| celmaibundinlumeda a întrebat:

Ce sa fac ca sa nu mai imi fie mila de oameni. Vreau sa scap de acest sentiment.

16 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

E bine, inseamna ca inca esti om. eu zic sa ramai asa...

| Teo a răspuns:

Incearca sa ignori. Daca vezi un om amarat pe strada care cerseste si ai in intentie sa ii dai un ban incearca sa treci pe langa el si sa fi indiferent.Prima si a doua oara o sa-ti fie greu dupa o sa te obisnuiesti.
Sper ca am fost de ajutor.happy

Răspuns utilizator avertizat
| RhoOphiuchi a răspuns:

LOL. Nu stiu daca vorbesti serios sau te plictisesti, dar sa zicem.
Mila aia de care vorbesti tu se cheama empatie. Oamenii se nasc cu acest simt al empatiei care ii ajuta sa relationeze cu mediul, ceea ce include oamenii, ii ajuta sa "ivnete din greselile altora", si ii determina sa fie intr-o oarecare masura solidari unii cu alti, ca sa supravietuiasca ca si specie. Deci, nu ai cu msa scapi de asta, pentru ca e in natura ta.

| Creanga_Ioan_1998 a răspuns (pentru RhoOphiuchi):

Poti sa scapi de empatie dar nu o sa mai fi "Uman"

| Yana_4447 a răspuns:

Nu ai cum sa scapi de acest sentiment, sunt la fel ca tine.happy Nu pot sa fiu indiferenta cand vad ca cineva sufera sau are nevoie de ajutor, e natura mea! Si unele persoane nu au meritat nici mila,nici ajutorul meu.da nu condamn pe nimeni pentru asta, D-zeu e sus si vede tot! Sa iti fie mila, sa iti para rau de raul altuia e pur si simplu uman, asta daca esti un om cu o inima mare. Daca am fi toti asa, ne-am ajuta unii pe altii, ne-am intelege am trece mai usor prin viata si nu ar exista indiferenta (doar ca trebuie sa fi atent, cum, de cate ori, pe cine ajuti si de cine ti-e mila, fiindca unii nu merita osteneala)! Eu de multe ori am plans pentru necazul unor persoane care le-am vazut pentru prima data, de asta de cele mai multe ori evit sa ma uit la TV la buletinul de stiri sau la povestiri adevarate cum faceam inainte! Prietenul meu ma cearta mereu spunandu-mi ca nu fac bine sa sufar pentru tot omul, are dreptate, dar nu pot face nimic, m-am nascut cu inima asta.nu pot sa o schimb!

| Yana_4447 a răspuns:

Empatia se deosebește de simpatie, aceasta fiind o stare emoțională conștientă, constând în „a simți cu", pe când empatia înseamnă „a simți în", a tinde spre, a trăi viața afectivă a altuia.
Există o distincție clară între cele două concepte, care sună similar:
Empatie: abilitatea de a înțelege, percepe și simți emoțiile unei alte persoane.
Simpatie: tendința de a-i ajuta pe ceilalți pentru a preveni sau diminua suferința lor.

| Sh0rty a răspuns:

Interesant... chiar vreau sa vad mai multe raspunsuri happy... si eu m-am intrebat de ce am atata mila pentru oameni, unii chiar nu merita pentru ca tot tu ajungi sa suferi, dar sti cum se zice "tot raul e spre bine" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa fii fericita.eu ii urasc si vreau sa-i iubesc.sant de abia pe la jumatate si nu mai am atat de mult timp, ca am cam trecut de jumatatea timpului acordat.cred.

| arcan_7531 a răspuns:

Pai de ce sa scapi,e bine sa-ti fie mila de aproapele tau, sa-l ajuti. daca poti la greu sa fii uman, nu-i o povara acest sentiment e un lucru cat se poate de firesc, pacat ca la majoritatea gasesti doar indiferenta.

| crikett a răspuns:

Acest sentiment este o calitate umana, una dintre cele care fac ca noi toti sa fim diferiti...este un lucru bun sa simti mila, asta denota ca ai un suflet minunat...cu ce te-ar ajuta sa nu mai simti asta? crezi ca asa ai deveni mai bun?!

| Happycolours a răspuns:

Stai ca nu inteleg,cum adica sa nu-ti mai fie mai mila de oameni,adica vrei sa ai "inima de piatra"? Ne-am nascut cu acest sentiment, iar cand o sa scapi de el esti criminal, pentru ca poti omora pe cine vrei si sa nu-ti fie mila

| Creanga_Ioan_1998 a răspuns (pentru Happycolours):

Nu devi criminal.Stare pe care o sa o ai va fi doar dezinteres in orice faci nu o sa iti mai doresti nimic.Nu o sa mai ai respect de sine, nici mandrie si mai ales o sa devi un om care nu uraste nu iubeste nu doreste nimic si nu o sa mai ai niciun scop in viata.
Def: O persoana fara sentimente este un om care ajunge la calitatea de "nimic".

| Fullmetal a răspuns:

Mila? ca sa scapi de ea e usor, nu e bine dar cateodata trebuie, gandeste-te ca acea persoana a facut un lucru ingrozitor cuiva drag tie doar asa poti scapa de mila dar nu definitiv

| Creanga_Ioan_1998 a răspuns:

Iti doresti acum dar o sa urasti ce ai dorit. Crede-ma nu vrei sa vezi persoane dragi plangad sa te uiti la ele sa nu simti nimic sa incepi sa te prefaci ca ai sentimente. Dar daca chiar iti doresti asta pot sa te ajut contacteaza-ma.

| yonutz931 a răspuns:

In cazul unora, ca si al meu de fapt, mila este un MARE defect pentru ca te impiedica sa faci unele chestii...intrebarea e:" omului de care iti e tie mila, daca ai fi in situatia lui, lui i-ar fi mila de tine"?