| patricia_9674 a întrebat:

Credeti ca este bine sa fiti singuri la parinti?

Răspuns Câştigător
| Serena1993 a răspuns:

Buna patricia!

sunt si avantaje si dezavantaje.

Copiii singuri la parinti sunt mult mai egoisti decat ceilalti, fiind obisnuiti sa nu imparta nimic cu cei din jurul sau.in cele mai multe cazuri, ei sunt convinsi ca li se cuvine totul

Copilul singur la parinti are avantaje materiale, e iubit mai mult dar are dezavantajul ca nu socializeaza asa de bine ca si cei care au frati. Nu cunosc invidia, competitia, nu stiu sa imparta ce au. Pleaca de multe ori in viata cu gandul ca totul e roz si frumos si asta poate fi un dezavantaj

dar tot mai bine singur dupa parerea mea!
sunt multe cazuri in care porneste o certa pe averea parintilor!
am un caz in familie si am zis:multumesc Doamne ca sunt singura la parintii!

in plus e criza si nu poti sa-ti permiti nici macar un copil!

21 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă ai părinţi ok, e minunat căci împărţirea la 1 (UNU) nu dă niciodată greş. Dacă ai părinţi amboulea, iar e bine că nu trebuie să dai socoteală nimănui când pleci definitiv de-acolo.
E minunat să fii singur la părinţi la fel cum e minunat să faci MAXIM un copil când ajungi la maturitate!

| Razvan a răspuns:

Nu. E oribil sa fi singur la parinti. Mi-as dori mult un frate.Pe Mihaisad

| mgtow a răspuns:

Da pentru ca averea o sa-mi ramana mie si cand eram mic imi faceau numai mie capriciilewinking

| Fifylici a răspuns:

Nu stiu, dar stiu cert un lucru:nu as renunta niciodata la cei 3 frati ai mei. E drept ca uneori ne mai ciondanim ne certam si uneori ajunngem si la bataie si cateodata mai spun ce mi-as fi dorit sa nu va am sau sa fiu singura la parinti si dupa 5 minute imi pare foarte rau ei sunt o parte din mine fara ei as fi nula.
Sunt cea mai mica dintre toti asa ca toata atentia lor se indreapta catre mine si chiar ador asta.
Si daca nu ar fi cu ei cu cine m-as mai impaca dupa fiecare cearta sau cine m-ar mai suna de 10 ori pe zi daca m-am trezit mancat daca mi-am scris sau daca am ajuns la scoala daca imi e bine sau nu.
Acum parerile sunt impartite dar eu imi iubesc fratii si nu mi-ar place sa fiu singura.

| Simona a răspuns:

Buna!
Eu sunt foarte fericita, am un frate si o surioara.ma inteleg foarte bine cu ei si nu mi-as fidorit niciodata sa fiu singura la parinti
Ii iubesc foarte mult.
Dar tu? cumva esti singura la parinti?

| SlowLikeSnow a răspuns:

Pe vreme de criza da dar cand nu mai poti avea incredere in niciun "prieten" esti bine sa ai un frate, eu cel putin mi-as fi dorit un frate mai mare si nu o soralaughing in fine te-am pwpat:*

| acdcfan a răspuns:

Da si nu... uneori e bine caci nu trebuie sa imparti nimic, nu ai cu cine sa te certi pe anumite lucruri, dar uneori e rau caci nu ai pe cineva apropiat cu care sa imparti pareri, cu care sa iti petreci timpul.

| GossipGirl_2226 a răspuns:

Pe de`o parte e bine, pe de alta parte nu prea.Eu sunt singura la parinti si imi place ca nu trebuie sa impart nimic cu nimeni. Dar cateodata mi-ar placea sa am o sora...

| cucalic a răspuns:

Nu este bine.de ex eu am o fetita si vreau sa m-ai fac unul peste vreo 2 ani.se simte singurica

| Rallu a răspuns:

Mie imi convinebig grinlaughing. Imi place singura la parinti, pentru ca nu`mi umbla nimeni in lucrurile mele personale, nu ma deranjaza nimeni, si e bine ca nu trebuie sa impart nimic, cu nimeni. Dar uneori mi-as dori un frate mai marelaughinglaughingmdaaa...tot singura e mai binelaughing:d

| nom a răspuns:

Doar cand ma cert cu sis imi spun in mintea mea ca mi-as dori sa fiu singura la parintibig grinin rest, everything is perfect

| Andaa_2747 a răspuns:

Heii:*

sincer mie nu cred ca mi-ar placea sa fiu singura la parintsi...

ca nu ai cu cine glumii...

nu ai cu cine sa te bati.

nu ai cui povesti ce prostii ai mai facut lascoala fara sa alfe mama talaughing)

bine...

normal ca e fain si sa fi singur la parintsi ca iti fac toate poftele.

dar parca fara un frate/sora cu care sa te creti ca ti-a luat ciocolata nu mai e asa distractiv.straight face

cand eram mica...nu exagerez dar imi uram fratiilaughing...

ca nu ma lasau in pace...luam capace.ma puneau sa fac eu toate chestiile pe care trebuiau ei.desi eram mai mik.laughing

si tot timpu` eu picam de vina la oricelaughing

dar acum realizez knt de mult ii iubesc si ca nu stiu cum mi-ar fi viata fara ei:X:X

si e misto si sa fi cel mai miclaughing

big grin...

bye3:*

Răspuns utilizator avertizat
| meryy a răspuns:

Poate uneori dar cand ai un frate sau o sora te simti mult mai bine.stiu ca spun uneori ca este bine sa fii singur la parinti dar chiar i-as duce lipsa surorii mele

| iuliana1221 a răspuns:

Nu eu am un frate grozav si crede-ma nu as renunta pentru nimic in lume la el desi de cele mai multe ori ne batem si ne certam. dar na.asa sunt adolescentiimai grei de captongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, pentru ca un frate/sora te poate ajuta cand ai nevoie, iti poate da sfaturi si in plus o sa ai mereu pe cine te baza...by midnightsun cea mai tare anonima de pe TPU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap(propria experienta vesnica laughing ) pai dc? n-ai trebuie sa ai un frate mai mic, mai mare, o sora, ai intimitate mai multa, nu ai atatea griji, parintii nu trebuie ca de fiecare data cand cumpara ceva sa faca tot timpu` clona la bani, o gramada de chestii misto! singuru dezavantaj este ca atunci cand esti plictisit n-ai cu cine sa iti pierzi timpu` restul-i branza!

| reyna_7838 a răspuns:

Nu. eu am o sora si e super, ma pot baza oricand pe eawinking

| Elena_7763 a răspuns:

Nu stiu. E subiectiva chestia, depinde de cum percepi tu. Oricum ca oriunde exista avantaje si dejavantaje, eu nu sunt singura la parinti si nu am de unde sa stiu din experienta proprie. Dar pot sa spun ca avand un frate mai mic am invatat ce inseamna responsabilitatea, am invatat sa fiu mai altruista si relatiile/legaturile intre frati tin toata viata, nu-s ca prietenii pe care ii mai schimbi.

| AngelBaBy a răspuns:

Da, si eu sunt singura la parinti, primesc tot ce'mi doresc, insa dezavantajul este ca uneori te plictisesti singur, si cand vei fi adult si n'o sa ai prieteni...nu preavei avea cui sa'i spui problemele tale... daca ai prieteni, e in regula

| patricia_9674 explică:

Da eu sunt singura la parintii si imi este foarte greu deoarece tot greul cade pe minecrying mi-as fi dorit si eu sa am un frate sau o surioarabig grin sa am cu cine vorbii