| BadAngel3 a întrebat:

Credeti in vorba aia,, Notele de la scoala nu iti masoara inteligenta,,?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Notele unui profesor nu. Dar daca toti te vad la aceeasi cota, nivel, e ceva.

| Alyra a răspuns:

Yup. Dacă poţi să memorezi o lecţie nu înseamnă că eşti inteligent.
Poţi avea note mici pentru că nu îţi dai silinţa.
Poate... până în clasa a 9-a.
Apoi, de exemplu la matemică ar trebui să fi inteligent ca să rezolvi problemele alea. straight face
Dar în general, poţi avea note mari fără să fii inteligent.

| AFR81 a răspuns:

Da, cred in aceasta vorba. Nici notele la examene nu reflecta cu adevarat inteligenta. Elevul poate are alte pasiuni in care exceleaza si care nu sunt legate de scoala.

| Drimmero a răspuns:

Scoala in general nu-ti testeaza tie inteligenta, nici intr-un caz!

| OldSoul a răspuns:

Da, singurul lucru care-l masoara notele de la scoala e cantitatea de elemente pe care le poti "stoca" mecanic fara ca respectivele sa-ti foloseasca in viata, si respectiv, cat de usor de manipulat esti.

| Wøodenpints a răspuns:

Doar idioții cred în asta. Notele de la școală arată cât de dispus și dedicat ești să memorezi informații, înșiruiri de cuvinte pe care ți le spun alții. Poate orice prost.
Cât timp școala nu presupune gândire critică, creativitate și chestii care-ți solocită mintea, nu doar capacitatea de memorare, nu are absolut nicio legătură cu inteligența.
Am întâlnit oameni cu 10 pe linie la orice materie, dar în viața reală erau complet cretini.

| Alyra a răspuns (pentru Wøodenpints):

De fapt...e nevoie de creativitate. Compuneri, scrisori, etc.
Aşa am avut eu note mai mici la engleză la liceu...
Mai e nevoie şi de prezentări verbale, şi...mna, nu e chiar doar cât de bine poţi memora.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Alyra):

Compunerile și scrisorile trebuie să le faci după un plan standardizat. Ai extrem de puțină libertate de exprimare. Și dacă scrii ceva mai neconvențional care iese din tipare oricum nu-i bun.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Unele note pe care le dau profesorii la niste elevi nu cred ca sunt corecte in totalitate, cunostintele pe care le ai in prezent iti masoara inteligenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Nu arata cat esti de inteligent, dar conteaza.

| Адина a răspuns:

Chiar da.