| Amanda1 a întrebat:

Cine este de obicei mai strict in legatura cu disciplina copiilor, femeile sau barbatii?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ambii parinti trebuie sa fie la fel de stricti si seriosi cu educatia copiilor, ca copii sa nu profite d eun parinte sau sa creda ca un parinte este mai rau decat celalalt.

Asa am vazut la parintii mei, asa am fost si eu cu sotul cand ne-am educat copii. Nici unul din noi nu a fost mai strict sau mai moale, odata ce am aplicat amandoi aceleasi reguli de educatie si aceleasi pedepse in caz de obraznicie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Femeile.

| J0B0MAT a răspuns:

De obicei femeile. Ele petrec în general mai mult timp cu copilul, având și concediu de maternitate.

| AliGab a răspuns:

La noi situatiile sunt impartite:uneori este sotul, alteori sunt eu.

| Andra4862 a răspuns:

Femeile

| LifeLust a răspuns:

Depinde de indivizi, de rolurile in care se incadreaza ei in familia lor, de cine-si petrece timpul cu ei in majoritatea zilei si de metodele pe care le folosesc si in care cred.

| LifeLust a răspuns:

Sunt cupluri care ajung la un consens, mijlocul preferintelor adunate pentru a nu pierde puterea in a livra o educatie pentru ca au pareri despartite. Copilul manipuleaza parintii unul impotriva celuilalt ca sa isi atinga telurile.