| Hdjdsj a întrebat:

Ce reacții negative poate avea pilula de a 2 a zi la 24 ani?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care "explodeaza" un ovul fecundat, si odaata cu el iti afecteaza masiv si sistemul hormonal din corpul tau, indiferent ca ai 24 de ani sau 50 de ani, reactiile sunt aceleasi, afectand menstruatia si ovulatia care se vreo intampla aleator pe urmatoarele 6-12 luni.
Hormonal, tot corpul femeii este afectat, de aceea pot apare ingarsari ori slabiri masive, stari depresive, noduli la sani, chisturi ovariene, fibroame uterine sau chiar cancere mamare sau ovariene.
O asemenea pastila nu este recomandata sa fie luata decat 1 singura data in viata femeii, tocmai din cauza acestor efecte negative severe si in unele cazuri dezastruoase.

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cele scrise pe prospect dar care nu se aplica tuturor. Nu e neaparat sa ai vreo reactie, ci depinde de la o persoana la alta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O să îți dea întreg organismul peste cap o perioada de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu nu înțeleg mare chestie din pastile alea de ce le loați.

| Hdjdsj explică (pentru anonim_4396):

Am făcut sex neprotejat, bine e mult spus sex ca nu m-a dezvirginatt, doar la început a intrat și îmi e sa am Pre ejacularee chiar dacă el spune ca nu a simtit nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hdjdsj):

Cred ca Doamna viollet2022 țiar putea da cel bun răspuns și soluție la întrebarea ta. Pe mine ma depășește subiectul...

| Robert2526 a răspuns:

Depinde de momentul ciclului menstrual in care te afli, poti experimenta o menstruatie mai rapida ori o intarziere a ei. La 24 de ani, ai probleme foarte ciudate, ar trebui sa fi o femeie in toata firea si sa stii astfel de lucruri. Bine, acum ca ma gandesc ca Viorica, are probabil vreo 70 de ani si nici acum nu e in stare sa citeasca un prospect la pastilele astea si sa vada ca abereaza prin ce zice ea acolo...e logic ca la 24 de ani nu stii laughing

Ca o concluzie.

1. Poti lua pastila fara probleme, din punct de vedere stiintific/medical, NU exista limitare la numarul de pastile pe care il poti lua de-a lungul vietii si NU exista reactii adverse severe ( practic beneficiile aduse sunt superioare efectelor adverse posibile, ca orice medicament trece prin teste minutioase pana sa fie pus pe piata, teste efectuate de specialisti) De aceea ce spune Viorica de la colt, este doar o parere izvorata din cele mai intunecate parti ale creierului uman happy

2.Desi poti lua de cate ori ai nevoie, este de preferat sa nu o folosesti dupa fiecare act sexual ( este un medicament totusi, plus costurile generate de cumpararea lor) de aceea trebuie sa te asiguri ca pastila este luata doar la nevoie. Recomand acest lucru cu orice fel de pastile. Pastila asta nu este mai rea decat un antibiotic spre exemplu, sau chiar un paracetamol ( paracetamolul se elibereaza fara reteta dar este unul dintre cele mai toxice medicamente, cu toate acestea, este si dintre cele mai folosite)

3. Medicamentele au efecte adverse, absolut toate, deci nici pastila asta nu face exceptie, dar totusi, nu se intampla decat in cazuri rare ( nu trebuie confundate lucrurile normale, ca schimbarea ciclului menstrual cu efectele negative)

Pastila asta are efect pentru in jur de 16-24 de ore, dupa care se elimina din organism. Nu afecteaza ovule deja fecundate ( unicul ei scop este de a intarzia ovulatia si de a nu permite astfel conceptia), nu produce dezechilibre si in niciun caz cei doi hormoni din pastila NU pot produce cancere, este o aberatie enorma.

Sfat:

Ai 24 de ani, nu 14, ar trebui sa inveti mai multe despre corpul tau, grijile tale sunt la nivel de 14 ani in acest moment
Sub nicio forma, nu lua in seama ce zice Viorica, indiferent de subiect, Viorica are extrem de multe probleme

| Pubexpresssrl a răspuns:

Nici o reacție.