| gamze a întrebat:

Ce sa mai inteleg acum? De ce se intampla mereu sa se intoarca persoanele din trecut fix cand se presupune ca totul merge bine? Mi s-a parut de-a dreptul imposibil. Am o "relatie" cu cineva dupa acea despartire de 3 luni,doar ca ma simt singura, nu stiu exact de ce. El se comporta frumos este exact cum imi place,ma iubeste,doar ca eu nu sunt asa atasata, sunt foarte indiferenta. Sincer nu imi place ca stiu ca il amagesc. Amandoi am iesit din relatii care intr-un fel ne-au afectat, doar ca el a stiut cum sa se desparta de acea fata si au ramas in continuare prieteni. Dar din discutiile lor au ajuns sa isi aminteasca cand erau impreuna (asta pentru ca am citit big grin ) si am vazut ca ii spunea ca o iubeste. Am inceput sa fac si eu aceleasi chestii sa il caut pe fostul sa ii spun ca il iubesc si ca imi este dor de el si stiu ca nu am procedat cum a trebuit. pentru ca dupa cateva saptamani m-a sunat m-a jignit m-a amenintat. Nu am vrut sa il mint si i-am zis ca m-a sunat fostul si el s-a enervat si l-a sunat. M-a uimit faptul ca au vorbit frumos unul cu celalalt ma asteptam ca fostul sa fie nesimtit ca asa a fost cu mine.nu am inteles ce a vrut sa dovedeasca cu telefonul cu reactia asta si siguranta ca eu oricum ma voi intalni cu el sau cu siguranta eu il voi cauta. faptul ca stia cu cine sunt ce am facut in ultimele 5 luni desi mi-a dat impresia ca nu i-a pasat ...cred ca i-a pasat dar nu a vrut sa arate. sau ma insel?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu zic să lași și relația actuală că nu va duce nicăieri dar și pe fostul.

| gamze explică (pentru T0T):

Uite dupa atata timp, înca sunt cu acel actual. Doar ca fostul, respectivul care m-a jignit si m-a lovit si etc, l-am lăsat in trecut. Nu a meritat atenția mea si niciun bărbat / baiat de genul asta nu merita! Voiam sa iti spun ca daca ma luam dupa sfatul tău probabil eram singura acum sau poate nu. Dar sunt mulțumită si mândra de ceea ce am reușit sa clădim pana acum ( 1 an jumate ) este ceva mult mai diferit de ceea ce am avut. Iti recomand sa ai răbdare de fiecare data cand iei anumite decizii caci te grabesti sa acționezi

| SkyPilot a răspuns:

Cu actualul, nici unul nici celalalt nu v-ati vindecat dupa despartire. Amandoi v-ati grabit sa intrati intr-o relatie crezand ca asa veti uita. Asa ceva nu functioneaza. Relatia voastra nu va dura.
Nu stiu de ce te mai complici cu fostul. Spui ca s-a terminat urat, tu chiar crezi ca daca va reluati relatia va fi mai bine decat data trecuta? Increderea si respectul intre voi sunt terminate si nu vor mai reveni. Accepta realitatea si renunta la trecut. Risti ca intr-o buna zi sa gasesti pe cineva care chiar iti va placea, iar fostul sa apara din trecut si sa iti strice relatia.
Stai linistita ca nu il amagesti pe actualul mai mult decat te amageste el pe tine. Nu cred ca ii pasa cine stie ce de tine. Este cu tine ca sa nu fie singur, ca sa isi oblojeasca orgoliul ranit si poate ca sa incerce sa o faca geloasa pe fosta. Daca ii pasa, se ocupa numai de tine. Si nici nu te iubeste, chiar daca el insusi poate crede acest lucru. Cand iubesti pe cineva nu iti risti relatia cu persoana iubita pentru fosti/foste.
Daca chiar iti doresti sa mergi inainte cu viata ta, parerea mea este sa renunti la amandoi si sa stai singura pana cand nu mai doare cand te gandesti la fostul. Abia atunci iti pui problema unei noi relatii.

| Lawliet14 a răspuns:

Mai vrei la fostul? Dupa ce te-a lovit si injurat repetat?