| DarthRevan a întrebat:

Credeti ca lumea este ipocrita?

15 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Da, este. Evident, este doar parerea mea, dar este indiferent de ce cred eu, sau ce cred altii.
Ipocrizia este specific umana. La animale? Ele nu poseda asemenea defect. Nu le convine ca esti acolo? Pleaca, sau scapa de tine. Esti un pericol pentru ele? Se apara cu fapte, nu cu amenintari.

Omul in schimb? Omul este cea mai perfida fiinta pe care o s-o intalnesti. Omul te minte, te inseala, omul iti zambeste in fata si te injunghie pe la spate.

N-o sa vezi un animal care-ti zambeste chiar daca nu-i convine ceva la tine. Dar noi oamenii? Noi oamenii zambim la ceva ce nu ne place, doar pentru ca asa este bine.

Ne imbracam frumos, ne barbierim, ne dam cu gel si tot felul de lucruri de genul doar pentru ca asa ne impune societatea.
Judecam societatea pe la spate, dar cand suntem in mijlocul ei, ne purtam ca toti ceilalti.

Intrebarea asta nu trebuie pusa, pentru ca tu insuti sti raspunsul. Nu trebuie sa te gandesti numai la parintii tai, sau la prietenii tai, gandeste-te la fiecare persoana pe care ai intalnit-o.

Gandeste-te la o ruda care i-a spus mamaie tale "Iti sta bine noua tunsoare", chiar daca se vedea clar ca-i sta oribil.
Gandeste-te la fiecare persoana care multumeste oricui, chiar daca nu ar trebui sa multumeasca.
Gandeste-te la fiecare fata care-si cauta un iubit, nu pentru ca are nevoie de iubire, ci pentru ca toate au unul, numai ea nu.

Sunt exemple peste tot, daca plec acum de acasa, o sa trec pe langa zeci, poate chiar sute de ipocriti in drumul meu, oriunde m-as duce.

Exista si oameni care nu sunt ipocriti, oameni care-ti spun adevarul in fata, oameni care te jignesc spunandu-ti un bine, doar pentru ca nu vor sa fie si ei ipocriti.
Pacat doar ca acei oameni sunt tratati urat, sunt priviti diferit si rautacios, doar pentru ca au curajul sa spuna ceea ce altii nu ar spune.

De ce exita ipocrizie? Fa ce am facut eu, si o sa afli. Spune adevarul, indiferent de consecinte si de locul in care te aflii, spune mereu adevarul celui care intreaba ceva, si o sa vezi de ce multa lume este ipocrita.

Unii sunt ipocriti pentru ca asa au fost educati, altii sunt ipocriti de frica. De ce frica?

Pentru ca am fost privit urat atunci cand am spus ca nu-mi place ceva ce intregii clasei ii placea.
Pentru ca am fost numit "ciudat" cand am spus ca nu-mi place o prefacuta si o panarama care se pupa cu toti.
Pentru ca am fost numit "gay" doar pentru ca am spus ca nu suport panaramele si nu ma uit la fiecare scalambatura in pantaloni stramti care trece pe langa mine pe strada.
Pentru ca am fost insultat chiar de fata care m-a rugat sa-i spun mereu adevarul indiferent cat de tare doare, pentru ca adevarul a durut-o.

Iar acest lucru este experimentat de multa lume care incearca sa spuna adevarul.
Spui ce gandesti cu adevarat intr-o societate, si esti privit diferit, ca si cum nu ai fi om.
Doamne fereste sa ai o alta parere de cea a societatii, pentru ca devii un razvatit, un ingamfat, un om langa care nu marita sa stai.

Cand am spus "nu vreau asta, nu-mi place" la scoala, mi s-a raspuns cu "Da, bine ingamfatule, tie niciodata nu-ti place ce le place tuturor, esti tu mai cu mot, foarte bine", indiferent daca acele lucruri erau sau nu oribile (eu le consideram oribile, am zis ca nu le vreau eu, nu am zis nimic de restul).

Deci este lumea ipocrita? Fete care spun "te iubesc" doar de dragul cuvantului, oameni care te complimenteaza pentru ca le e frica sa spuna adevarul, o societate care traieste numai prin minciuni, pentru ca "asa este bine", o regula idioata, nescrisa, si care nu aduce nici un beneficiu.

Deci, te itnreb eu pe tine - este sau nu lumea ipocrita?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MenInShadow):

Bravo. Ai elaborat foarte frumos. Rar mai vad pe cineva care scrie asa bine pe TPU...numai sa si merite pentru cine sa scrii.

| MenInShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc. Si merita. Am intalnit odata o persoana care a reusit sa ma schimbe dintr-un copil ca multi altii de pe TPU, in ce sunt acum.
Deci merita, daca macar unul, cu ajutorul nostru, se schimba, si devine mai intelept decat este acum happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru MenInShadow):

Da-mi detalii in privat, daca nu te deranjeaza. Sunt curios de ce face TPU pentru altii, caci eu vad numai haos pe aici.

| MenInShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

TPU? Nimic. Nu ma refeream la site, sau la oamenii care se ocupa de site. Ei nu fac nimic in afara de a ne oferii noua acest site.

Ma refeream la noi, utilizatorii, cel putin cei cu capul me umeri.

| DarthRevan explică (pentru MenInShadow):

Corect...asa este, Intotdeauna am crezut ca daca poti face o diferenta in lume si sa devii cel mai bun tu, poti schimba multe lucruri bune pentru ai influenta pe altii.

| DarthRevan explică (pentru MenInShadow):

Da,problema e ca lumea nu mai este autentica si nu au personalitate. Adica nu isi pot lua deciziile in viata. Si e nasol sa vezi toata lumea la fel intr-o societate in care se spune ca fiecare e diferit, dar de fapt majoritatea se iau dupa altii.

| MenInShadow a răspuns (pentru DarthRevan):

Problema nu este ca lumea nu mai este autentica, problema este ca lumea nu a fost niciodata autentica, a fost intotdeauna prefacuta, ipocrita, doar ca nu mereu ne-am dat seama.

Chiar si cand eram copii, lumea era la fel, si daca stai sa te gandesti putin si sa-ti aduci aminte de tot felul de momente din copilaria ta, o sa-ti dai seama ca am dreptate. Problema este ca pe atunci nu stiam ce si cum, si nu observam.

Putini inteleg ipocrizia, si se comporta in societate crezand ca sunt unici, ca sunt un exemplu pentru cei din jur, fara sa-si dea seama ca ei insisi dau un exemplu major de ipocrizie.

Dar asta-i societatea in care traim, o turma de oi inchise intr-un tarc de niste ciobani prosti, iar noi, oile negre, am fost, suntem si o sa fim mereu pus intr-un colt al tarcului unde sa nu putem influenta "negativ" si alte ori.

| RAY a răspuns:

Cred ca suntem animale ghiditate de trecut, interese propi si atat

| Doub a răspuns:

Cred că toţi suntem ipocriţi într-o oarecare măsură.

| Anonimuserr a răspuns:

Da este ipocrită, unele persoane îşi merită soarta sincer. Vanitatea, aroganţa, fiţele îşi spun cuvântul atât la fete cât şi la băieţi. Trebuie să fi nebun să crezi că nu există şi persoane ipocrite în ziua de azi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred. Este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, toti suntem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As fi ipocrita daca as spune ca nu.

| CezarinaLunaria a răspuns:

Toată lumea e ipocrită la un moment dat.