| greendayforu a întrebat:

Cine imi poate spune ce sa fac?! parintii divorteaza, tata o acuza pe mama de inselare, iar mie imi vine sa ma sinucid, nu imi e deloc usor sa vorbesc aceste lucruri deoarece si acum cand scriu acest mesaj plang! imi vine de multe ori sa ma sinucid, ajutati-ma va rog din tot sufletul, am nevoie de un psiholog? nu sunt nebuna, nu mai stiu ce sa fac ma simt in plus, va rog frumos ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti inca mica, ai toata viata inainte, gandeste-te bine inainte sa recurgi la vreo prostie.
Nu e capat de drum...vei reusi sa treci peste cu ajutor.
Cu singuranta un psiholog te va ajuta sa iei deciziile corecte.
sad daca vei recurge la sinucidere nu vei face decat sa inrautatesti situatia, si vei provoca durere in jurul tau.
Ai grija de tine si numai bine!

10 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

In primul rand nu esti primul copil care are partinti divortati
e greu dar trebuie sa ii ajuti nu sa le faci mai multe problema.
lasa-i pe ei sa vb sa isi rezolve treburile si tuh fi alaturi de ei orice ar fi.
fi alaturi de mama ta de tatal tau.
si oricum ar fi parinti tai impreuna sau despartiti ei te vor iubi mereu si mereu o ai vezi pe aman2 pentru ca o sa ai pe aman2 nu e ca si cum unul ar fi murit si n-o sa-l mai vezi niciodata.
viata ta va ramane l fel vezi-ti de scoala de pr fa-ti parinti mandri.
nu e vina ta ce se intampla. Poate ca ar trebui sa te duci l bunici daca te afecteaza f grav certurile dintre ei.

| Crisu a răspuns:

Este normal sa te simti asa. Nu esti prima care trece prin asta. Nu trebuie sa te gandesti la sinucidere. Sinuciderea nu este nici pe departe o solutie. Incearca sa vorbesti cu parintii tai si sa le explici ca pe tine te doare acest lucru si sa incerce sa faca un efort pentru tine, pentru ca pana la urma cel mai important lucru pentru ei tu esti.

| Marya6329 a răspuns:

Vrea sa iti spun eu ceva, si parintii mei s-au despartit, eu eram prea mica sa imi dau seama de consecinte caci aveam doar 4 ani,dar si asa am ales sa stau la mama din pacate am fost nevoita sa ma despart si de fratele meu care a decis sa ramana cu tata,cand am crescut am simtit lipsa tatalui,chiar daca il vizitam destul de des, apoi el a plecat in spania si nu l-am mai vazut destul de mult timp, insa cu fratele pastram legatura...la varsta de 8 ani mama si-a reinceput viata cu un alt barbat si am ajuns sa am si o sora vitrega mai mare, iar la varsta de 11 ani am aflat ca si tata isi reincepuse viata si ca de fapt mi s-a nascut un fratior...iar acum chiar daca imi este mai greu uneori ma bucur de ce am, la tata merg aproape in fiecare saptamana, am un fratior minunat pe care il iubesc si inca o sora.Si chiar daca vestea despartirii a fost una oribila in schimb am primit altceva, asa ca nu dispera ca se despart probabil asa este cel mai bine, in plus ti-ar place daca ar ramane impreuna de dragul tau si i-ai auzi in fiecare zi certandu-se? daca se despart nu inseamna ca nu mai sunteti o familie sau ca parintii nu te mai iubesc.Cam atat am avut sa iti spun si crede-ma daca iti faci ceva nu te va ajuta cu nimic doar vezi provoca mai multa panica si durere, gandeste-te!

| Otilikaa a răspuns:

Salut sad
Uite nu te sinucite te rog,sa nu-ti pui capat zilelor.
Gindestete ca faci mai mare durere in jur
Totul etrecator
O sa stai si cu mama ta si cu tatal tau, numai nu te sinucide.
Nu fa o prostie, pentru a aceei care se sinucid dupa moarte le a fi mai rau si acesti oameni se socot egoisti.
Sunt multe cazuri de acest fel.
Imi pare rau pentru tine.
Numai bine si sper sa treci peste asta;(;(

| Daria163 a răspuns:

