| mary4nicole a întrebat:

Copil 3 ani recunoscut de tata pe cale administrativa dar poarta numele meu, care sunt pasii de urmat pentru a putea purta numele tataluisi implicit pensia alimentara si daca e necesar procedura de incredintare a minorului in cauza! va multumesc, NICOLE

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru ca minorul sa poarte numele tatalui, trebuie facuta o cerere pentru incuviintarea purtarii numelui tatalui. Cererea o poti face tu, in numele copilului sau o poate face tatal, pentru ca si-a recunoscut voluntar copilul.
Tot instanta este in masura sa se pronunte si referitor la obligarea parintelui indatorat la intretinere (stabilirea cuantumului pensiei alimentare pentru copilul minor) si cu privire la incuviintarea minorului. Poti sa ceri instantei stabilirea domiciului la tine, nu incuviintarea, pentru ca e mai simpla procedura.

3 răspunsuri:
| cici_6785 a răspuns:

Vb cu un avocat iti va spune tot ceea ce trebuie sa faci

| endofstory a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa poarte neaparat numele tatalui pentru pensia alimentara
Incredintare cui? tie sau tatalui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce trebuie sa poarte numele lui tie mai usor sa demonstrezi ca are tata carei pl pensie?// cunosc un caz copil conceput si ascuns sarcina 6 luni si apoi obgligat sa pl pensie asa ca primesti pensie multumeste te si pasal sa ti poarte numele poate tatal nu vrea si f bine face