| GabrielaCriss a întrebat:

Ce sa fac ca parintii mei sa nu se mai certe?

17 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Niste bani in plus, n-ar strica.

| Fatamuntilor a răspuns:

Certuri exista aproape in orice culpul, Gabriela!
Tot cea ce tu trebuie sa faci sa fii cuminte, sa inveti bine ca sa nu le dai motive in plus de cearta!

| danay72 a răspuns:

Sper sa te ajute articolele de pe situl jw.org sectiunea adolescenti.Succes

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu prea ai ce face mai mult decat sa nu tii partea nimanui, sa nu asisti (de curiozitate-asta-i incita si mai mult), sa te prefaci ca nu observi, sa le zambesti la amandoi la fel.
Poate li se va face rusine si 'or sa o lase asa cum a cazut."
Dar iti trebuie rabdare si toleranta.

| iurii75 a răspuns:

Nu sunt toate cazurile identice şi nu întotdeauna poţi ajuta cu ceva. Totuşi, aici găseşti unele sugestii http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008124
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa afli cauza certurilor lor mai intai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaga-te pentru ei

| doreal a răspuns:

Dar ce motiv ar avea sa te certe? Asta e intrebarea pe care trebuie sa ti-o spui, daca te cearta din nimic vb cu ei frumos, poate o sa te inteleaga.

| Morphines a răspuns:

Să discutați împreună, să căutați o rezolvare a problemelor.

Salut!

| Vi003 a răspuns:

Lasa-i, e lupta lor, tragi aer in piept si fa-te ca ai putina treaba pe-afara. Se si lovesc?

| GabrielaCriss explică (pentru Vi003):

Nu dar tatal meu da sa dea in mama si nu stiu ce sa fac.

| AlexL28 a răspuns:

Sa nu se mai certe intre ei?
N-ai ce face, daca nu se inteleg asta e, chiar imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta, totusi, daca unul din motivele de cearta sunt bani, poti vorbi cu ei, sa le spui ca viata nu insemna bani, daca nu e asta, atunci fii tare si roaga-te sa nu se mai certe

| WeAreSmart a răspuns:

Discutati

| djdani2010 a răspuns:

Sa fi cuminte, si sa constientizezi ca parintii tai tot timpul iti vor binele.

| Cigarettă a răspuns:

Nu prea ai ce face. Ei sunt adulţi, îşi "discută" probleme singuri, tu nu prea ai ce face având în vedere că eşti minor[cred]. Mai bine stai în banca ta şi lasă-i... Dacă te bagi poate te vei trezii şi cu o "palmă", cum sunt unii părinţi ca dintr-o ceartă să-şi omoare propriul copil [aşa sunt unii părinţiwinking ]

| Lohreen a răspuns:

Spune-le cat de mult te deranjeaza cand ii vezi ca se cearta, pentru ca ii iubesti mult si sa faca un efort pentru tine. Sa incerce sa discute normalhappy