| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am o problema,nu ma inteleg bine cu rudele,ma enervez de la aproape orice prostie pe care le spun si care nu merita importanta,cateodata nici macar nu stiu motivul pentru care o fac, si nici nu am gasit o solutie cum sa nu mai fiu asa nervos.Ce-ar trebui sa fac?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Important e sa ști ca o situație poate avea mai multe rezolvări și poate fi privita și din alte puncte de vedere. Încearcă și fii mai rezonabil cu ei, încearcă să privești și din punctul lor de vedere. Dacă simți ca te enervezi, mai bine pleacă și sa te liniștești. Nu rezolvi nimic dacă te enervezi. Îți faci mai mult rău ție, dar și strici relațiile cu ei. Apoi e important sa îți ceri scuze când greșești, cei din jur vor aprecia sinceritatea ta. Dar, chiar dacă ei sunt de vina, învinge răul prin bine și te vei simți mai bine.

| Gogoasa24 a răspuns:

Incearca sa te calmezi incearca sa gadesti ceva ce iti ocupa timpul

| dreams0423 a răspuns:

Buna, aceeasi problema am si eu mai ales cu parintii mei dar sfatul meu e sa nu iti pese, gandeste-te ca in viitor asta nu va mai conta cand o sa iti faci propria viata eu zic sa iti gasesti ceva pe ce sa te descarci. Mie gand mi se intampla ascult muzica ca Parazitii si fac sport si in felul asta ma eliberez de energie si voi arata si mai bine. Gaseste ceva ce sa te ajute!

| Sajo_David_1998 a răspuns:

Zi-le sincer ce simti catre ei

| Vanessakj098 a răspuns:

Hey! Eu sunt timida în ceea ce privește vorbitul în public sau altceva.Stiu prim ce treci, deoarece și eu ma mai enervez când de exemplu mătușa mea zice ceva în fata altora și ma face sa ma stânjenit sa să mă simt prost.Nu trebuie sa o faci! Încearcă sa te liniștești în mintea ta sau sa le dai peste nas! Sau pur și simplu poți sa razi și tu și sa te prefaci ca nu iti pasa!