| Stefan_Marian_1965 a întrebat:

Ce sa fac ca parintii mei sa nu se mai certe?

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu prea poti face ceva dar poti incerca...le poti spune ca te deranjeaza si ca suferi de fiecare data cand ii vezi certandu-se

| yekto a răspuns:

Daca esti din '65 atunci parintiitai tb sa fie la ovarsta venerabila. crezi ca mai poti schimba ceva?
daca nu atunci striga si tu cat poti - " lume, puteti sa faceti un efort sa nu va certati in fata copilului vostru. asta e abuz, eu nu mai rezist si mi-e teama ca nu voi sti ce sa fac si cum sa ma ing=teleg cu sotulmeu si voi face si eu ca voi. asta imidoriti?
vezi si tu ce iese, oricum nu ai nimic de pierdut

| lo a răspuns:

Din pacate, tu un poti sa faci pera mult.
Este datoria lor sa constientizeze ca au o problema si trebuie sa o rezolve. Poti sa le sugerezi sa apeleze la ajutor specializat, daca un isi permit unul, pot sa citeasca pe internet, carti despre rezolvarea conflictelor conjugale si imbunatatirea relatiei; de asemenea sunt specialisti care ofera cateva sfaturi gratis(topexperti.ro este un site unde psihologii ofera consiliere). Explica-le ca certurile lor iti provoaca anxietate si stres si te poate afecta emotional pe viitor.

| milan9 a răspuns:

Poti lua asupra ta rolul unui intermnediar care sa discute cu fiecare in parte motivele tensiunilor dintre ei...

| zurick a răspuns:

Tu nu poti face absolut nimic din pacate.Crede-ma stiu cum tipau parintii mei unul la altul(dadeam muzica la maxim, in alta camera si tot se auzea), iar acum ii iubesc pe ambii, dar nu as dori sa stea amandoi in aceeasi tara...Bine in cazul parintilor mei s-a ajuns la divort, dar intr-o relatie mai exista si certuri deci nu te gandi la asta

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Vezi acest articol: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008124
Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consiliere psihologice