esti o persoana super meriti si tu sa iesi sa bei un suc ce e asta? ai nevoie de cineva sa iti dea acel bum bum sa te scoata din scoica unde ti-ai facut vizuină

| Andresso a răspuns:

Eu am 22 ani si sunt in aceeasi situatie ca tine.
Ca sa ma simt mai bine ies pe afara si ma plimb ampulea de unul singur(prin oras-daca stai in oras)
Cand merg la sat(am 2 case) ma plimb cu bicicleta pe unde apuc, cateodata fac si 50 km.

Daca nu-ti place sa te plimbi, mai bine fa altceva, o pasiune de-a ta, apuca-te mai serios de ea.
Nu stiu altceva sa-ti zic laughing
Trăiește-ti viata asa cum e ea.

Am avut si eu intristari destule ca n-am fost niciodata cu o fată.
Important este sa fii sănătos si sa poti sa faci ceea ce-ti place in viata asta, restul o sa vina cu timpul.

| OanaChris a răspuns:

Omg credeam ca sunt singura in aceasta situatie sad e nasol rau mai ales ca e vara si nu am cu cine sa ies.

| Mirela097446i9 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie. Trebuie sa induri pana cineva va vrea sa fie prieten cu tine si sa nu te foloseasca. Ocupati timpul citind o carte sau vazand un film. Sau daca te simti asa singur, adopta un animalut. Te vei simti mai bine