Uite.Mai intai fii atenta! Daca ai mai mult de 9 ani poti alege cu cine vrei sa ramai.Calmeaza-te! Nu esti nebuna! NU CUMVA SA TE SINUCIZI! Iti distrugi parintii.Ar trebui sa le respecti decizia, mai ales daca nu se mai inteleg.Pa! Te pup

| lo a răspuns:

Stai linistita, nu ai de ce sa iti pui capat zilelor.Sti cati copii au parintii divortati, incearca sa te imprietenesti cu acestia, sa vb si sa va incurajati.Stiu ca este greu sa iti vezi parinti ca se despart dar lasa-i pe ei sa isi rezolve problemele, indiferent ce va fi tu tot coplilul lor vei ramane.Tu ai toata viata inainte, trebuie sa fi tare daca poti vorbi cu ei despre felul cum te afecteaza toata aceasta situatie poate o sa iti fie mai bine.Incearca sa treci cu vederea si sa nu pui la suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să le luăm pe rând. Înţeleg că sunt părinţii tăi şi că te doare ce se întâmplă cu ei. Tu încearcă să-i iei pe amândoi de mână şi să le explici clar că nu-ţi place situaţia. Vorbeşte-le deschis,iar dacă vezi că nu merge, o laşi baltă. Nu încerca să-i forţezi să stea unul lângă altul pentru tine. Crede-mă,asta nu va fi bine nici pentru tine, nici pentru ei.Lasă-i să-şi rezolve problemele aşa cum simt şi cum cred ei, nu fiind influenţaţi de tine.Se vede că eşti sensibilă, dacă la o ceartă mai mare între ai tăi vrei să te sinucizi.Acum aşa îţi par lucrurile,fără rost,dar lucrurile nu stau aşa.În viaţă ţi se pot întâmpla lucruri mult mai grave, iar tu nu trebuie să clachezi de la primul.Fii puternică şi încrezătoare,nu sta să te gândeşti la sinucideri. Doar laşii fac asta.În legătură cu psihologul,nu trebuie să fii nebună că să-l consulţi.În felul acesta te vei descărca,vei vedea lucrurile altfel şi vei simţi că ai o persoană care să te asculte şi să te sfătuiască. Mergi la el,dacă simţi asta.Ţie personal nu ţi s-a întâmplat nimic grav, ci doar relaţia dintre părinţii tăi s-a deteriorat.Trebuie să înţelegi că decât să le fie rău împreună, mai bine se înţeleg separat.Tu nu îl vei pierde pe niciunul definitiv.Nu eşti primul copil al căror părinţi divorţează şi trebuie să primeşti lucrurile cu curaj. Baftă!

| HoneyBooBoo a răspuns:

Heyy! Nu e un capat de lume, gandeste-te inainte de a face o prostie! Ai toata viata inainte si sunt sigura ca totul se va rezolva si tu vei avea parte de ceea ce meriti. Gandeste asa cum ma gandesc eu in acele momente in care imi vine sa sar de pe un bloc, spune intotdeauna ca soarele va rasari si pe strada ta, ca roata se va intoarce si toate lucrurile rele se vor transforma intr-un paradis, incearca macar, nu lasa greutatile din viata ta sa te ucida! Numai bine

| greendayforu explică:

Toate raspunsurile voastre sunt bune si folositoare va multumesc foarte mult, v-as pune la toti fundita dar din pacate nu se poate, va multumesc pentru toate raspunsurile de mai jos, va multumesc foarte mult, o sa i-au legatura cu un psiholog, multumesc mult!winking

| adriana_3018 a răspuns:

Itidau eu un sfat...nu te du la psiholog.cel mai bun psiholog esti tu insuti.trebuie doar sa gandesti 3 sec mai mult.si doar sa iti imaginezi ca mori.sa o lasi pe mamica ta si pe taticul tau asa cu o suferinta.si ii faci sa fie mai rau.sa se certe care e de vina.si sa dea vina unu pe altul.nu are rost.bine ca sunt in viata si ii ai.si asa daca se despart.o sa intelegi cand cresti mai mare.