Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cei care locuiti impreuna cu iubita/ iubitul, sotul/ sotia, si care aveti copii, cum va impartiti banii, cum procedati?

8 răspunsuri:
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Eu sunt de parere ca banii ar trebui sa fie la comun mai ales daca aveti si copii. Oricum, si eu am banii la comun cu iubitul meu si in afara cheltuielilor zilnice pe mancare stim deja cum ar trebui sa ne cheltuim banii. Diferenta de salarii intre el si mine e uriasa insa nu ne preocupam atat timp cat exista transparenta in cheltuielile noastre.

| minrest a răspuns:

Se face un caiet si se scrie ''buget familia Corcodusa''. Se trece fiecare salariu bagat, cu data, pe stanga, si pe dreapta cine, ce bani a luat. Cheltuielile mai mari se fac de comun acord. Daca vrei sa tii bani negri, iti opresti din ce castigi suplimentar, dar mai bine sa fi corect, ca sa ai macar sansa sa mearga casnicia. Salut.

| minrest a răspuns:

Trebuie sa faci un calcul, scazi cheltuielile fixe din venituri, apoi ce ramane distribui la mancare si distractii. Apoi renunti la unele cheltuieli, in asa fel incat cheltuielile lunare sa fie mai mici decat veniturile. Stiu, e greu, dar Dumnezeu te va ajuta. Nik-ul ''Delocimportant'' nu prea te reprezinta, esti important pentru Dumnezeu, pentru tine, pentru iubita ta si copii, si pentru parintii tai.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

In cazul asta cel mai bine este la comun, asa se impart banii si cheltuielile corect. Daca se fac in mod separat o sa apara garantat discutii.

| Vi003 a răspuns:

Intai facturile, in jur de 30 lei pentru mancare (zilnic), 500 lei pentru urgente medicale (care se duc pe diferite nimicuri in caz ca n-a avut nimeni probleme de sanatate), 100 lei lunar, la pusculita. Pofta-n cui la tot ce tine de luxul vietii, ca leafa pe o luna este pentru altii o amarata de diurna.

| Ben00 a răspuns:

Ca sa traiesti intr-o comunitate trebuie intai sa inveti sa cheltui responsabil.

| Scorpiel a răspuns:

Eu merg pe varianta : banii la comun.

| ioangis a răspuns:

Bani nu ii impartesc, ii tin la mine, daca e de cumparat ceva ne sfatuim impreuna daca merita sa cumparam sau nu, iar la copii depinde pentru ce le trebuie