| joy a întrebat:

Colegii mei imi spun ca sunt prea tocilara, dar eu nu cred asta.De cand sunt mica am fost constiincioasa si ambitioasa si mi-a placut sa am note foarte bune.Bine,inteligenta nu se masoara neaparat cu notele, dar si dupa asta... uneoritongue.ideea e ca mai toti colegii mei sunt grupuri-grupulete si nu ma simt integrata in nici unul din ele.Sunt foarte sociabila dar in acelasi timp si foarte directa, spun verde'n fata ce cred si cum cred si asta deranjeaza pe multi.Am nevoie de cateva sfaturi, va rog! Cum as putea sa am o relatie mai buna cu ai mei colegi? Multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu nu cred ca e ceva rau ca ai note mari.si eu am note bune si chiar nu imi convine sa iau note mici. daca ai note bune asta nu inseamna ca esti tocilara.cauta niste prieteni care sa te inteleaga.

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Continua sa fii la fel de constiincioasa pentru ca numai astfel iti vei atinge telul.Va fi tot mai multa nevoie de oameni pregatiti.In privinta relatiei cu colegii fii mai diplomata.Nu totdeauna adevarul spus verde in fata face placere. Daca neaparat trebuie sa-ti exprimi parerea, invaluie acel adevar in cuvinte pentru a nu rani pe cineva.Iti recomand cartea "Arta succesului" de Dale Carnegie.Nu te va invata prea mult sa ai succes, dar conduita diplomatica fata de semeni o vei intelege.Este o lectura usoara.Succes! Mira

cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie sa inveti sa fii diplomata si sa nu te amesteci in tarate ca te mananca porcii.Nu participa la barfa.

| cristi a răspuns:

Eu zic k esti f ok si cred ca nu ai cum sa nu-ti gasesti si prieteni adevarati in viata.colegii ii ai temorar si nu ti iai ales. Adevarul spus in fata mereu ia deranjat pe oamenii carora nu le convine acesta si care sunt in culpa, insa uneori e bine sa eviti modul direct de a spune exact cum stau lucrurile si ce gandesti, putina diplomatie nu ar stricawinking

| mami a răspuns:

Sti ce, ramii asa cum esti,
stii de ce? nu colegii tai izti fac cariera in viata ci ceea ce ai in cap
acesti colegi ii ai pana termini liceul, apoi fiecare isi vede de drum.
te trezesti dupa 10 ani ca isi aduc aminte uni de alti pentru a CHEFUI zis-a intilnire de 10 ani apoi si la 20 ani iar la 30 ani mai putini ca nu ii mai intereseaza colegii
fiica mea a fost sefa de promotzie la 5 clase terminale si era exact ca si tine in liceu INVIDIATA, ea si-a vazut de drum si azi lucreaza ca medic in germania
sa ai bafta si nu te cobori ca sa fi acceptata

| andreutz a răspuns:

Decat sa iti gasesti un grup anume doar de dragul de avea niste prieteni, mai bine te abtii...eu unul nu as putea sa stau in compania unor "prieteni" care ma iau in ras... e imposibil sa nu isi gasesti si alte persoane asemanatoare caracterului tau, cu care sa te intelegi mai bine...colegii nu sunt neaparat prieteni... ce, nu mai sunt si alte clase in toata scoala aia? happy

| claudiarebecca a răspuns:

Nu te lua dupa celelalte tocilare ( ex mumoasa ), incearca doar sa fi de gasca, sa ii ajuti si pe ceilalti sa lucrari, examene. Nu te opune niciodata cand e vorba de chiul in masa JB

| annagabi a răspuns:

Am o intrebare: stai cumva singura in banca? Cum te intelegi cu persoana de langa tine? Ea din ce grup face parte? Te-a invitat vreodata sa mergi impreuna cu ea? Daca nu si spui ca esti o persoana directa de ce nu o intrebi? Sincer sunt foarte curioasa ce raspunsuri ai pentru intrebarile mele!

| blabla a răspuns:

Daca colegii tai te evita nu crezi ca problema este la tine? In clasa mea exista o fata asemanatoare cu tine dupa descrierea ta si are o problema:"superioritatea", mereu trebuie sa fie ea implicata in toate, cu toate ca nu se prea pricepe vrea sa fie in centrul atentiei, sa dea ordine celorlati si se considera "domnisoara perfectiune"! Incearca sa schimbi ceva la tine...si sa-ti controlezi anumite gesturi care poate pe altii deranjeaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RAMAI domle asa cum esti! oamenii astia cum reusesc sa te faca sa te simti aiurea! o sa-ti gasesti si tu grupul happy rabdare si daca nu te incadrezi in grupul lor. poate sunt prea invidiosi! FII exact cine ESTI si ramai asa! succes cu medicina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita fata! nu trebuie neaparat sa faci parte dintr-un grup de prosti. invata cum ai facut ca iti poate face numai bine. normal, ca asta nu inseamna sa fi nesuferita!