| Alexa_4667 a întrebat:

Chiar nu stiu cum sa incep. Acum 3 ani mi-a murit fratele, avea doar 21 de ani. A murit in Spania, plecase de cateva luni la munca, la sora mea(care sta de 12 ani acolo) si celalat frate( are 11 ani in Spania). El era deja la a doua plecare in Spania, venise acasa pentru cateva saptamani. L-am condus la autogara cu mama mea, stiu ca nu vroiam sa plece, mi-era frica ca nu o sa-l mai vad, parca simteam ceva. Am afalt ca a murit pe 1 decembrie, era zi libera, iar eu eram acasa cu tatal meu-mama plecase de cateva saptamani si ea in Spania, dar lucra in Sevillia, la o familie. Pe mine ma doare cel mai tare ca in toti acesti ani nu am fost la el la mormant( este inmormantat in Spania), el practic m-a crescut( parintii mei muncesc toata ziua), el imi dadea de mancare, el iesea cu mine afara, el ma tinea in brate cand plangeam...
Mi-e frica, cu timpul, sa nu uit toate astea, mi-e frica ca incep sa uit detalii despre el, amintiri de cand eram mica etc. Pe sora mea n-am vazut-o niciodata fata in fata, iar pe celalt frate dabea daca mi-l amintesc, ma mai ajuta pozele. L-am visat de curand si m-am trezit plangand, deoarece stiam ca visez, stiam ca era doar o amintire, ca atunci cand voi deschide ochii el tot nu va fi langa mine... Imi lipseste foarte mult, si ma doare sufletul ca niciodata nu i-am spus cat de mult il iubesc, cat inseamna el pentru mine!

19 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Alexa! Nu vei uita cu siguranță nimic, amintirile frumoase sunt cele care dăinuie draga mea. Doar că sunt momente când el își lipsește, momente în care-ți dorești să fii protejată și să te simți în siguranță. Sunt sentimente firești, trăiri normale... Faptul cu nu ai fost la mormântul său nu trebuie de asemenea să te mâhnească, sufletul lui este acum pretutindeni, el veghează asupra ta. Pomenește-i numele ori de câte ori ai ocazia, bucură-te de amintirile pe care le ai împreună cu el dar nu uita să prețuiești și ceea ce ai, adică familie, sănătate și înțelegere.
Și nu uita să zâmbești, cu siguranță nu i-ar fi plăcut să te vadă suferind.
Ai grijă de tine!

| pisoias a răspuns:

Aceste amintiri le vei pastra in suflet toata viata.Cred ca-i imposibil sa uiti pe fratele tau si chiar daca nu poti merge la mormantul lui, mergi la biserica din localitatea de unde stai si roaga-te pentru el.

| Gizăz a răspuns:

Textele scrise așa, fără forțare și din suflet mă blochează. Îmi blochează degetele pe taste.
Nu am să-ți zic mare lucru. Ce e esențial mereu va rămâne, chiar dacă vei uita unele detalii. Îl iubești, nu? Te doare. Te va durea mai puțin dar iubirea va fi mereu aceeași. Contează ce simți. Asta te leagă de el de fapt. Fii liniștită. Dacă ai nevoie să vorbești vreodată, mă poți contacta pe privat.

| Ilusion :X a răspuns:

Asta nu poti sa uiti nici-odata. El de aude de unde e de-acum. Stai linistita si spune-le parintilor, sa te duca in Spania la sora ta si la mormantul fratelui tau. sad Imi pare rau de necaz.

| Somberヅ a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru acceasta tragedie... Oricum Sunt sigur ca si el te iubeste in cer acolo unde e el...

| DomnisoaraLove a răspuns:

Imi pare foarte rauu ar trebui sa scrii o carte cu toata povestea ta pe care sa o citesti cand iti e greu (un fel de jurnal)kisscrying

| prye a răspuns:

Pai tocmai tu ai spus-o " ...si ma doare sufletul ca niciodata nu i-am spus cat de mult il iubesc, cat inseamna el pentru mine" Subconstientul tau crede ca el inca exista si iti "creeaza" aceste vise pentru a mai "petrece timp cu el" si asta inseamna ca tu l-ai iubit foarte mult si el te-a iubit si ati tinut unul la altu' dar, undeva, in inima ta el are un loc anume de unde nu v-a pleca si subconstientul tau incearca sa se obisnuiasca cu asta dar inima nu il lasa... poate dupa ce te vei duce la el la mormant subconstientul tau si inima ta se va obisnui cu aceasta pierdere

Have A Nice Day

| mriuls a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine sad.

| Pisoiul a răspuns:

