| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU! Am un prieten care are social-anxiety si e o persoana foarte awkward, embarrassing si negativa. Defiecare data cand mergem undeva trebuie sa car eu conversatia si de fiecare data cand petrec timp cu el simt ca el nu se distreaza de loc si mai mult mai mult ma plictiseste si ma baga in depresie pe mine. Ce sa fac sa nu mai petrec timp cu el sau sa indur?

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca te deranjeaza, cel mai bine ar fi sa nu mai iesi cu el. Este clar ca nu il consideri prietenul tau iar in acest caz, cel mai bine ar fi sa incetezi sa mai iesi. Pierzi si timpul tau si pe al lui.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu mai.

| Ilincoana a răspuns:

Prietenia ta este one sided. Dar decat sa o rupi si sa te intrebi daca putea fi alt fel, mai degraba incerci sa porti o conversatie deschisa cu prietenul respectiv despre asta. Daca nu poate comunica, nu e o discutie pasnica, sau te simti din nou ca totul vine de la tine, e un semn sa nu mai fiti prieteni.