| Bogdy21211 a întrebat:

Cum fac ca parintii mei sa nu se mai certe? (dau fundita:d)

13 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu depinde de tine..depinde de ei..imi pare rau pentru tine, dar in fiecare familie mai sunt momente cand parintii au neintelegeri... spune-le ca te deranjeaza certurile! bafta

| danay72 a răspuns:

Poti gasi unele artiole utile pe situl jw.org sectiunea cupluri. Oricum esti de apreciat ca te preocupa acest subiect, imi pare rau de situatie.

| sofisis a răspuns:

Eu pe ai mei i-am convocat in sedinta asa din senin si le-am spus ca nu ii mai suport.Sa gaseasca o cale sa se impace sau daca nu se mai poate..sa plece fiecare pe drumul lui.

| pietrean a răspuns:

Imi pare rau sa aud asa ceva,dar,asta este viata,grea,atat pentru parinti,cat si pentru tine!
Incearca,sa le spui,pe rand,fiecarui parinte,cat te afecteaza certurile tale. Daca sunt niste parinti responsabili,care sa-si dea seama,cat rau iti pot face,psihic,prin certurile lor,poate vor incerca sa ajunga la o intelegere,sa nu-si mai aduca reprosuri,unul altuia,in fata ta. Poate ei nu vor cu intentie sa poarte acele "discutii", dar de multe ori, frustarile unuia sau altuia, rabufnesc si se ajunge la adevarate tipete si poate batai.
Eu asa as face:as vorbi cu fiecare, separat!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Îmi pare rău că treci prin aşa situaţie. Sper că următorul articol să te ajute:

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008124

Cele bune.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Bogdy,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| pastru009 a răspuns:

Buna Bogdan.Presupun ca esti destul de mic? Ce varsta ai?
Oricum... vreau sa iti explic ceva: mama ta si cu tatal tau se cearta.Ei fiind un cuplu ca oricare altul, este normal sa se certe si sa poarte dispute malitioase.Din ce motive se cearta? Si disputa continua spre acte de violenta? Sau acestia raman doar la cuvinte urate?
Orice s-ar intampla intre ei, TU nu trebuie sa ii lasi sa te afecteze emotional sau psihic.
Urmeaza sfatul lui pietrean si descurca-te! Esti puternic si destept nu? Asa ca ajuta si vei fi ajutat.Nu invers.

| Bogdy21211 explică (pentru pastru009):

Da este adevarat sunt mic (12 ani) multumesc pentreu sfat.

Răspuns utilizator avertizat
| Sonny1994 a răspuns:

Ai putea sa incerci sa ii apropii cumva... oricum trist...

| Admin123 a răspuns:

Sal ar trebui sa stai de vorba unu cite unu in 4 ochi ar trebui sa le aduci amintirele cele frumoase si in niciun caz sa le aduci sentimentele rele. Fundita big grin

| Bogdy21211 explică:

Ba lucifer_5355 sa taci ca nu ma ajuti mai mult ma intristezi!