Imi pare rau, daca nu vrei sa il uiti uitate pe poze s-au ce filmulete ai cuei asa tragedii rareori se intalnesc imi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplat. Poti sa il uiti doar daca te enervezi, cand te enrvezi pierzi neuronii iar neuronii te ajuta sa reti. Spre exemplu sa spunem 10 dintre neuroni tai retin o amintire sau 7 neuroni s-au nu stiu cat sa spun.Iddea e sa nu te enervezi doar asa poti pierde neuroni.Si sa nu te stresezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecar pierdem pe cineva, chiar daca categoric nu ne dorim asta si ne este greu mult timp eu de ex mi-am pierdut tatal la doar 9 ani si ii simt lipsa groaznic de mult si uneori ma gandesc cum ar fi viata mea si a mamei cu el langa noi dar dupa aia imi deschid ochi si ma gandesc ca asta nu o voi putea afla niciodata si ca in toti ani care urmeaza nu il voi mai vedea!
Deci stiu cat este de greu si crede-ma ca de uitat nu il vei putea uita vreodata ai tinut la el,l-ai iubit si crdema il iubesti si acum si il vei iubi forever doar ca tu crezi ca el nu stie asta nu este adevarat el de acolo unde este stie foarte bine si iti stie necazurile, bucuriile si crede-ma ca daca vb cu cu el in gand sau cu voce tare el te asigur ca te va ajuta si te va auzi si poti sa ii zici orice ca nu te judeca si te iubeste si inca ceva poate ca zici ca ii nebuna cum sa te pun sa vb singura dar nu esti singura el este cu tine chiar daca corpul este in Spania sufletul lui este cu tine si nu te va parasi niciodata.
Si daca te simti rau doar pentru faptul ca nu ai fost la el la mormant nu te simti rau cand simti ca ar trebui sa fi acolo aprinde o lumanare si vb cu el ca te va linisti si te va asculta si inca ceva el stie ca il iubesti si sunt sigura si si el te iubeste enorm doar daca nu mai este aici nu inseamna ca nu mai exista in sufletul tau va exista intodeuna si chiar daca mai uiti undele amintiri de-a lungul anilor el nu se va supara dar totusi ele o sa ramana in mintea, sufletul si in inima ta!
Si sper din tot sufletul ca te-am ajutat!kisskiss

| Biiiultes a răspuns:

Mi s-a facut pielea de gaina cand am auzit.cutreurator.
Doamneee.deci cred ca mama ta cand a auzit ca a murit si dupa inmormantare.Cum a putut sa sufere in tacere fara sa iti zica? doamneee...imi vine sa plang...sincer cred ca te simti distrusa fara fratiorul tausad

| maria_4358 a răspuns:

Daca fratele tau ti-a fost si mama si tata si prieten si frate atunci nu vei putea sa il uiti imi pare foarte rau pentru tine te inteleg deuarece eu nu mi-am cunoscut deloc bunica macar tu ai poze caresati aminteasca dar eu nu am nici o amintire. eu cred ca cu timpul o sati aduci mai multe aminte daca l-ai iubit cu adevarat il vei tine minte pana vei murii.

| maria_4358 a răspuns:

Funda?

| AlexXxKiiddxD a răspuns:

Pai... oriunde ar fi acum sunt sigur ca si el te iubeste si ca teo iubit mereuhappy, el va fi tot timpul langa tinehappy, poate ca nu i-ai zis cal iubesti dar iubirea se arata prin fapte nu prin vorbehappy, si mor el are in continuare grija de tinehappy

| tess99 a răspuns:

Wow.zici ca e o poveste luata dintr-un film! oricum... odata ce tii la cineva nu ai cum sa uiti detalii dar, daca vrei ai putea sa iti faci o poza de-a lui si sa o tii mereu cu tine.si seara. daca vrei te gandesti la el.pentru ca nu trebuie sa iti amintesti despartirea.ci timpul petrecut cu elwinking

| iriss99 a răspuns:

Hey! Nu fi trista si eu sunt aproape ca tine(doar ca mai diferit).Ma ma mea este plecata de 10 ani in Spania (Tarragona), iar eu am 12 ani, stau cu bunica mea(din partea mamei) si am avut si eu 3 fratiori(dar au murit la scurt timp de la nastere).Si mie mi se intampla ca uneori sa ma trezesc visand la mama, dar crede-ma, eu nici nu stiu cum arata mama mea(nu am mai vazut-o de 4 ani, de cand a venit cand eram eu clasa a 2a, acum sunt a6a).Parintii mei sunt despartiti de aproape 13 ani, iar eu nici nu il cunosc prea bine pe tatal meu pentru ca mama nu doreste sa-i comunic(desii nu ma prea intereseaza pentru ca el nici nu stie cum arat). Recunosc, eu vorbesc in fiecare seara cu mama mea si acum astept un colet de la ea care il voi primi la sfrasitul lunii aug.Stra-bunica mea e moarta de 4 ani, iar stra-bunicul de 3 ani(nu prea au legatura cu asta,dar eu ii iubesc foarte mult,de exemplu,ieri am fost la mormantul lor si ma rugam pentru mai multe privinte).Mi-este foarte dor de ei si de mama,acum am si eu un tata vitreg, un albanez si ma iubeste foarte-foarte mult, abia astept sa ii reintalnesc peste ceva timp.
De cate ori ai nevoie de ceva intra pe site-ul meu si descrcate.Nu mai plange, cand iti vine greu uitate la poza fratelui tau si incearca sa vorbesti cu el.
Multumesc!

| flori_3312 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine.Dar ori unde ar fi el ori cum te iubeste la fel cum il iubesti tu pe el happy

| gina_9157 a răspuns:

Nu stiu sincer eu cred ca el va fi mereu langa tine tu trebuie sati continui viata si sa nu mai plangi pentru el, sigur el nu 'si doreste sa te faca tristakiss si sunt sigura ca nu-l vei uita niciodata iti spun sincer daca un prieten nu se uita dapai un frate care ti'a fost si mama si tata :* sper sa intelegi ca el ramane langa tine chiar daca e mort si sa nu mai plangi te pup;-*

| elenaoprisan a răspuns:

Trist! Roaga-i pe parintii tai sa te duca si pe tine la el la mormant, sa te lase singura acolo si sa ii spui tot ce este in sufletul tau.De uitat nu o sa il uiti,foto intotdeauna vor ramane vii, si macar o amintire, cea mai frumoasa care o ai cu el intotdeauna va traii in interiorul tau.
Imi pare rau pentru fratele tau!
Tine minte:viata merge mai departe!